قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مسؤولان حوزه برای معضل تعطیلات زیاد حوزه‌ها چاره اندیشی کنند
بیانیه دفتر آیت‌الله سبحانی در مورد سفر زیارتی اربعین

‌آیت‌الله سبحانی:

مسؤولان حوزه برای معضل تعطیلات زیاد حوزه‌ها چاره اندیشی کنند

آیت‌الله سبحانی خواستار چاره اندیشی مسؤولان برای تعطیلات زیاد حوزه شد و گفت: با این تعطیلی‌های بسیار بعید است که حوزه بتواند مانند شیخ عبدالکریم حائری تربیت کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، ‌آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به روایاتی از ائمه طاهرین(ع) گفت: بر اساس روایت اهل بیت(ع) هر روزی که انسان در آن گناه نکرده و بندگی خداوند متعال را انجام دهد عید است.

وی افزود: معنای عید این نیست که خورشید بعد از اتمام برج‌ها مجدد به برج حمل بازگردد، این عید لغوی است اما در شرع هر روزی که انسان معصیت نکرده و از خداوند متعال نافرمانی نکند روز فرح و شادمانی است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که شادمانی ما در کشور این است که دستورات الهی از جمله حجاب رعایت شود، اظهار داشت: در همه زمان‌ها به ویژه عید باید دستورات الهی به ویژه در قم و در جوار حرم مطهر حضرت معصومه(س) رعایت شود؛ باید تلاش کنیم که عید ما روزهای شادی و ترک گناهان باشد.

وی با اشاره به خسارات ناشی از سفرهای بسیار در ایام نوروز ادامه داد: رسانه‌ها اعلام می‌کنند که بر اثر تصادفات افراد بسیاری کشته می‌شوند حال چرا باید مردم را بی دلیل دعوت به سفر کرد؟، در ایام عید می‌توان به صله ارحام، بیماران، نیازمندان و اصلاح اوضاع داخلی رسیدگی کرد.

آیت‌الله سبحانی ابراز داشت: گاهی آنچنان مردم را داغ کرده اند که چند روز قبل از عید هرکس وسیله‌ای پیدا می‌کند به سفر می‌روند، با توجه به عدم استاندارد جاده‌ها و خودروها و عدم رعایت برخی رانندگان آسیب‌های بسیاری متوجه مردم و جامعه خواهد شد و در پایان این ایام ناجا اعلام می‌کند که افراد بسیاری کشته و مجروح شده اند.

وی عنوان کرد: مردم باید به خانه و خانواده خود رسیدگی کنند و رسانه‌ها نباید مدام مردم را به رفتن به مسافرت تشویق کنند، حال اگر کسی سفر ضروری دارد جای بحث نیست اما سفرهای غیرضروری باید کاهش پیدا کند تا شاهد کاهش آسیب‌ها باشیم.

استاد مطرح حوزه علمیه قم همچنین با اشاره به تعطیلات زیاد حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: متأسفانه این مسأله به حوزه‌ها نیز سرایت کرده است، در حالی که مرحوم ‌آیت‌الله بروجردی نزدیک عید و ‌آیت‌الله گلپایگانی در روز عید درس گفت، چرا این روزها باید درس‌ها تعطیل باشد؟ با این تعطیلی‌های بسیار بعید است که حوزه بتواند مانند شیخ عبدالکریم حائری تربیت کند، مسؤولان باید برای معضل تعطیلات زیاد حوزه چاره اندیشی کنند./ رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics