قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / عصر غیبت، عصر تکلیف، اقدام و امید به آینده و پیروزى حق بر باطل است
اجازه آیت‌الله صافی برای مصرف نصف سهم امام در مقابله با کرونا

توصیه‌های ‌آیت‌الله صافی گلپایگانی به مناسبت نیمه شعبان؛

عصر غیبت، عصر تکلیف، اقدام و امید به آینده و پیروزى حق بر باطل است

دوستداران آقا و منتظران ظهور! عصر غیبت، عصر عمل و کار و تحمّل مسؤولیت و انجام وظیفه وعصر مقاومت و حرکت و استقامت و صبر و شکیبایى در امر دین است. عصر غیبت، عصر تکلیف است؛ عصر اقدام و عمل و عصر امید به آینده و پیروزى حق بر باطل است. منتظر باشید و عمل کنید که خداوند‌ می‌فرماید: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیری اللهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنونَ‏»

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی به مناسبت عید بزرگ نیمه شعبان در یادداشتی با عنوان «سرآغاز پیروزی حقّ بر باطل» توصیه‌هایی را بیان داشتند. متن یادداشت این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم‏ قالَ اللهُ تَعالى: «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْارْضَ یرِثُها عِبادِی الصّالِحُونَ»

مراسم شکوهمند تعظیم عید بزرگ نیمه شعبان، ولادت یگانه منجى عالم، موعود انبیا و اوصیاى صفى، صاحب زمان و کهف امان، حضرت بقیه الله ارواح العالمین له الفداء، براى عموم شیعیان و دوستان آن ولى یزدان، فرصتى بسیار مبارک و ارزنده است که در آن ضمن کسب شرف مشارکت در تجلیل بزرگداشت این زاد روز عزیز و یوم الله مبارک و حضور در مجالس روحانى و اجتماعات ولایى، نورانى و برنامه ‏هاى جشن و شادمانى، وضع ارتباط معنوى با آن حضرت و مرتبه مطابقت و موافقت اخلاق، اعمال، رفتار شخصى و اوضاع اجتماعى، فرهنگى، اقتصادى و سیاسى را با انتظاراتى که آن برگزیده خداوند متعال از شیعیان و دوستان خود دارند بررسى نمایند.

سعادتمند، آن شخص و جامعه‏اى است که در این محاسبه و در تحصیل رضایت خاطر انور آن حضرت موفّق باشد.

به این مناسبت حقیر براى کسب افتخار مشارکت در این جشنِ مربوط به امام منتظر، حضرت ولى عصر عجل ‏الله تعالى فرجه الشریف، و توجه به حقایق و معانى انتظار ظهور، این چند کلمه را خدمت برادران و خواهران ایمانى تقدیم مى‏دارم.

امید است انوار معانى آن، که از مشکات قرآن مجید و احادیث شریفه در لمعان است، بر نورانیت قلوب مؤمنین و مؤمنات بیفزاید.

عزیزان من، شمایید که همه ساله به افتخار شرکت در مراسم این جشن بزرگ نایل‌ می‌شوید و با چراغانی‌ها و تزیین بازار و خیابان و مساجد و حسینیه‏‌ها و تشکیل مجالس سخنرانى و بیان فضایل و مناقب و انشا و انشاد و سرودن و خواندن اشعار و قصاید و مدایح، ولایت و ارادت خود را به آن آستان فرشته پاسبان اظهار‌ می‌دارید و با ضیافت‌ها و اطعام و تبریکات بر نشاط روحى و ایمانى خود و دیگران‌ می‌افزایید و به شیعه بودن خود مى بالید و از طول مدّت هجران و درد فراق ناله‌ می‌زنید و اشک‌ می‌ریزید و آن حضرت را‌ می‌خوانید و یابن الحسن، یابن الحسن‌ می‌گویید.

بر همه شما درود و سلام و رحمت خدا باد! و این شور و شوق و شعور و این حال و این احساسات و این درک و آگاهى و سیر در ملکوت ولایت مبارک باد!

خداى را سپاسگزار و شاکر باشید که دل‌‌هاى شما را سرشار از معرفت امام زمان علیه الصلوه و السّلام، نمود و از مرگ جاهلیت نجات بخشیده و به سر منزل حقیقت و ایمان و معرفت حجّت تامه بالغه دوران و کلمه کامله باقیه سبحان، هدایت فرموده است.

وظایفى را که شما و هر مؤمن و مؤمنه منتظر ظهور و یوم الموعود دارد، نصب العین قرار دهید و همه همّ و همّت خود را در انجام این تکالیف صرف نمایید.

عصر غیبت، عصر امتحان و آزمایش، عصر تمحیص و تلخیص است. سعادتمندان و مؤمنانى که در ایمان ثابت قدم‌ می‌باشند، و در این مکتب انسان ساز غیبت، خود را مى‏سازند، حوادث گوناگون و فشارها و سختى‏‌ها آنها را تکان نمى ‏دهد و ایمانشان را متزلزل نمى ‏سازد؛ مانند کوه در برابر بادهاى تند و شدید پایدار وبرقرارند و از افراد سست ایمان و ضعیف ‏الاراده، جدا و ممتاز‌ می‌گردند.

هر چه تمسّک به دین و دیندارى دشوارتر شود و با انواع محرومیت‌هاى ظاهرى توأم گردد، ایمان و تعهّد آنها قوى تر‌ می‌گردد و صدق و راستى احادیثى که در آنها از وقایع دوره غیبت، از شیوع بعضى معاصى و ملاهى و غنا و موسیقى، از وضع بعضى جوانان و بانوان، از اختلاط زن و مرد و امور دیگر خبر داده ‏اند، بر ایشان روشن ‏تر مى‏شود.

در آن شرایط که بر حسب بعضى روایات، تا آنجا نگهدارى دین سخت و دشوار‌ می‌شود که مانند نگهداشتن آتش در کف دست‌ می‌شود، یا چنان که در حدیث دیگر است: «انَّ لِصاحِبِ هذَا الْامْرِ غَیبَهً الْمُتَمَسِّکُ فیها بِدینِهِ کَالْخارِطِ لِلْقِتادِ»

در این عصر غیبت، مردمان ثابت الایمان، ثواب کسانى را دارند که در پیش روى رسول اعظم اسلام صلّى‏الله علیه و آله و سلّم، با شمشیر جهاد‌ می‌نمودند و به قدرى بلند پایه هستند که پیغمبر اکرم صلّى‏الله علیه و آله و سلّم، ایشان را برادر خود خوانده و به دیدارشان بر حسب احادیث، اظهار اشتیاق فرموده است.

مؤمنان به غیبت و حزب الله، منتظران حقیقى ظهور و حکومت جهانى و اسلامند که در احادیث شریفه فرموده ‏اند: «اولئِکَ هُمُ الْمُخْلَصُونَ حَقّاً وَ شیعَتُنا صِدْقاً وَ الدُّعاهُ الی دینِ اللهِ وَ جَهْراً اولئِکَ الَّذینَ یؤْمِنُونَ بِالْغَیبِ ثُمَّ اولئِکَ حِزْبُ اللهِ الا انَّ حِزْبَ اللهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»

و بر حسب حدیث شریف‏ «الْمُنْتَظِرُ لِامْرِنا کَالْمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ فی سَبیلِ اللهِ» مانند کسى هستند که در راه خدا به خون خود غلتیده باشد.

اینها همه فضایل شما شیعیان، زنان و مردان منتظر و متعهد و ملتزم به احکام و وفادار به امام زمان علیه‏السّلام، است. به هوش باشید و از این فضایل پاسدارى کنید.

حقوق بشر و انسان‌‌ها و مرد و زن همان است که خداى بشر، خداى زن و مرد، معین فرموده است؛ غیر از آن همه ضلالت، گمراهى، فساد و تباهى و سیر به سوى زندگى حیوانى است.

هر زن و مرد و پیر و جوان که هر کدام از احکام خدا را قبول نداشته باشد، یا چون مخالف فرهنگ بى ‏بند و بار غرب است، مناسب وضع زمان نداند، ایمانش مخدوش‌ می‌شود و همین است که در احادیث شریفه وارد است که «در عصر غیبت صبح‌ می‌کند شخص مؤمن در حال ایمان، و شب‌ می‌کند در حالى که از دین خارج شده است.»

دوره غیبت بر حسب روایات به درازا‌ می‌کشد تا حدّى که حضرت امیرالمؤمنین علیه ‏السّلام،‌ می‌فرماید: «ما اطْوَلَ هذَا الْعِناءِ وَ ابْعَدَ هذَا الرَّجاءِ»

انسان‌ها در مسیر تحولات شگرف و تغییرات بنیادى، مکتب‌ها و نظام‌‌هاى گوناگون را تجربه‌ می‌نمایند و همه را براى تأمین سعادت عمومى بشر فاقد شرایط لازم‌ می‌یابند و از برقرارى قسط و عدل، عاجز و ناتوان‌ می‌بینند و هر چند عالم پر از ظلم و جور و فساد و نا امنى و تباهى‌ می‌گردد، اما به حکم «الشَّی‏ءُ اذا جاوَزَ حَدُّهُ انْعَکَسَ ضِدّه» جوامع بشرى براى برقرار شدن آن نظم الهى- اسلامى و حکومت عدل واحد جهانى آماده‌ می‌شوند و با ظهور آن حضرت، جهان به نقطه کمال و ذروه ارتقا نایل‌ می‌شود.

دوستداران آقا و منتظران ظهور! عصر غیبت، عصر عمل و کار و تحمّل مسؤولیت و انجام وظیفه وعصر مقاومت و حرکت و استقامت و صبر و شکیبایى در امر دین است.

در ارتباط با تعظیم شعایر، با اعلاى کلمه الله، با تبلیغ اسلام، با فراهم کردن موجبات استقلال سیاسى، اقتصادى و فرهنگى و رهایى از وابستگى به کفّار و با شکوفایى علم و صنعت و بسط و نشر تعلیم و تربیت و امر به معروف و نهى از منکر و تعاون بر نیکى و تقوا و رسیدگى به وضع مستمندان و قضاى حوایج نیازمندان و دستگیرى از افتادگان و دفاع از مرزها و ثغور جغرافیایى وطن اسلامى و حدود فکرى وعقیدتى و رفع بدع و رویارویى با اهل شکوک و شُبَه ومبارزه با مظاهر فساد و ملاهى و هتک احترام احکام الهى همه مسؤولیم و همه مسلمانان متعهّدند، و این شما و همه شیعیان و منتظران ظهورید که باید با کار و کوشش براى حصول اهداف اسلام تلاش نمایید.

خطراتى که جوامع اسلامى را تهدید کرده و تا حد زیادى، بسیارى از جوامع را در ورطه ضعف و زبونى و اطاعت از کفار گرفتار کرده، شناسایى کنید و نگذارید جامعه ما و نسل جوان عزیز ما به آن مبتلا شوند. عصر غیبت، عصر تکلیف است؛ عصر اقدام و عمل و عصر امید به آینده و پیروزى حق بر باطل است. منتظر باشید و عمل کنید که خداوند‌ می‌فرماید: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیری اللهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنونَ‏»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics