قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / شروط آیت‌الله فیاض برای تصدیِ زنان در پُست‌های اجرایی
عمق‌نگری حوزه نجف، باعث اهتمام به دروس شده است/ توصیه‌های آیت‌الله ‌فیاض به طلاب برای بهره‌گیری از تعطیلات تابستانی حوزه

شروط آیت‌الله فیاض برای تصدیِ زنان در پُست‌های اجرایی

آیت‌الله فیاض از مراجع تقلید نجف گفت: برای زن مسلمان جایز است مسئولیت هر کاری را که با تکالیف اسلامی او در تضاد نباشد برعهده گیرد، خواه این کار، اجتماعی باشد نظیر ریاست دولت و خواه فردی باشد همچون رانندگی و خلبانی و هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محمد اسحاق فیاض از مراجع تقلید نجف در پاسخ به پرسش دانشجویی که برای تدوین پایان‌نامه خود از ایشان سئوالی پرسیده بود، حدود و ملاک حضور زن در فعالیت‌های اجتماعی و فردی را تبیین کردند. متن این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

پرسش: مسوولیت حکومت در دولت اسلامی، مسوولیت «اجرایی» است که مسوول حکومت باید قوانین الهی را به اجرا در آورد. چرا که حکومت اسلامی بر اصل: «حاکمیت خدای یگانه و بی نیاز» استوار است و هیچ فرد، یا گروه و یا مقامی، سهمی در حاکمیت ندارد. قانون‌گذار نیز خداوند است و هیچ کس نمی‌تواند قانون وضع کند، یا آنچه را که خداوند برای انسانها وضع کرده است تغییر دهد. حاکمیتی که امت در جامعه اعمال می‌کند، همان خلافت است، یعنی جانشینی از سوی خداوند پاک و بلند مرتبه. براساس آنچه گفته شد، زن بخشی از امتی است که هیچ‌گونه سلطه، حاکمیت و اختیاری برای قانونگذاری ندارد، زیرا حاکمیت وقانونگذاری تنها از آن خداوند است. در مرحله اجرا نیز زن همانند مرد است، یعنی او نیز جانشین خداوند می‌باشد که باید ازامانت الهی پاسداری کند و آیین خداوند را بر طبق مقررات شارع مقدس به اجرا گذارد.

بنا بر این، آیا برای زن روا خواهد بود که پست‌های زیر را در حکومت اسلامی بر عهده گیرد؟

۱ – ریاست عالی کشور (= ریاست جمهوری)

۲- نخست وزیری

۳- انواع وزارت: تفویضی، اجرایی و مشورتی

۴ – فرمانداری با اختیارات محدود

۵- فرمانداری با اختیارات کامل و گسترده

۶ – انواع فرماندهی نظامی

۷- فرماندهی جهاد بر ضد مشرکان

۸ – فرماندهی نبردهایی که به منظور پاسداری از منافع عمومی انجام می‌شود

۹- فرماندهی پلیسی (= نیروی انتظامی)

۱۰- ریاست اطلاعات (پلیس مخفی)

پاسخ آیت‌الله فیاض: بر زن مسلمان واجب است که بدن و اندام خویش را از بیگانه بپوشاند و کرامت، شرافت و عفت خود را از هر آلودگی پاس بدارد. هرگاه زن مسلمان چنین باشد، برایش روا خواهد بود که مسوولیت هر کاری را که با تکالیف اسلامی او در تضاد نباشد برعهده گیرد، خواه این کار، اجتماعی باشد نظیر ریاست دولت و دیگر پست‌های دولتی و خواه فردی باشد همچون رانندگی، خلبانی و امثال آن.

روشن است که انجام کارهای یادشده توسط زن، نیاز به آن ندارد که وی بی حجاب باشد و کرامت اسلامی خویش را به سان یک زن مسلمان، نگهداری نکند بلکه اگر وی در حالی که پست‌های حساس حکومتی را بر دوش می‌گیرد، این کرامات خود را نگهدارد، بر شأن، ارزش، جایگاه اجتماعی و استواری او در باور و ایمان، افزوده می‌شود.

خلاصه سخن: هر گاه زن مسلمان از اراده‌ای نیرومند و عقیده و ایمان استوار به خداوند برخوردار باشد و شرافت و کرامات خویش را پاس بدارد، می‌تواند تمامی پست‌هایی را که در پرسش بدان اشاره شده، برعهده گیرد و در این جهت، هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics