قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / عقل میزان و مفتاح شریعت نیست، بلکه مصباح شریعت است
نوشتن نقص اشخاص در روزنامه و رسانه برای خنداندن اشاعه فحشاء است

آیت‌الله جوادی‌آملی:

عقل میزان و مفتاح شریعت نیست، بلکه مصباح شریعت است

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم گفت: عقل میزان و مفتاح شریعت نیست بلکه عقل مصباح شریعت است، حکم و قانونگذاری ذره‌ای برای عقل نیست اما عقل قانون شناس است، عقل می‌تواند کشف کند که شارع چه فرموده است؛ عقل می‌داند که بسیاری از چیزها را نمی‌فهمد و به نقل محتاج است؛ بنای عقلا هیچ ارزشی ندارد مگر این که به امضای معصوم برسد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی در درس خارج فقه خود با اشاره به اهمیت ولایت فقیه گفت: مرحوم صاحب جواهر که سلطان فقه است در کتاب جهاد این بیان نورانی را دارد و می‌فرماید کسی که ولایت فقیه را نپذیرد مانند این است که از طعم فقه چیزی نچشیده باشد.

وی افزود: این حرف بعد از این که در جلسه رسمی شورای عالی قضائی کتاب جواهر را بردیم و خواندیم تثبیت شد، حرف صاحب جواهر این است آن کسی که ولایت فقیه را درک نکرده اصلا فقیه نیست، آن روزها قضات امام را قبول داشتند اما ولایت فقیه به عنوان یک مسئله علمی، فقهی و دینی برای خیلی‌ها جا نیفتاده بود، ما از این عبارت مرحوم صاحب جواهر در سخنرانی رسمی برای قضات استفاده کردیم که بسیار اثرگذار بود.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که کسی که ولایت فقیه را نپذیرد انگار در حوزه نبوده و با فقه کاری نداشته است، اظهار داشت: ولایت فقیه با دلیل معتبر قطعی، علمی و عمیق اثبات می‌شود.

وی اصول را عهده دار مبانی مواد دانست و ادامه داد: مواد را فقه به صورت مسائل شرعی تأمین می‌کند، مواد را مجلس شورای اسلامی به صورت عملیاتی و کاربردی تأمین می‌کند که مواد از مبانی گرفته می‌شود و محور اصلی مبانی عدل است.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که معنای عدل «قرار دادن هر چیزی در جای خودش است» است، ابراز داشت: این که جای اشیا و اشخاص را چه کسی معین می‌کند دین می‌گوید اشخاص و اشیا آفرین یعنی «الله» این کار را انجام می‌دهد اما غیر دین می‌گوید خودمان تعیین می‌کنیم.

استاد مطرح حوزه علمیه قم عنوان کرد: حرف کشورهای غیر دینی همان حرف فرعون است، این که فرعون «اناربکم الاعلی» می‌گفت بدان معنا نبود که خالق سماوات و ارض است بلکه می‌گفت قانون مملکت را من باید بگویم، الان کشورهای غیر دینی چه آمریکا، اسرائیل و چه کشورهای دیگر مانند حرف فرعون است و می‌گویند خرد جمعی جای اشیا، اشخاص و حلال و حرام را تعیین می‌کند.

مفسر برجسته قرآن کریم خاطرنشان کرد: ما مواد، مبانی و منابع داریم اما آن‌ها مواد و مبانی دارند و خود را منبع می‌دانند، منبع تنها اراده ذات اقدس اله است چون کسی که نظام و بشر را آفرید و پیوند بین بشر و نظام هستی را ساخت باید معین کند چه چیز بد و چه چیز خوب است.

وی اضافه کرد: عقل میزان و مفتاح شریعت نیست بلکه عقل مصباح شریعت است، حکم و قانونگذاری ذره‌ای برای عقل نیست اما عقل قانون شناس است، عقل می‌تواند کشف کند که شارع چه فرموده است؛ عقل می‌داند که بسیاری از چیزها را نمی‌فهمد و به نقل محتاج است؛ بنای عقلا هیچ ارزشی ندارد مگر این که به امضای معصوم برسد.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که انبیا آمدند تا نیروی درونی انسان را شکوفا کنند، گفت: انبیا آمدند انقلاب ایجاد کنند، علی و اولاد علی(ع) میدان انقلاب هستند، ۲۰ درصد علم ائمه(ع) در حوزه‌ها است و ۸۰ درصد خاک می‌خورد، وقتی به آن علوم و مطالب بلند برسیم رسائل و مکاسب در برابر آن‌ها قابل قیاس نیست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در پایان افزود: ولایت و امامت میدان انقلاب است، جمعیت ۲۰ میلیونی اربعین به وجود می‌آید که همه علیه آن تلاش و کوشش می‌کنند، اگر کسی می‌خواهد بهره ببرد اصل علی و اولاد علی(ع) است، اهل بیت(ع) عالم غیب هستند و در مسائل علمی از خطای فکری مصون بوده و در مسائل عملی از خطیئه عملی منزه و مصون هستند، در عملیات و احکام فقهی وقتی بخواهند احکام الهی را بازگو کنند معصوم هستند اما اگر می‌خواهند احکام را عمل کنند مأمور به واقع نیستند بلکه مأمور به ظاهر هستند، گاهی که حکمت الهی اجازه دهد به علم غیب عمل می‌کنند و الا بر اساس ظاهر عمل خواهند کرد، اگر این مسائل حل شود مشکل شهید جاوید و این و آن را نخواهیم داشت. رسالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics