قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / مرجعیت / طرح پیشنهادی آیت‌الله مکارم به علمای الازهر برای حل مسئله حج
عربستان نحوه برگزاری حج امسال را اعلام کرد

طرح پیشنهادی آیت‌الله مکارم به علمای الازهر برای حل مسئله حج

باید مسائل مربوط به حرمین شریفین روزى به طور کامل حل شود و آن در صورتى خواهد بود که گروهى از زبده‌ترین آگاهان نسبت به مسائل حج از سوى سازمان همکارى اسلامى براى نظارت بر امر حرمین شریفین انتخاب شوند که عربستان سعودى نیز مىتواند عضوى از آن باشد.

به گزارش شبکه‌ اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در ابتدای درس خارج فقه  خود در مسجد اعظم قم به قرائت بیانیه‌ای با موضوع حج پرداخت که به شرح ذیل می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

کارشکنى‌هاى سعودى‌ها در امر حج بر هیچ کس پنهان نیست، سعى ما بر این است که مانند هر مسلمان آزاده دیگرى مراسم حج را با امنیت کامل و عزت و احترام شایسته انجام دهیم، در حالى که قرائن نشان مى‌دهد سعى عربستان سعودى بر این است که به سبب اختلافات سعودى که با ما دارند تا مى‌توانند از عزت و احترام حجاج ما بکاهند، در حالى که مسائل مربوط به حج را با مسائل سیاسى آمیختن یکى از اشتباهات بزرگ آنهاست و بدیهى است که دولتمردان ما جز به حج توأم با عزت و امنیت تن نخواهند داد.

مسأله مهم این است که باید مسائل مربوط به حرمین شریفین روزى به طور کامل حل شود و آن در صورتى خواهد بود که گروهى از زبده‌ترین آگاهان نسبت به مسائل حج از سوى سازمان همکارى اسلامى براى نظارت بر امر حرمین شریفین انتخاب شوند که عربستان سعودى نیز مى‌تواند عضوى از آن باشد.

زیرا تجربه نشان داده آنها به تنهایى نمى‌توانند این فریضه بزرگ را آن‌گونه که لازم است اداره کنند، حوادث بسیار دردناک سال گذشته در مسجدالحرام و سپس در منا بهترین گواه آن است.

اینجانب طرحى براى این مسأله دارم که پس از تکمیل براى علماى الازهر مصر و علماى بزرگ جهان اسلام مى‌فرستم و سپس از آنها دعوت مى‌کنیم تا در همایشى براى تکمیل و یافتن طرق اجرایى این طرح به مشورت بنشینند و عربستان سعودى را براى پذیرش آن تحت فشار قرار دهند.

به یقین این طرح به نفع آنها نیز خواهد بود و هیچ منافاتى با حاکمیت آنها برکشورشان ندارد. قرآن با صراحت تمام مى‌گوید: «همه مسلمین اعم از نزدیکان و دوران در مسجدالحرام برابرند»؛ (سَوَاءً الْعَاکِفُ فِیهِ وَالْبَادِ).

به یقین روزى این طرح جامه عمل به خود خواهد پوشید و امیدواریم آن روز نزدیک باشد، زیرا وضع فعلى که سعودى‌ها نسبت به حرمین شریفین نشان مى‌دهند و خود را مالک اصلى آن مى‌دانند براى هیچ کس قابل قبول نیست. ما از اندیشمندان جهان اسلام نیز دعوت مى‌کنیم که اگر نظراتى براى تکمیل این طرح دارند براى ما ارسال دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics