قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فتوای آیت‌الله بشیر نجفی درباره برگزاری مناسک حسینی در شرایط کرونایی
بیانیه آیت‌الله بشیر نجفی درباره مراسم اربعین در ایام شیوع ویروس کرونا

فتوای آیت‌الله بشیر نجفی درباره برگزاری مناسک حسینی در شرایط کرونایی

آیت‌الله بشیر نجفی از علمای نجف طی فتوایی رعایت پروتکل‌‌ها و ضوابط بهداشتی در هنگام برگزاری مناسک حسینی را واجب اعلام کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد به نقل از الفرات، حافظ بشیر حسین نجفی در این فتوا عنوان کرد: بر هر فرد مسلمان واجب است همانند پیامبر (ص)، ائمه علیهم السلام و مومنان مخلص با تمام توان نسبت به حفظ دین خداو و دین پیامبرش (ص) تلاش کند.

وی در این فتوا با تاکید بر لزوم پایبندی به مناسک دینی همراه با لزوم حفظ جان و پایبندی به توصیه‌‌های متخصصین آورده است: برهمین اساس همگی در هرکجای زمین از شرق و غرب که باشیم باید با تمام توان به مناسک حسینی اهتمام بورزیم. همراه با رعایت ضوابط پزشکی مورداتفاق متخصصان‌‌ می‌توان مناسک حسینی را نیز برگزار کرد.

متن استفتا و پاسخ این مرجع تقلید مقیم نجف به نقل از شفقنا به شرح زیر است:

حضرت آیت‌الله شیخ بشیر حسین نجفی

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

در سایه همه گیری کرونا در سخنان پزشکان متخصص تعارض و تناقضات زیادی را دیده‌ایم؛ برخی‌‌ می‌گویند که این بیماری از طریق لمس کردن منتقل‌‌ می‌شود و باید از دستکش استفاده کرد و برخی دیگر‌‌ می‌گویند که این بیماری از طریق قطرات تنفسی و ترشحات دهان بیمار منتقل‌‌ می‌شود و نیازی به استفاده از دستکش نیست بلکه باید از ماسک استفاده کرد در حالی که عده‌ای دیگر نیز‌‌ می‌گویند که زیان استفاده طولانی مدت از دستکش و ماسک بیشتر از نفع آن است؛ برخی نیز در این میان‌‌ می‌گویند که رعایت فاصله اجتماعی بین مردم کفایت‌‌ می‌کند و سخنان زیادی از این دست که در این رابطه مطرح‌‌ می‌شود…. علاوه بر این بسیاری از کشورها به سمت بازگشایی فرودگاه‌ها و برداشتن محدودیت‌‌ها در روزهای آتی همراه با عمل بر اساس اهتمام هر فرد به محافظت از خود گام برمی دارند و همچنین‌‌ می‌بنیم که بسیاری از بازارها و اماکن رفاهی در این اواخر همراه با رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی بازگشایی شده‌اند اما علی رغم این موضوع، مساجد و حسینه‌‌ها همچنان بسته هستند و حتی برخی ادعا‌‌ می‌کنند که توصیه مراجع عظام مبنی بر لزوم پایبندی به توصیه‌‌های پزشکی به معنای نرفتن به زیارت اماکن مقدس و عدم اقامه مجالس امام حسین (ع) است. براین اساس، تکلیف ما علی الخصوص اینکه در آستانه ماه محرم الحرام قرار داریم و در حالی که بسیاری از صاحبان حسینه‌‌ها از آمادگی برای این موسم عظیم منصرف شده‌اند، چییست؟ از حضرتعالی تقاضا داریم که وظیفه مومنان را تشریخ فرمایید تا از کسانی نباشیم که در برگزاری مناسک امام حسین (ع) کوتاهی کرده اند، همواره مایه ذخر و شرف و هدایت کننده مومنان باشید.

پاسخ: بسمه سبحانه: بر هر فرد مسلمان واجب است همانند پیامبر (ص)، ائمه علیهم السلام، مخلصان و ذریه آن حضرت، با وجود هرگونه سختی ومشقت نسبت به حفظ دین خدا و دین پیامبرش (صلی الله علیه و آله) تلاش کنند. پیش از این لزوم پایبندی به شعایر دینی همراه با لزوم حفظ جان و پابندی به توصیه‌‌های پزشکی متخصصان را گفته ایم و بر همین اساس باید در همه مناسک دینی اعم از معاملات و عبادات بویژه مناسک حسینی تدبیر کنیم زیرا ریشه‌‌های اسلام را آبیاری ‌‌ می‌کند و بنابراین مناسک حسینی همواره مهمترین موضوع در زندگی مسلمانان مخلص اسلام به خصوص پیروان اهل بیت (علیهم السلام) بوده و هست ومومنان در طول تاریخ در راه آن فداکاری کرده اند و این فداکاری‌‌ها با تایید معصومین (علیهم السلام) بوده است و هیچ گاه انصار دین از عزم خود بر روشن نگه داشتن شعله‌‌های مناسک حسینی که مومنتان مخلص را گرد درخت اسلام جمع، و بلایای روزگان را از آن دفع‌‌ می‌کند، متزلزل نشده اند. بنابراین بر همه ما در هر کجای زمین اعم از شرق و غرب آن واجب است که با تمام توان به شعایر حسینی اهتمام بورزیم چرا که این موضوع امانتی است که همانطور که تحویل گرفتیم باید به دست اهلش بسپاریم که بقای اسلام به واسطه بقای آن است.

همراه با رعایت پروتکل‌‌ها و ضوابط پزشکی مورد اتفاق متخصصان‌‌ می‌توان شعایر و مناسک شریف حسینی را اعم از مجالس، موکب‌‌ها و دیگر مناسک مربوطه که پیروان امام حسین (ع) به برگزاری آن عادت دارند، برگزار کرد.

پروردگارا ما را در امر خدمت به دین در همه امور زندگی و حفظ شعایر حسینی یاری رسان تا به جد امام حسین (ع) ولی الله الاعظم (عجل الل فرجه الشریف) تحویل دهیم. ولا حول و لا قوه إلا بالله.

دفتر مرکزی حضرت ‌‌آیت‌الله شیخ شیر حسین النجفی دام ظله در نجف اشرف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics