قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / فقه و نجوم / خبر و یادداشت فقه و نجوم / دوشنبه آغاز ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری در بیشتر کشورهای آسیایی
کشورهایی که جمعه را اول ماه رمضان اعلام کرده‌اند

دوشنبه آغاز ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری در بیشتر کشورهای آسیایی

منابع رسانه‌ای شروع ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ هجری قمری را در بسیاری از کشورهای آسیایی، فردا(دوشنبه) ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۶ می ۲۰۱۹) اعلام کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، برخی رسانه‌های مالزیایی به نقل از شورای دولتی رصد هلال ماه رمضان در این کشور با انتشار جدول زمان‌بندی ماه مبارک رمضان فردا (دوشنبه) را اولین روز از ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری در این کشور جنوب شرق آسیا اعلام کردند. نیو استریت تایمز با انتشار گزارشی در این زمینه اعلام کرد که این شورا شروع ماه مبارک رمضان برای مسلمانان در مالزی را بر اساس گزارش جست‌وجوگران در ۲۹ مرکز رصد هلال ماه، اعلام کرده است.

طبق گزارش شبکه الجزیره، ماه مبارک رمضان در اندونزی نیز از فردا (دوشنبه) ۶ ماه مه ۲۰۱۹ میلادی برابر با ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ آغاز خواهدشد. برخی رسانه‌ها نیز از شروع این ماه در سنگاپور از فردا (دوشنبه) خبر داده‌اند. این گزارش ها حاکی است در استرالیا و نیوزیلند در قاره اقیانوسیه نیز دوشنبه به عنوان نخستین روز از ماه مبارک رمضان برای مسلمانان این دو کشور اعلام شده است.

چین دوشنبه را روز اول ماه مبارک رمضان اعلام کرد

انجمن اسلامی پکن به عنوان بزرگترین نهاد مذهبی مسلمانان چین اعلام کرد: فردا دوشنبه برابر با ششم می ۲۰۱۹ (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) اولین روز ماه مبارک رمضان در این کشور است. به گزارش ایرنا، برای مردم مسلمان چین، رمضان مبارک‌ترین ماه سال به حساب می آید مسلمانان این کشور ضمن برگزاری عبادات و فعالیت های مذهبی خود، از مسجد به عنوان اصلی ترین کانون این فعالیت ها و گردهمایی ها بهره می‌گیرند. با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان حال و هوای خاصی در زندگی مسلمانان چین مشاهده می شود و آنان چه قبل از شروع این ماه و چه در طول ماه مبارک رمضان، آیین های خاصی برای خود دارند. در سراسر مناطق چین از پکن پایتخت این کشور گرفته تا مناطق دور دست از جمله استان های شمالی، شمال غربی و نواحی جنوبی، مسلمانان در این ماه نماز خود را در کنار دیگر فعالیت های مذهبی در مساجد برگزار می کنند. بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، حدود ۲۳ میلیون نفر از جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین مسلمان هستند که در نقاط مختلف این کشور پهناور پراکنده هستند و آنان نیز همانند سایر مسلمانان دنیا با برگزاری آداب و رسوم خاص خود، آیین های این ماه را هر چه باشکوه تر برگزار کنند. بر اساس آمارهای غیر رسمی، تعداد مسلمانان کشور چین تا ۵۰ میلیون نیز اعلام شده است.

فردا دوشنبه در افغانستان اول ماه رمضان اعلام شد

بنابر گزارش ایرنا، دادگاه عالی افغانستان اعلام کرد: فردا دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ برابر با اول ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری است.

سه‌شنبه آغاز ماه مبارک رمضان در پاکستان

ستاد رؤیت هلال ماه پاکستان در کراچی اعلام کرد: به احتمال زیاد، پس‌فردا سه‌شنبه ابتدای ماه مبارک رمضان در این کشور خواهدبود. «مفتی منیب الرحمن» رئیس ستاد رؤیت هلال ماه پاکستان که در کراچی مستقر است، در این زمینه گفت: امشب بار دیگر آسمان مورد بررسی قرار خواهدگرفت؛ اما به احتمال زیاد، ماه مبارک رمضان از سه‌شنبه در این کشور آغاز می‌شود. سازمان هواشناسی پاکستان اعلام کرد: امشب(یکشنبه) رؤیت ماه امکان‌پذیر نیست و به احتمال زیاد، فردا دوشنبه ۳۰ شعبان و سه‌شنبه ابتدای ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری خواهدبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics