قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / «قدس؛ محور امت» تعیین موضع‌ امت اسلامی برای مساله فلسطین است‌
تعامل امام صادق(ع) با علمای اهل سنت الگوی حوزه‌های علمیه باشد

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب مطرح کرد:

«قدس؛ محور امت» تعیین موضع‌ امت اسلامی برای مساله فلسطین است‌

آیت‌الله تسخیری با اشاره بر این مطلب که موضوع کنفرانس وحدت امسال «قدس؛محور امت» از طرف شورای عالی انتخاب شده است، تاکید کرد: این انتخاب به منظور تعیین موضع گیری امت اسلامی نسبت به موضوع فلسطین انتخاب شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از جمله اقداماتی است که به صورت سالانه از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌شود و طی آن میهمانان کنفرانس که غالبا شخصیت‌های فرهیخته، وزرای کشورهای اسلامی، علما و اندیشمندان و متفکران شیعه و اهل سنت داخل و خارج کشور هستند به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص اهمیت وحدت امت اسلامی و راهکارهای دستیابی و تداوم این مهم می‌پردازند.

بررسی مهمترین مسائل جهان اسلام با محور وحدت مسلمانان از دیگر موضوعات مهم این اجلاس سالانه است که بعضا با انتقاداتی نظیر اختصاص هزینه سنگین برای برپایی این مراسم مواجه می‌شود؛ البته برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده‌‌‌اند که در شرایط کنونی که عقاید دینی و اسلامی با هجمه‌های مختلفی مواجه است و رسانه‌های مختلف با تولید برنامه‌های متنوع سعی در ترویج اندیشه‌های تکفیری دارند و از هیچ کوششی برای القای تفکرات افراطی به نام دین اسلام فروگذار نیستند؛ بنابراین ضرورت برگزاری این کنفرانس‌ها دو چندان می‌شود چرا که اجماع مسلمان با تفکرات مختلف در خصوص مبانی مشترک نمایش منسجمی از وحدت امت اسلام را به رخ معاندان می‌کشند و به همین ترتیب بخش اعظمی از این توطئه‌ها خنثی می‌شود.

در همین راستا کارشناسان مختلف به بررسی اهمیت و جایگاه برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از سابقه زیادی نیز برخوردار است پرداخته‌اند که در ادامه می‌آید:

آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در گفت‌وگو با خبرگزاری تقریب، با اشاره به این مطلب که وحدت اسلامی از مسائلی است که مقام معظم رهبری همراه به آن تاکید کرده و فرموده‌اند هر کاری که به هدف از هم پاشیدن امت صورت بگیرد، توطئه‌ای ضد مسلمانان و زمینه سازی برای نفوذ دشمن به شمار می‌آید، گفت: کنفرانس وحدت یک رویداد موفقی است و در این ۳۲ سال ما شخصیتهای مهمی را از کشورهای جهان اسلام دعوت کردیم.

آیت‌الله تسخیری افزود: همچنین موضوعاتی که در این کنفرانس‌ها مطرح شده تماما موضوعات مهم جهان اسلام بوده و البته موضوع امسال که مسئله فلسطین است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تاکید بر این مطلب که موضوع کنفرانس وحدت امسال «قدس؛محور امت» از طرف شورای عالی انتخاب شده است، تاکید کرد: این انتخاب به منظور تعیین موضع گیری امت اسلامی نسبت به موضوع فلسطین انتخاب شده است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب یکی دیگر از علتهای این انتخاب توسط شورای عالی مجمع را مصیبتی که گریبانگیر مردم مظلوم فلسطین شده است دانست و اظهار کرد: مسئله فلسطین باید عامل وحدت امت اسلامی باشد و تمامی جوامع باید در برابر فلسطین یک موضع واحد داشته باشند و دربرابر استکبار ایستادگی کرده و پاسخ کوبنده‌ای به کشورهایی که سبب بوجود آمدن رژیم صهیونیستی شده‌‌‌اند بدهند.

مسئله فلسطین یک شاخص قوی در گرایش انقلاب اسلامی است

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام با اشاره به این مطلب که مسئله فلسطین یک شاخص قوی در گرایش انقلاب اسلامی است، تاکید کرد: با وجود تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران و همچنین مشکلات اقتصادی کشورمان، ما نباید از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی که درواقع مسئله فلسطین و قدس است فاصله بگیریم و زمانی که از این شعار فاصله بگیریم در حقیقت از روح انقلاب اسلامی دور شده ایم و هرچه در این راه هزینه کنیم ارزش دارد.

آیت‌الله تسخیری با تاکید بر این موضوع که در چنین شرایطی که دشمن می‌خواهد حضور همه جانبه و قدرتمندانه ایران در عرصه جهانی را مخدوش کند وظیفه امت اسلامی همدلی و اتحاد است، گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس؛ وحدت و ایجاد زمینه‌های اتحاد و همبستگی جهان اسلام و همچنین همفکری علما و دانشمندان به منظور نزدیک سازی دیدگاه‌های علمی و فرهنگی مذاهب به یکدیگر است.

دستاوردهای ۳۰ ساله کنفرانس وحدت

مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام یادآور شد: در طی این چند سال برگزاری کنفرانس وحدت نتایج عملی زیادی را به چشم دیده‌ایم و در این کنفرانس‌ها بیش از سی موضوع مهم جهان اسلام را مطرح کردیم که این موضوعات خود گفتمانی در سطح امت اسلامی بوجود آوردند.

وی در پایان تاکید کرد: ما از این کنفرانس به عنوان یک پدیده مورد نیاز امت اسلامی استفاده کرده و اهداف انقلاب اسلامی ایران را مطرح کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics