قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی دلسوز نیست/ امیدوارم روزی فرا برسد که حوزه‌های علمیه کاملا مستقل باشند
دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی دلسوز نیست/ امیدوارم روزی فرا برسد که حوزه‌های علمیه کاملا مستقل باشند

آیت‌الله مکارم شیرازی:

دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی دلسوز نیست/ امیدوارم روزی فرا برسد که حوزه‌های علمیه کاملا مستقل باشند

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: آن‌چه مشخص است دولت فعلی نسبت به مسائل حوزوی و تربیت‌های دینی دلسوز نیست حتی در برخی موارد بی‌تفاوت است و باوجود این مشکل، وابستگی اثرات منفی زیادی خواهد داشت و امیدوارم روزی فرا برسد که حوزه‌های علمیه کاملا مستقل باشند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در افتتاحیه چهاردهمین اجلاس سراسری مدیران مدارس علمیه خواهران که در جامعه‌الزهرا(س) برگزار شد، تشکیل حوزه‌های علمیه خواهران را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: حوزه‌های علمیه خواهران با توجه به نیازی که در جامعه وجود داشت، به سرعت در جامعه فراگیر شد و در مواردی از حوزه برادران پیشی گرفت.

او تصریح کرد: پیش از تشکیل حوز‌ه‌های علمیه خواهران برخی افراد، بانوان را از فعالیت‌های مختلف نهی می‌کردند و می‌خواستد نیمی از جامعه را از فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی حدف کنند اما نظام جمهوری اسلامی این افراد را به عقب راند و در حال حاضر حوزه‌های علمیه خواهران به صورت آبرومند مشغول فعالیت است.

تمام افتخارات و فعالیت‌هایی که مردان دارند، زنان نیز می‌توانند داشته باشند

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به آیه ۳۵ سوره احزاب خاطرنشان کرد: در این آیه به ۱۰ گروه از مردان و زنان اشاره شده و در پایان نیز خداوند اجر عظیم برای این ۱۰ گروه قائل شده است چراکه تمام مسائل و برنامه‌های اجتماعی،‌ فرهنگی، اخلاقی، فردی و … در این ۱۰ گروه جمع شده است،‌ خداوند در این آیه بیان می‌کنند که تمام افتخارات و فعالیت‌هایی که مردان دارند، زنان نیز می‌توانند داشته باشند و این بسیار جالب است که در ۱۴۰۰ سال پیش که دختران را زنده به گور می‌کردند این آیه نازل شده است.

او ادامه داد: ما اگر بخواهیم در سایه قرآن حرکت کنیم، باید بدانیم که بانوان نیز می‌توانند در همان مسیری که مردان گام برمی‌دارند، حرکت کنند و وظیفه مادری هرگز مانع فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بانوان نیست.

استاد حوزه‌‌های علمیه با اشاره به مسئله مدیریت‌ بیان داشت: مدیریت مهم‌ترین مسئله در انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلف است و همانطور که رهبری فرمودند، مشکلات فعلی جامعه در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به دلیل ضعف مدیریت است.

او با تأکید بر اهمیت مدیریت در حوزه‌های علمیه خواهران گفت: همانگونه که مدیران مدارس گروه‌های زیر دست خود را آموزش می‌دهند، خودشان نیز باید مدیریت را آموزش ببینند تا بتوانند مشکلات را برطرف کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی یادآور شد: کشور‌های آلمان و ژاپن در جنگ جهانی دوم نابود شدند اما به دلیل اینکه مدیر داشتند، جامعه را از نو ساحتند و در حال حاضر در زمینه‌های اقتصادی پیشرو هستند.

نقش بانوان در تربیت فرزندان

او با اشاره به اهمیت فعالیت در فضای مجازی خاطرنشان کرد: همه افراد باید علم و دانش خود را به دیگران نیز منتقل کنند و فضای مجازی این فرصت و ظرفیت را فراهم کرده است؛ اینکه یک شخص علم و دانش داشته باشد و علم خود را به دیگران منتقل نکند، افتخار نیست بلکه نوعی احتکار است.

مرجع تقلید شیعیان ابراز کرد:‌ خواهران در مسئله تربیت فرزندان امتیازی نسبت به برادران دارند و بدون تردید اگر شیر صالحه به فرزند داده شود، فرزند نیز صالح می‌شود و همین مسئله نشان دهنده نقش بانوان در تربیت فرزندان است؛ همچنین در دوران کودکی، ‌فرزندان به مادران وابسته هستند و مادران می‌‌توانند در این زمان و دوران تاثیرگذاری زیادی در فرزندان داشته باشند.

او بیان داشت: فعالیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران و برادران باید هماهنگ باشد و یک اصول در حوزه‌های علمیه خواهران و برادران حاکم باشد چراکه دوگانگی میان حوزه‌های علمیه خواهران و برداران موجب مشکلات زیادی می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: حوزه‌های علمیه خواهران نباید هیچگونه وابستگی اقتصادی به دولت داشته باشند البته در حال حاضر مشکلاتی وجود دارد اما با کمک خیران می‌توان به این هدف برسیم.

استقلال، تفاوت اصلی حوزه‌های علمیه شیعه با اهل سنت

او خاطرنشان کرد:‌ آن‌چه مشخص است این است که دولت فعلی دل برای این مسائل نمی‌سوزاند و نسبت به مسائل حوزوی و تربیت‌های دینی دلسوز نیست حتی در برخی موارد بی‌تفاوت است و باوجود این مشکل، وابستگی اثرات منفی زیادی خواهد داشت و امیدوارم روزی فرا برسد که حوزه‌های علمیه کاملا مستقل باشند و همین استقلال تفاوت اصلی حوزه‌های علمیه شیعه با اهل سنت است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه در حوزه‌های علمیه باید به آموزش‌های اجتماعی و سیاسی توجه ویژه داشته باشیم، گفت: حوزه‌های علمیه باید در مسائل سیاسی و اجتماعی بیدار باشند و در کنار دروس، باید به این مسائل مهم نیز توجه داشته باشیم.

بنابر گزارش شفقنا آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان بر بهره‌وری و استفاده از ظرفیت دانش‌آموختگان تاکید کرد و گفت: در حال حاضر اقداماتی در این زمینه انجام شده اما کافی نیست و این مشکلی است که در حوزه‌های علمیه برادران و دانشگاه نیز وجود دارد بنابراین باید به این مسئله نیز به صورت جدی توجه داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics