قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مدیران حوزه علیمه در مدیریت راه «سید مرتضی» را طی کنند
امیدواریم جامعه اسلامی ما این چنین باشد

آیت‌الله جوادی آملی:

مدیران حوزه علیمه در مدیریت راه «سید مرتضی» را طی کنند

آیت‌الله جوادی آملی گفت: مدیران حوزه در مدیریت حوزه‌های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند؛ او هم وقف را احیاء کرد و با وقف مال خود در راه علم، طلبه‌های با استعداد را حمایت کرد و هم جلوی نهال فروشی در حوزه را گرفت و نگذاشت که طلبه‌های با استعداد به کاری جز تحقیق و پژوهش مشغول شوند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار اعضای شورای طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی بیان داشت: توقعی که نظام اسلامی و خونهای پاک شهداء از حوزه علمیه دارند توقعی جهانی است؛ لذا  باید جهانی فکر کنید چراکه مکتب ما هم مکتبی جهانی است و راه هم در این زمینه باز است؛ در این مسیر مطلب و زبان مشترک بین همه انسانها وجود دارد لذا خواه یا ناخواه سخنان شما اثر بخش خواهد بود.

او تصریح کرد: واژه‌هایی مانند عدل مفاهیمی نیستند که بتوان گفتمان جهانی را در وهله اول بر مبنای آنها بنا کرد؛ گرچه همه جهان، عدل را دوست دارند و همه می‌دانند که عدل یعنی هر چیز را در جای خود قرار دادن، اما بشر در باطن این مفاهیم با یکدیگر اختلاف دارند، آنکه سکولار می‌اندیشد جای افراد و اشیاء را خود تعیین می‌کند و کسی که الهی می‌اندیشد معتقد است که جای افراد و اشیاء را خداوند معین می‌کند، لذا حرف اولِ ما در گفتمان جهانی باید «توحید» باشد.

آیت‌الله جوادی آملی ابراز داشت: باید حرف جهانی را شناخت و بعد به درستی آن را ارائه کرد و امروز به برکت انقلاب اسلامی فرصت و امکانات برای این مهم، فراهم است.

او ادامه داد: آلودگی استکبار، استعمار و استثمار را تنها خون شهید از جامعه پاک می‌کند و دیگر مطهرات این قدرت را ندارند که این آلودگی‌ها را پاک کنند، ما این کار را کرده ایم و الان در کشور طیب و طاهر زندگی می‌کنیم چرا که در روایت داریم «طِبْتُمْ وَ طَابَتِ الْأَرْضُ الَّتِی فِیهَا دُفِنْتُمْ» و خون شهید در این سرزمین ریخته شده است. از سوی دیگر قرآن کریم می‌فرماید سرزمین طیب و طاهر باید میوه طیب و طاهر بدهد، این جمله به داعیه انشاء بیان شده است یعنی بکوشید از این سرزمینی که به واسطه خون شهدا پاک و منزه شهده است ثمره پاک به دست بیاورید.

ایشان اذعان داشت: اگر فرمود «العلماء ورثه الأنبیاء» یعنی بکوشید که از انبیاء ارث ببرید، بر خلاف ارث مادی که تا مورث نمیرد چیزی به وارث نمی‌رسد در اینجا تا وارث نمیرد ارث نمی‌برد که فرمود «موتوا قبل ان تموتوا».

زبان گفتگو با جهان باید زبان عقل باشد

آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: زبان گفتگو با جهان باید زبان عقل باشد، مرحوم کلینی در مقدمه کافی می‌نویسد قطب فرهنگی هر ملتی، عقل آن ملت است و جایگاه عقل را خود قرآن کریم نیز برای ما مشخص و تبیین کرده است. می‌فرماید عقل این قدرت را دارد که در برابر خداوند قرار بگیرد، خدا با عقل به گفتگو می‌نشیند و عقل در مقابل خداوند احتجاج می‌کند، بیان قرآن این است که ما اگر انبیاء را نمی‌فرستادیم عقل اعتراض می‌کرد تو که از دشواری مسیر پیش روی من آگاه بودی چرا برای من راهنما نفرستادی؟! این جایگاه بلند عقل است و ما باید جایگاه رفیع عقل را حفظ کنیم.

ایشان تاکید داشت: حرف ما تا جهانی و عقلی نباشد در همین منطقه دفن خواهد شد، الان شرایط نهادهای علمی اینگونه است که تا سخنی فضای علمی غرب را تسخیر نکند حتی در منطقه خود نیز پذیرفته نخواهد شد و جهان از شما این انتظار را دارد.

معظم له افزود: ذات اقدس اله انسان را یک لوح نانوشته خلق نکرده است، بلکه در درون انسان صاحبخانه ای است که علم باید با این میزبان هماهنگ باشد، علوم سکولار مانند مهمانان ناخوانده ای هستند که با صاحبخانه هماهنگ نیستند لذا بشر امروز آرامش ندارد و در درون، دچارغوغا و تشویش است.

استاد برجسته حوزه علیمه قم تصریح داشت: بنابراین باید مدیران حوزه در مدیریت حوزه‌های علمیه راه سید مرتضی را طی کنند؛ او هم وقف را احیاء کرد و با وقف مال خود در راه علم، طلبه‌های با استعداد را حمایت کرد و هم جلوی نهال فروشی در حوزه را گرفت و نگذاشت که طلبه‌های با استعداد به کاری جز تحقیق و پژوهش مشغول شوند.

آیت‌الله جوادی آملی همچنین با اشاره به فرارسیدن ایام پیروزی انقلاب اسلامی به دستاوردهای علمی حوزه‌های علمیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و بیان داشت: دینی که گفته «طلب العلم فریضه» خود آن دین هم گفته چه بخوانید «إنّما العلم ثلاثه: آیه محکمه، أو فریضه عادله، أو سنّه قائمه» قبلاً آیه محکمه، فریضه عادله و سنت قائمه، هر سه را فقه و اصول معنا می‌کردند اما به برکت انقلاب اسلامی حوزه از تک بعدی بودن درآمده و علوم دیگری همچون، فلسفه، تفسیر، کلام، حقوق و اخلاق در حوزه رشد کرد، در واقع خون شهدا دید علمی حوزه را توسعه داد که امیدواریم با عنایت الهی نجف ثانی بلکه افزونتر از آن باشید. اسراء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics