قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / «دیپلماسی امام خمینی»؛ بررسی مبانی اندیشه و راهبردهای دیپلماتیک
«دیپلماسی امام خمینی»؛ بررسی مبانی اندیشه و راهبردهای دیپلماتیک

معرفی کتاب؛

«دیپلماسی امام خمینی»؛ بررسی مبانی اندیشه و راهبردهای دیپلماتیک

در این اثر تلاش شده است، دیپلماسی مبتنی بر اندیشه امام خمینی، در جایگاه اندیشمند سیاسی بزرگ معاصر در عرصه بین الملل تبیین شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، دفتر نشر معارف کتاب «دیپلماسی امام خمینی(ره)» نوشته دکتر علی سروش را با موضوع بررسی مبانی اندیشه و راهبردهای دیپلماتیک امام خمینی منتشر کرد.

دیپلماسی که مهمترین سامان هر دولت در عرصه بین الملل و تبلور اندیشه‌ها و ارزشهای هر دولت در سطح جهانی است، از پیچیده ترین بخش‌های علوم سیاسی به شمار می‌رود اما در اکثر پژوهش‌های این حوزه بدون پرداختن به اندیشه صرفاً به لایه‌های بیرونی این علم پرداخته می‌شود.

در این اثر تلاش شده است، دیپلماسی مبتنی بر اندیشه امام خمینی، در جایگاه اندیشمند سیاسی بزرگ معاصر در عرصه بین الملل تبیین شود. همچنین نویسنده می‌کوشد فراتر از کلیات و چارچوب‌های سیاست خارجی متعارف، به دیپلماسی اندیشه امام خمینی دست یابد.

کتاب «دیپلماسی امام خمینی(ره)» یک مقدمه و پنج فصل دارد: چیستی دیپلماسی در اندیشه امام خمینی، منابع دیپلماسی در اندیشه امام خمینی، انواع، سطوح، ابزارها و ابعاد دیپلماسی در اندیشه امام خمینی، دیپلماتها و سازمانهای دیپلماسی در اندیشه امام خمینی و اهداف دیپلماسی در اندیشه امام خمینی.

بخشی از کتاب: امام خمینی در مقابل دو گفتمان لیبرالیسم و کمونیسم، گفتمان «اسلام ناب» را مطرح کرد. «آلوین تافلر» در کتاب «جابجایی قدرت» اشاره می‌کند: «کار بزرگ (امام) خمینی این بود که برای اولین بار یک نفر غرب را با تمامی محتویاتش نادیده گرفت و به جای اینکه بنشیند و با ما به صورت جداگانه وارد بحث شود، در کل همه ما را دورزد.» و اساساً «انقلاب ایران به رهبری (امام) خمینی با توسل به ایدئولوژی خود توانسته است هشدار و زنگ خطری را برای نظم حاکم بر جهان و قدرت ‏های سیستم بین ‏المللی به وجود بیاورد.» این سخن، گزارشی از واقعیت گفتمان بین ‏المللی انقلاب اسلامی است.

گفتمان امام نه تنها در عرصه دین، بلکه در عرصه سیاست ‏ورزی، حکومت ‏داری، اخلاق ‏مداری، آزادی‏ خواهی، عدالت ‏طلبی، حقوق انسانی، مبارزه با فقر، ظلم و تبعیض، دفاع سرزمینی، خودباوری و… الگوها و نظریه‌هایی مطرح کرد؛ الگوهایی موفق که دنیا را به تحیّر واداشت. برخی از این نظریه‌ها در عرصه سیاست بین ­الملل و به صورت خاص در حوزه «دیپلماسی» نمایان شد. الگوهای دیپلماتیک حضرت امام، در قبل و یا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نظریه‌های غربی و شرقی را نقض کرد. از این دگرگونی ­ها، گسترش نفوذ روزافزون «قدرت نرم»، «دیپلماسی عمومی» و «بیداری ملت ­ها» به برکت انقلاب اسلامی ایران بود.

نویسنده در این اثر می‌کوشد با مطالعه اندیشه سیاسی امام خمینی و رفتارهای دیپلماتیک ایشان و با تبیین مبانی اندیشه‌ای امام در عرصه دپیلماسی، روش‏ها و الگوی دیپلماسی ایشان را به صورت علمی تبیین کند.

مشخصات: دفتر نشر معارف کتاب «دیپلماسی امام خمینی(ره)» را در ۲۲۰ صفحه، قطع رقعی و قیمت ۱۴۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ منتشر کرده استد. دفتر نشر معارف تاکنون درباره اندیشه و خاطرات امام خمینی کتابهای «خط امام: مروری اجمالی بر اندیشه امام خمینی» (حاوی پیام رهبر معظم انقلاب و پیامهای مهم امام خمینی)، «پژواک ولایت: امام خمینی در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی»، «امام خمینی؛ مردی در انتهای افق» (نوشته دکتر یعقوب توکلی)، «سیره آفتاب؛ خاطرات و زندگی امام خمینی» (نوشته دکتر حسن قدوسی زاده)، مجموعه ۳ جلدی «در محضر روح الله» (تدوین و گردآوری دکتر حسن قدوسی زاده)، «سیمای آفتاب؛ خاطرات ناب از زندگانی الهی سیاسی امام خمینی» (تهیه و تدوین علی احمد پورترکمانی)، «قیام امام حسین(ع) و انقلاب امام خمینی(ره)» (نوشته ‌آیت‌الله عیسی قاسم بحرین)، «قیام اشک؛ رهنمودهای امام خمینی به هیئت‌های مذهبی» و «گزیده جهاد اکبر» و… را منتشر کرده است که بعضی از عناوین آن بیش از ۱۵ بار تجدید چاپ و شمارگانی تیراژی بالای ۵۰ هزار نسخه داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics