قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / سیره اهل بیت(ع) در برخورد با مسلمانان غیر شیعه
سیره اهل بیت(ع) در برخورد با مسلمانان غیر شیعه

معرفی کتاب؛

سیره اهل بیت(ع) در برخورد با مسلمانان غیر شیعه

از این روایت روشن می‌شود که پذیرش رفتار دوستانه با مسلمانان غیرشیعه، در زمان اهل بیت(ع) برای بعضی از اصحاب ایشان نیز مشکل بوده است، به طوری که گاهی در ذهن آنان شبهه‌‌ای ایجاد می‌شد، چنان که امروزه برای بعضی از شیعیان چنین است.

به گزارش شبکه اجتهاد، سیره اهل بیت(ع) و سبک زندگی آنان یقینا بهترین نسخه برای سعادت انسان است که با تمسک و تبعیت از آن جوامع مسلمین می‌توانند، جامعه‌ی آرمانی که به دنبالش هستند را به وجود بیاورند. یکی از مشکلات جامعه‌ امروزی مسلمین عدم تعامل حسنه و داشتن رابطه‌ مسالمت آمیز بین مذاهب مختلف اسلامی و هم چنین غیر اسلامی است، که به قطع اگر توصیه‌های اهل بیت(ع) و منش این بزرگواران را سرلوحه خود قرار بدهند، این قبیل مشکلات در جامعه به وجود نخواهد آمد و قابل مدیریت است.

اثر حاضر با توجه به دغدغه‌ی مطرح شده بدنبال پاسخ به این پرسش‌هاست که اهل بیت با پیروان مذاهب غیر شیعه چه برخوردی داشتند و ضابطه و معیار این برخورد چه بوده است؟ و نیز چه توصیه و دستوراتی به شیعیان بابت این مساله فرمودند؟

سید توقیر عباس کاظمی نویسنده اثر، با بررسی سیره اهل بیت(ع) راهبردها و روش‌های عملی آنان را در برخورد با پیروان مذاهب اسلامی در هفت بخش تبیین کرده است:

۱- کلیات و مفاهیم

۲- مبانی فکری برخورد اهل بیت با مسلمانان غیر شیعه

۳- سیره اهل بیت در بر خورد با عموم مسلمانان غیر شیعه

۴- سیره اهل بیت در برخورد با عالمان غیر شیعه

۵- سیره اهل بیت در برخورد با مسلمانان جاهل و بی بصیرت غیرشیعه

۶- سیره اهل بیت در برخورد با حاکمان غیر شیعه

۷- شبهاتی در مورد برخورد خوب با عموم غیر شیعیان

گزیده‌ای از کتاب: هرگز نباید تصور شود که پیروی از شیوه تعامل اهل بیت(ع) با عموم غیر شیعیان، سبب گمراهی شیعیان می‌شود، چون هنگامی که مردی از امام صادق(ع) درباره شرکت در نماز جمعه که توسط حکومت برگزار می‌شد، سوال کرد، حضرت فرمودند: «ائت الجمعه والجماعه واحضر الجنازه و عد المریض واقض الحقوق.» سپس با توجه به ذهنیت مخاطب بر سفارش خویش تاکید کرده و فرمودند: «اتخافون ان نضلکم؟ لا والله لا نضلکم ابدا»؛ نه به خدا هرگز شما را گمراه نمی‌کنیم.(بحار الانوار،ج۸۵)

از این روایت روشن می‌شود که پذیرش رفتار دوستانه با مسلمانان غیرشیعه، در زمان اهل بیت(ع) برای بعضی از اصحاب ایشان نیز مشکل بوده است، به طوری که گاهی در ذهن آنان شبهه‌‌ای ایجاد می‌شد، چنان که امروزه برای بعضی از شیعیان چنین است.(ص۱۷۷ کتاب)

بنابر گزارش اخوت، کتاب «سیره اهل بیت در برخورد با مسلمانان غیر شیعه» در ۱۹۰ صفحه توسط نشر نورالامین به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics