قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / همه مطالب / اجتهاد و اصول فقه / معرفی مراکز فقهی: دانشگاه الازهر

معرفی مراکز فقهی: دانشگاه الازهر

دانشگاه الازهر مصر از مراکز دینی و علمی است که قدمتی هزار ساله دارد. این دانشگاه به منظور تبادل دانشجو، استاد و برقراری ارتباط با دانشگاه‌های دیگر جهان در راستای اشاعه فرهنگ تسامح و معنای اعتدال و میانه‌روی همکاری و فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد.
دانشگاه الازهر مصر با قدمتی هزارساله به عنوان اولین مؤسسه دینی، علمی و اسلامی در قاهره پایتخت مصر در دوران فاطمیان ساخته شد که به منظور اشاعه اعتدال و میانه روی فعالیت‌های بسیاری انجام می‌دهد. این دانشگاه از زمان تأسیس تغییرات و تحولات بسیاری شاهد بوده است. اما اینک مساحت این دانشگاه به ۱۲ هزار متر مربع یعنی بیشتر از دو برابر دوره فاطمیان مساحت دارد و همچنین دارای ۵ مناره است.
دانشگاه الازهر دارای ۶۰ دانشکده بوده که ۴۳ دانشکده برای پسران و ۱۷ دانشکده برای دختران است.
برخی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارت است از: دندانپزشکی، پزشکی، مهندسی، زبان عربی، مطالعات اسلامی، حقوق، اصول دین، اقتصاد، آموزش و پرورش که برخی از آن‌ها در قاهره و برخی در شهرهای دیگر قرار دارند.
دانشگاه الازهر مصر در راستای اشاعه اعتدال و میانه روی در جهان فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهد که یکی از آن‌ها پذیرش دانشجو از سراسر جهان است و یا تأسیس شعبه ای از این دانشگاه در کشورهای اسلامی است، به گونه ای که شعبه ای از این دانشگاه در فلسطین، لبنان و عربستان وجود دارد.

دانشگاه الازهر به منظور ادامه فعالیت‌های خود توافقنامه‌های همکاری علمی و فرهنگی با دانشگاه‌های مختف چون لبنان و ایران منعقد کرده است که با تأسیس شعبه ای از این دانشگاه سعی در تبادل اطلاعات، دانشجو، استاد و همچنین اشاعه فرهنگ تسامح منعقد دارد.
از فعالیت‌های دیگر الازهر برگزاری همایش، نشست و دیدارهای مختلف است که طی دیدار اخیر گروهی فرانسوی از این دانشگاه بازدید کرده و با چهره اسلام و مسلمانان آشنا شدند.
این دانشگاه هر ساله با فراهم شدن شرایط خاص و ویژه چون اجازه از سوی دانشگاه و شورای عالی امور اسلامی و سفارت کشور خارجی دانشجو می‌پذیرد، به طوری که می‌توان گفت ۱۰ درصد از دانشجویان دانشگاه الازهر دانشجویان اعزام شده هستند که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.
بنابراین مصر برای آسایش آن‌ها امکاناتی مهیا می‌کند که تأسیس و گسترش شهرک دانشگاهی یکی از آن‌هاست. نخستین شهرک دانشگاهی مصر در سال ۱۹۷۰ شامل ساختمان مسکونی و رستوران برای ۴۵۰ دانشجو در قاهره ساخته شد که اینک این ساختمان ۷ طبقه شده و بیش از ۶۲۰۰ دانشجو در آن ساکن می‌شوند.
البته شهرک‌های دانشگاهی دیگر در شهرهای اسوان، قنا، سیوه، سینا، اسیوط نیز ساخته شده‌اند که به منظور اسکان دانشجویانی که در شهرهای دیگر مصر در دانشکده‌های الازهر تحصیل می‌کنند، بنا شده‌اند.
علاوه بر امکان اسکان در شهرهای مختلف مصر که فاصله نزدیکی با دانشکده دارند، خدماتی چون شرکت در فعالیت‌های ورزشی دانشکده‌ها، اعطای برخی از اقلام مصرفی، تأسیس اتحادیه دانشجویان اعزام شده و همچنین خدماتی که به دانشجویان مصری ارائه می‌شود، به دانشجویان اعزامی این دانشگاه داده می‌شود. البته امکانات پزشکی و بهداشتی شامل دندانپزشکی، داروخانه، خدمات درمانی فوری و یا پیشگیری از برخی بیماری‌ها نیز به دانشجویان اعزام شده نیز ارائه می‌شود.
دانشگاه الازهر مصر دارای مراکزی چون مرکز بیماری‌های خاص، مرکز میکروبیولوژی، مرکز بین المللی اسلامی تحقیقات و مطالعات محیط زیست و مرکز اقتصاد اسلامی دارد که به این دانشگاه وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics