قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / رفتار برخی نامزدها خلاف شرع بَیِّن، خلاف قانون و جرم قلمداد می‌‌‌شود/ زوال اخلاق و لطمه به حیثیّت نظام در مناظره‌ها نگران کننده است
دوگانگی فقهی-کلامی ولایت فقیه، صحیح نیست

استاد علی اکبر رشاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری:

رفتار برخی نامزدها خلاف شرع بَیِّن، خلاف قانون و جرم قلمداد می‌‌‌شود/ زوال اخلاق و لطمه به حیثیّت نظام در مناظره‌ها نگران کننده است

استاد رشاد در ابتدای درس خارج فقه السیاسه گفت: برخی نامزدهای ریاست جمهوری و مجلس، حتی اساس انقلاب و رهبری و نهادهای قانونی کشور را زیر سؤال می‌‌‌برند تا رای بیاورند، آیا این رای پاک است؟ مراقب قیامت و شخصیت خود باشید. این رفتارها و اخلاق‌های غیر مشروع آیا صلاحیت نامزدها را زیر سؤال نمی‌‌‌برد؟

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد علی اکبر رشاد، در ابتدای درس خارج فقه السیاسه، که در مؤسسه‌آموزش عالی امام رضا (ع) تهران برگزار شد، با اشاره به فعالیتهای انتخاباتی برخی نامزدها، ضمن هشدار به مسئولین، به بیان برخی تذکرات اخلاقی پیرامون رفتارهای انتخاباتی پرداخت.

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران اظهار کرد: همیشه وقتی نزدیک انتخابات می‌‌‌شویم شخصاً از اوضاع نگران می‌‌‌شوم؛ نگرانی من از جهت سیاسی نیست، بلکه از حیث اخلاقی است، بنده نگران اخلاق جامعه و حیثیت نظام و انقلاب می‌‌‌شوم؛ متاسفانه در دوره‌های اخیر با رفتارهای انتخاباتی نوعاً غیر اخلاقی، آثار سوء در وجهه کشور و نظام و انقلاب اسلامی بر جای می‌‌‌ماند، مخصوصاً در سخنرانی‌هایی که بعضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دارند یا شیوه‌ای که مناظرات برگزار می‌‌‌شود وضعیت بسیار اسف انگیز و فاجعه باری را شاهد هستیم.

وی افزود: بعضی از نامزدها بسیار اخلاقی، شرعی، متین و موقر عمل می‌‌‌کنند، اما شاهد بودیم و به خاطر داریم طی این دو سه دوره اخیر برخی از نامزدهای ریاست جمهوری مع الاسف در مقیاس ملی و بعضی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در مقیاس استانی و محلی رفتارهایی انجام دادند و گفتارهایی از آنان سر زد که بعضاً خلاف اخلاق، خلاف شرع بَیِّن، خلاف قانون و در نهایت جرم قلمداد می‌‌‌شود. به حریف و رقیب خود توهین می‌‌‌کنند و قبح توهین به غیر را از بین می‌‌‌برند، به رقیت خود تهمت می‌‌‌زنند و دروغ می‌‌‌بندند و قبح دروغ را از بین می‌‌‌برند، وعده دروغ می‌‌‌دهند، با علم به اینکه می‌‌‌دانند آن وعده هرگز عملی نخواهد شد یا از عهده آنان بر نمی‌‌‌آید و از شئون رییس جمهور و یا نماینده مجلس نیست، به شیوه‌هایی متوسل می‌‌‌شوند که نظر عده‌ای عامی را جلب و رای ایشان را به یک تعبیر خریداری می‌‌‌کنند، یا در مناطق دور افتاده با هدیه دادن و پذیرایی‌های غیر متعارف می‌‌‌خواهند رای افراد را جذب صندوق خود کنند، افشای اسرار غیر می‌‌‌کنند و خطای ناآشکار آنان را افشاء می‌‌‌سازند در حالی که گاه این افشاء در حد افشای فحشاء قلمداد می‌‌‌شود.

بداخلاقی نشانه عدم صلاحیت نامزدها است

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اگر اتهاماتی که آنها نسبت به یکدیگر می‌‌‌دهند، صحیح باشد افشا کننده عدم صلاحیت تکیه زدن بر مسند مسئولیت است، گفت: تخریب‌ها انجام می‌‌‌شود و اذهان مردم مشوش، مگر تشویش اذهان عمومی جرم نیست؟ افراد یکدیگر را تخریب می‌‌‌کنند، چهره یکدیگر را مخدوش می‌‌‌سازند بعد مدتی همین افزاد مسئول می‌‌‌شوند! وقتی نامزدها بدون رعایت موازین شرعی و اخلاقی یکدیگر را تخریب کردند بیانگر فساد است، عده‌ای این طرف و عده‌ای دیگر طرف مقابل را متهم می‌‌‌کنند، این اتهامات را که کنار هم قرار می‌‌‌دهیم غیر از این است که ناصالح بودن برخی از این افراد معلوم می‌‌‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر فرد عادی در جامعه نسبت به مقامات و مسئولان، امر غیرواقعی را اشاعه می‌‌‌کند، از او با عنوان تشویش عمومی و آزار اذهان عمومی شکایت می‌‌‌شود و وی را محکوم می‌‌‌کنند، اما نمی‌‌‌دانم چرا برخی از اتهاماتی که نامزدها نسبت به یکدیگر می‌‌‌زنند و در سطح وسیع باعث تشویش عمومی می‌‌‌شود مجازات ندارد؟!

تهمت‌هایی که زده می‌‌‌شود شدیدتر و وسیع تر از تخلفات شرعی است

استاد رشاد تصریح کرد: نوع دروغ‌ها و تهمت‌هایی که زده می‌‌‌شود و نوع تخلفات شرعی و اخلاقی که صورت می‌‌‌گیرد، بسیار شدیدتر و غلیظ تر و وسیع تر از تخلفات شرعی و اخلاقی است که بعضی‌ها مرتکب شده و مجازات می‌‌‌شوند؛ رواج بد اخلاقی اجتماعی دهشتناک و وحشتناک از آثار سو این دوره‌ها است. وقتی مردم مشاهده می‌‌‌کنند برخی چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده کشور چنین نسبت‌های بدِ اخلاقی به یکدیگر می‌‌‌دهند و توهین می‌‌‌کنند خواه ناخواه و قهراً این رویه و طرز مواجه با غیر در جامعه موجه می‌‌‌شود و قبح آن از بین می‌‌‌رود، بلکه در بین آحاد و اقشار مختلف جامعه رسوب می‌‌‌کند و تبدیل به فرهنگ می‌‌‌شود، بسیاری از این رفتارها خسارت بار است و غیر از این چهره جمهوری اسلامی نزد جهانی مشوش می‌‌‌شود.

بعضی رفتارها قطعاً خلاف شرع بَیِّن است

رئیس شورای حوزه علمیه تهران یادآور شد: بعضی از رفتارها قطعاً خلاف شرع بَیِّن است، نظام این را باید بررسی کند. باید این آحاد، آفات و خسارت‌های جبران ناپذیر محدود شود، یکی از آنها این است که ضوابطی گذاشته شود تا نامزداها در نطق‌های انتخاباتی آن ضوابط و اصول را رعایت کنند. نامزدها برنامه‌های خودشان را ارائه کنند نه اینکه به رقیب خود ناسزا گفته و تهمت بزنند. طبیعی است که مردم به برنامه نامزدها رای بدهند نه به بداخلاقی و بد دهنی آنان. البته افکار عمومی از این رفتارها متنفر هستند.

اهمیت نظارت بر رفتار اخلاقی نامزداها

 استاد حوزه ادامه داد: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی بدانند این شیوه‌ها در مجموع به نفع آنان نخواهد بود و در آرای آنان تاثیر منفی می‌‌‌گذارد. اگر گفته شود این شیوه‌های غیر شرعی و غیر انسانی به نفع آنان است معلوم می‌‌‌شود کسانی به آنها رای می‌‌‌دهند که رای آنان منطقی و عقلانی نیست و شاید رای، رای ناپاک است، رای به آنکه ناسزاها قبیح‌تر و تهمت‌های عمیق تری داد و گزنده تر حرف زد از روی خرد و مصلحت اندیشی نیست. کسی با چنین آرایی سِمتی احراز کند آیا این سمت اخلاقی است؟ ضوابطی باید برای مناظرات، تجمعات و نطق‌هایی که نامزداها برگزار می‌‌‌کنند وجود داشته باشد، حتی ناظرانی گماشته شود تا بر مناظرات نظارت کرده و به طرف‌های مناظره تذکر دهند.

در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی نمره اخلاقی به نامزدها بدهند

وی اضافه کرد: افراد در این مناظرات باید خدمات و برنامه‌های خودشان را ارائه کنند و وعده‌های قانونی قابل اجرا بدهند، مشکلات را تبیین کنند و راهکار خودشان را برای رفع مشکلات بیان کنند. این مهم مکرر از سوی رهبر فرهیخته انقلاب هم ابراز شده است. دردمندی و راهکارشان را در زمینه رفع مشکلات معیشتی مردم ارائه دهند، انتظام و التزام خود نسبت به دین، اخلاق و حیثیت ملی را بیان کنند و بگویند در رفع مشکلات ملی و فرهنگی چه اقداماتی می‌‌‌خواهند انجام دهند. جمعی باید باشد که در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی نمره اخلاقی به نامزدها بدهند تا مردم بدانند به یک فرد متخلف رای می‌‌‌دهند یا متخلق.

بعضی از نامزدها با رفتارشان اصل نظام را تخریب می‌‌‌کنند

رئیس شورای حوزه علمیه استان تهران با بیان اینکه بعضی از نامزدها با رفتارهایشان اصل نظام را تخریب می‌‌‌کنند گفت: برخی نامزدهای ریاست جمهوری و مجلس، حتی اساس انقلاب و رهبری و نهادهای قانونی کشور را زیر سؤال می‌‌‌برند تا رای بیاورند، آیا این رای پاک است؟ مراقب قیامت و شخصیت خود باشید. این رفتارها و اخلاق‌های غیر مشروع آیا صلاحیت نامزدها را زیر سؤال نمی‌‌‌برد؟ آیا نباید در بعضی از سمت‌ها شرط عدالت قرار داده شود؟ کسی که نامزد منصب ریاست جمهوری نظام جمهوری اسلامی ایران می‌‌‌شود که تحت اشراف یک مرجع و فقیه متقی اداره می‌‌‌شود آیا نباید رئیس جمهور عادل باشد؟ آیا می‌‌‌شود چنین رئیس جمهوری رفتارهایی انجام دهد که محرز شود او دیگر عادل نیست؟ آیا کسی که انبوه اختیارات را در مقیاس ملی دارد و ظرفیت‌های فوق العاده و امکانات فوق العاده ملی در اختیارش است عادل باشد؟ آیا اصولاً ما شانی مهمتر از این داریم که شرط عدالت بر آن مترتب نشود؟

ضرورت حضور در پای صندوق‌های رای

استاد رشاد خاطرنشان کرد: مسئولیت اجرای انتخابات وظیفه خطیری است و باید رهنمودهای حضرت امام را در مراعات قوانین و ضوابط مورد توجه قرار دهیم و رهنمودهای مقام معظم رهبری را در نظر داشته باشیم و حرمت و حریم اشخاص را رعایت کنیم و به ضوابط پایند باشیم.

وی اظهار کرد: مردم بدانند اول مساله مهم کشور و جامعه حضور حماسی و حداکثری پای صندوق‌های رای است قبل از آنکه غم انتخاب اصلح خورده شود باید غم حضور حداکثری را بخوریم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند و ایشان مصرّ و معتقد هستند که حضور حماسی و پرشور مردم و حضور حداکثری اقشار مختلف را تامین کنیم این اعتبار نظام را افزایش می‌‌‌دهد به مسئولان نظام اطمینان قلبی می‌‌‌دهد، حیثیت کشور را بالا می‌برد، تهدیدات را خنثی میکند، اقتدار ملی را بالا برده و افزایش می‌‌‌دهد.

سعی کنیم مردم پای صندوق رأی بیایند

رئیس شورای حوزه علمیه تهران یادآور شد: به جای اینکه تلاش کنیم مثلاً نامزد مورد نظر ما رای بیاورد، اول فکر کنیم که چه کنیم اکثریت مردم پای صندوق بیایند؛ به جای اینکه بیشتر در اندیشه این باشیم که بین دو نامزد صالح و اصلح حتی اصلح رای بیاورد نه صالح، اول سعی کنیم همه را پای صندوق رای بیاوریم و البته که ثانیاً آن‌وقت باید انتخاب اصلح مورد اهتمام باشد، البته که باید برای رای نیاوردن افراد احیاناً و احیاناً ناصالح هم تلاش کنیم، البته از راه قانونی و اخلاقی و به شیوه اخلاقی و با رعایت جهات شرعی.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: انتخاب اصلح بسیار بسیار مهم است ولی قبل از انتخاب اصلح باید بر حضور حداکثری مردم اهتمام داشته باشیم و مهمترین و حساس ترین و خطیر ترین انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری است و به مردم عزیز جوان‌های حزب اللهی و مومنین و متدینین و دلسوزان جامعه و نخبگان و دانشگاهیان و حوزویان عرض می‌‌‌کنم.

دولت جوان انقلابی روی کار بیاید

وی تصریح کرد: به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را جزء به جزء توجه و پیگیری کنیم. ایشان تاکید فرمودند سعی کنیم دولتی انقلابی روی کار بیاید، دولتی عدالت گرا روی کار بیاید، دولتی فسادستیز روی کار بیاید، دولتی دشمن ستیزی روی کار بیاید، دولتی که در مقابل دشمن نرمی می‌‌‌کند، تواضع می‌‌‌کند، کوتاه می‌‌‌آید روی کار نیاید. دولتی معتقد به توان داخلی و ظرفیت‌های داخلی روی کار بیاید و  عملاً به ظرفیت‌های لایزال و پایان‌ناپذیر داخلی در جنبه‌های مختلف معتقد و ملتزم باشد.

نامزدهایی که باز نشسته‌اند، حال کار کردن ندارند

استاد رشاد اضافه کرد: دولتی جوان و با نشاط سر کار بیاید، افرادی که سنی از آنها گذشته بعضی از آنها احیاناً به لحاظ اداری بازنشسته هستند یا باید بازنشسته شده باشند دیگر بالاخره عقلا به این فکر کرده اند که افراد بازنشسته باید بروند، بازنشسته شوند و فراغت بیشتر داشته باشند، در مسندهای مشاوره و مشورت قرار گیرند یا به کارهای عمومی بپردازند و افراد جوان و پرتوان و بانشاط و کارآمد و البته کاردان و البته کار دیده و البته فهیم و کاربلد کار را به دست بگیرند.

وی یادآور شد: می‌گوییم کارمندی که به سن ۵۵ و ۶۰ سال می‌‌‌رسد کار کارمندی را زمین بگذارد آن وقت مثلاً کار ریاست جمهوری یا کار وکالت مجلس یا کار شورای شهر کم از کارمندی است؟ آیا در آنجا نباید این جهات رعایت شود؟ لااقل به‌مثابه ترجیح افراد جوان‌تر؟ فردی که سنی از او گذشته اکثراً حال و حوصله کار جدی و فشرده ندارد.

کسی که بهترین غذاها را با قیمت‌های بالا می‌‌‌خورد، درد مردم را نمی‌‌‌فهمد

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: افراد متمکن و متمول که زندگی اشرافی دارند، این‌ها درد مردم را نمی‌‌‌فهمند و نمی‌‌‌توانند درد مردم را درک کنند، ممکن است بگوییم مقصر هم نیستند، اگر در اصل فراهم آوری ثروت مقصر نبوده باشند اما دیگر حال و روز آنها همین است و نمی‌‌‌توانند درد مردم را درک کنند. کسی که همه روزه در همه وعده‌ها بهترین غذاها را با قیمت‌های بالا می‌‌‌خورد می‌‌‌تواند درک حال و روز خانواده‌های محروم را داشته باشد؟ آن وقت  انتظار داشته باشیم مشکل معیشت مردم را حل کند؟ کسی که در خانه‌ای ساده زندگی می‌کند و از امکانات عادی مطابق شأن عرفی آن نه شأن اشرافی آن استفاده می‌‌‌کند ،این می‌‌‌تواند درد مردم را درک کند مردم اینجور افرادی را انتخاب کنند.

 راهبری سیاسی، رسالت اصلی حوزه‌های علمیه در ایام انتخابات

استاد رشاد در پایان تصریح داشت: علما، فضلا، مدرسان حوزه‌های علمیه و طلاب انقلابی رسالتی دارند و ابتدا این بزرگواران باید دین را بفهمند و به مردم انتقال دهند، جامعه را راهبری اجتماعی و سیاسی کنند و دیگر اینکه خدمات اجتماعی به مردم اراده دهند. مردم اگر از برخی مسئولان دل بکنند و مایوس شوند نباید از علما و حوزه‌های علمیه دل ببرند و مایوس شوند.

وی ادامه داد: یکی از وظایفی که رهبر انقلاب بیان فرمودند راهبری اجتماعی و سیاسی است، بنابراین علما و حوزه‌های علمیه باید در حد راهنمایی فعالیت کنند و در نزاع‌های کف خیابان و حزبی نباید ورود کنند. حوزه علمیه، حزب نیست، اما رسالت و شأنیت راهبری و روشنگری دارد و مانند حزب در نزاع‌های حزبی و در چالش‌های زنده باد و مرده باد احزاب شرکت نمی‌‌‌کند، اما شاخص‌ها و رهنمودهای امامین انقلاب را به خوبی و سادگی می‌‌‌کند تا توجه مردم را به این رهنمودها جلب شود، بنابراین اگر این رهنمودها درست تبیین شود مردم به راحتی می‌‌‌توانند مصداق را پیدا کنند.

حوزه‌های علمیه نسبت به انتخابات بی تفاوت نباشند

رئیس شورای حوزه علمیه تهران در پایان تصریح کرد: ملت ایران نسبت به سایر ملل بسیار باهوش هستند و چنانچه شاخص‌ها خوب و بی طرفانه بیان شود به راحتی راه را می‌‌‌یابند و این رسالت حوزه‌های علمیه است. حوزه‌های علمیه نسبت به انتخابات بی تفاوت نباشند و رسالت شرعی خود را با موازین شرعی، اخلاقی و شانی انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics