قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فروش وام ازدواج ربا محسوب می‌شود
فروش وام ازدواج ربا محسوب می‌شود

عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

فروش وام ازدواج ربا محسوب می‌شود

حجت‌الاسلام سید عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: فروش وام ازدواج و سایر وام‌های قرض الحسنه خلاف قانون و حتی شرع بوده و به نوعی ربا محسوب می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عباس موسویان عضو شورای فقهی بانک مرکزی در خصوص خرید و فروش وام ازدواج از طریق سایت‌های مختلف اظهار کرد: خرید و فروش وام ازدواج غیر قانونی است و صراحتا این موضوع از سوی بانک مرکزی تائید شده است. این وام با استفاده از منابع مردمی و ملی به امر خیر ازدواج اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بودجه وام ازدواج از طریق افرادی که در بانک‌ها سپرده‌های قرض الحسنه دارند، تامین می‌‌شود. همچنین دولت با اختصاص منابع دولتی قصد شکل گیری کانون گرم خانواده را دارد. از نظر شرعی هم قطعا مشکل دارد؛ زیرا خرید و فروش این وام با ربا هیچ فرقی ندارد.

موسویان بیان کرد: به اعتقاد بسیاری از مراجع بزرگ تقلید خرید و فروش وام خلاف شرع و قوانین است. بانک مرکزی با بانک‌هایی که به خرید و فروش  وام ازدواج می‌پردازند، به طور جدی برخورد می‌‌کند اما خارج از بانک‌ها، از دست بانک مرکزی کاری بر نمی‌‌اید.

این مقام مسئول گفت: دولت، بانک مرکزی و قانون گذاران مجلس این خرید و فروش را هیچ وقت قبول نمی‌‌کنند. البته برخی از تسهیلات  بانکی از جمله تسهیلات بانک مسکن قابل انتقال هستند. در بانک مسکن، سپرده سرمایه گذاری خاصی وجود دارد که افراد می‌‌توانند از امتیاز تسهیلات بانک استفاده در قالب گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به افرادی که می‌‌خواهند، واگذار کنند.

وی تصریح کرد: این تسهیلات واگذاری شده در فرابورس بازار رسمی دارد و تسهیلات حق مسکن در آن خرید و فروش می‌‌شود. البته لازم به ذکر است که بانک مرکزی مجوز  این کار را صادر کرده است. در سایر تسهیلات اگر امتیاز وام از پایه  توسط  یک فرد به فرد دیگری منتقل شود، در چهارچوب قوانین و مقررات بلامانع است.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در پایان گفت: اگر فردی تسهیلات را از بانک بگیرد و به فرد دیگری فروخته و از آن سود کند، خلاف شرع است. باشگاه خبرنگاران

یک دیدگاه

  1. که رباست؟ که حرامه؟ الان دارین جدی صحبت میکنین؟ پس چرا اصن وام میدین؟ مگه خدا توی قرآن نگفته برای هر دو نفر (کسی که نزول میده و کسی که نزول میگیره) عذاب الهی هست…
    چطور خودتون وام‌های ۰٪ سود میگیرین اما به ملت که میرسه میشه میشه ۱۸%؟!!! من کارمند رسمی هستم و طبق پیامک بانک مرکزی برای دریافت وام ازدواجم با مدارک کامل امروز ۹۹/۰۴/۰۸ رفتم به بانک ملی و گفتم که بنده ضامن ندارم اما طبق اعلام بانک مرکزی خودم میتونم گواهی کسر اقساط برای خودم بگیرم و اقساط وام از حقوقم کسر بشه… اما ایشون گفتن که چنین چیزی نیست و باید ضامن کارمند رسمی دولتی بیاری و یا بازاری چک دار که بانک ملی حساب داشته باشه!!!
    با این توضیحات، جناب آقای موسویان، شما که لباس پیغمبر رو پوشیدین و شعار ربا در جایی رو میدین که حقوقتون از جایی تامین میشه که اساسش رباست، آیا من حق ندارم وام خودم رو ۲۵میلیون بفروشم و خودمو خلاص کنم از این همه دوییدن…؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics