قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / موسوعه «مؤلفه الامامیه» در بیش از ۵۰ جلد منتشر می‌شود/ گزارشی از عملکرد مؤسسه مجمع الفکر اسلامی
موسوعه «مؤلفة الامامیة» در بیش از ۵۰ جلد منتشر می‌شود/ گزارشی از عملکرد مؤسسه مجمع الفکر اسلامی

در مراسم تودیع و معارفه رئیس مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی مطرح شد:

موسوعه «مؤلفه الامامیه» در بیش از ۵۰ جلد منتشر می‌شود/ گزارشی از عملکرد مؤسسه مجمع الفکر اسلامی

رئیس هیئت امنای مجمع‌الفکر الاسلامی گفت: موسوعه «مؤلفه الامامیه» در بیش از ۵۰ مجلد، گزارشی از تألیفات و مؤلفان شیعه از قرن اول تا ۱۵ هجری است که تا پایان سال منتشر می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محسن اراکی، رئیس هیئت امنای مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی، شامگاه، در مراسم تودیع و معارف رئیس این مؤسسه در دانشکده اصول‌الدین قم گفت: مجمع الفکرالاسلامی در مدت فعالیت ۳۰ ساله خود اقدامات پژوهشی بزرگی را انجام داده؛ از جمله اینکه خلأ بزرگی را در تدوین منابع مستند برای پژوهش‌های اسلامی مرتفع کرده است.

وی با بیان اینکه این مؤسسه اقدام به تهیه بیوگرافی از همه منابع اندیشه اسلامی کرده است، افزود: موسوعه مؤلفهالامامیه در بیش از ۵۰ مجلد به مؤلفات مؤلفان شیعه، گزارشی از خود آنان از قرن اول تا ۱۵ هجری پرداخته است و این مجموعه هم‌اکنون به سامان رسیده و امیدواریم امسال بتوانیم به آن خاتمه دهیم.

این استاد سطح عالی حوزه با بیان اینکه این موسوعه فهرست جامعی از مؤلفان و کتاب‌هایشان در همه رشته‌هاست، افزود: موسوعه مؤلفین هم به فارسی هم به عربی نوشته شده که در حقیقت دو موسوعه محسوب می‌شود. این پژوهش کار بسیار بزرگی است و در مدخل اسماء مؤلفین، مدخل اسماء مؤلفات و هم مدخل موضوعات مؤلفات کاربرد دارد و یک محقق می‌تواند به مؤلفات علما در تمامی علوم به ویژه علوم اسلامی و انسانی به آسانی دسترسی پیدا کند. با این موسوعه مشخص می‌شود که علمای شیعه چه نقشی به خصوص در علوم انسانی و حتی علوم دیگر مانند ریاضیات و نجوم و طب و … داشته‌اند و در حقیقت آینه تمام‌نمایی برای نشان دادن آثار علمی علمای شیعه در طول تاریخ است.

وی با اشاره به تدوین موسوعه دیگری با عنوان «الموسوعه ‌الفقهیه ‌المیثره» در زمینه فقه و برپایی کنگره شیخ انصاری توسط این مؤسسه تصریح کرد: کنگره شیخ انصاری یک کار نادر و غیرقابل تکرار است؛ زیرا بسیاری از علمایی که در این کنگره بودند از دنیا رفته‌اند، کسانی مانند آیت‌الله مومن، آیت‌الله معرفت، شمس، آیت‌الله خرم‌آبادی و … در این کنگره مقالات خوبی ارائه داده بودند. از جمله در موضوع «غنا» در این کنگره چند نوشته بسیار خوب و مهم داشتیم که مقاله آیت‌الله سبحانی در این بحث قابل ذکر است و این گنجینه عظیم علمی باید عرضه شود.

اراکی با بیان اینکه مجله الفقه الاسلامی هم در مؤسسه داشتیم که به دلیل مشکلات مالی تداوم نیافت، افزود: از ابتدای تأسیس مؤسسه مجمع‌الفکر یعنی ۳۳ سال قبل، این مجمع کمکی بیش از سه میلیارد تومان از بیرون دریافت نکرده است. مجمع با وجود مشکلات مالی فراوان توانسته به یک محل تولید علم حوزوی تبدیل شود که بدون مبالغه از نادرترین مؤسسات تحقیقاتی در حوزه علمیه قم است. موسوعه السنه الشریفه از اقدامات ابداعی ما بود، ولی چون برخی مراکز دیگر هم به آن می‌پرداختند کار را به مدت دو دهه متوقف کردیم، ولی وقتی خروجی مراکز دیگر را دیدیم، نظر ما را تأمین نمی‌کرد. لذا مجدداً این کار را پیگیری کردیم.

استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه تبویب جدید همه احادیث در این موسوعه انجام شده است، اظهار کرد: اینکه برخی می‌گویند حوزه چرا پاسخگوی نیازهای کنونی نظام نیست، یکی از کارهای صورت گرفته تبویب جدید در همین موسوعه است؛ زیرا کسی بخواهد در مورد ورزش، طب، سیاست و … مطلب بیابد می‌تواند به این موسوعه رجوع کند. علاوه بر تبویب موضوعات، ربط نص و تنقیح حدیث و ربط رجال حدیث هم در ضمن این کار بزرگ در دست اقدام است.

وی همچنین از حجت‌الاسلام رفیع، رئیس سابق مؤسسه مجمع‌الفکر الاسلامی، تجلیل کرد و گفت: ایشان از افتخارات این مجموعه هستند و در طول مدیریتشان بسیاری از نابسامانی‌ها را مرتفع کرد و با زحمات ایشان مجمع احیا و وارد مرحله جدیدی شده است. بخش آموزشی مجمع الفکر هم که تاکنون فعال نبود در چند سال اخیر فعال و دو مدرسه علمیه وابسته به مجمع ایجاد شده تا در عرصه آموزشی و تحقیق و پژوهش بتوانند طلابی را تربیت کنند که سرمایه حوزه باشند.

اراکی با بیان اینکه اکنون ۲۰۰ طلبه در این دو مدرسه داریم، به معرفی رئیس جدید این مجموعه، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید نعمانی پرداخت و افزود: ایشان از بزرگانی هستند که جهاد علمی طولانی‌ای دارند و بیش از ۵۰ سال در همه عرصه‌های علمی تلاش کرده‌اند و از شاگردان برجسته شهید صدر و دیگر بزرگان حوزه هستند و در انقلاب هم در تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی نقش مهمی داشته‌اند.

گزارشی از عملکرد مؤسسه مجمع الفکر اسلامی

حجت‌الاسلام رفیع مدیر سابق مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی در این مراسم به تشریح گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این مؤسسه پرداخت و گفت: کادر این مؤسسه افرادی ایثارگر بوده و همواره به صورت جهادی عمل می‌‌کنند.

وی ادامه داد: تا جایی که ممکن بود بر اساس توصیه‌های آیت الله اراکی مسأله حمایت از کادر مؤسسه و موضوع موسوعه «سنت شریفه» را در دستور کار قرار داده و در این زمینه کارهای بسیار خوبی را انجام دادیم.

رفیع ابراز کرد: تبدیل مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی به پژوهشکده، سامان دهی بخش‌های اداری و مالی، شفافیت مالی، ثبت قراردادها و اسناد مالی به صورت سیستمی، شفاف و روزآمد، برگزاری جلسات هم اندیشی و گفت وگوهای آزاد اندیشی، بروزرسانی سایت، فعال سازی و پویایی روابط عمومی و اقدامات علمی در زمینه نهج البلاغه و فقه از اقدامات ما در طول چند سال گذشته بوده است.

مدیر سابق مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی تأکید کرد: امروز شخصیت‌هایی در مجموعه فقهی خود داریم که با بیشترین تلاش و کمترین هزینه زحمت می‌‌کشند و کارهای پژوهشی را پیش می‌‌برند.

وی خاطرنشان کرد: از هیأت امنای مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی که برای نظارت بر مجموعه تلاش کردند و بدون هیچ چشم داشتی در جلسات حضور یافته و به ما یاری می‌‌رساندند، متشکریم.

رفیع با ابراز خرسندی از انتخاب حجت‌الاسلام نعمانی به عنوان مدیر مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی مطرح کرد: با تغییرات صورت گرفته و برنامه‌های تعیین شده، نگاه مثبت و امیدبخشی را برای آینده این مؤسسه پیشبینی می‌‌کنیم.

مجمع الفکر باید معارف اهل بیت(ع) را در اختیار جهانیان قرار دهد

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین سعید نعمانی، مدیر جدید موسسه مجمع الفکر الاسلامی هم در سخنانی گفت: من در هر جایی توفیق فعالیت داشته‌ام خودم را سرباز نظام و انقلاب می دانم.

وی افزود: استاد ما شهید محمدباقر صدر در جمله‌ای پرمغز و پرمعنا که در قالب نامه‌ای برای ما فرستادند فرمودند ایجاد این انقلاب جزو آرزوهای انبیاء بود.

نعمانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی رویدادی عظیم در تاریخ است، افزود: اگر حضرت سلیمان ملک عظیم داشت به خاطر این بود که با جن و ملائکه و … حمایت شد ولی امام خمینی با کمک مردم و البته تاییدات خفیه الهی به پیروزی رسید.

رئیس جدید مؤسسه مجمع الفکر اضافه کرد: بنده مدتی افتخار نمایندگی مقام معظم رهبری را در سودان و برخی کشورهای آفریقایی داشتم؛ ایشان سفارش فرمودند که نخبگان این کشورها را جذب کنید و ماهم تلاش هایی در این راستا انجام دادیم و معتقدم باید این نوع کارها گسترش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه موسساتی مانند مجمع الفکر باید معارف اهل بیت(ع) را در اختیار جهانیان قرار دهند، اضافه کرد: امروز شاهدیم چه ظلم‌های بزرگی در دنیا رخ می‌دهد و چه افراد نالایق و عجیب و غریبی دنیا را اداره می‌کنند.

رئیس جدید مؤسسه مجمع الفکر با بیان اینکه دنیا تشنه علوم اهل بیت است، تصریح کرد: امام رضا(ع) فرمودند که امر ما را که علوم ما است احیا کنید و بدانید مردم اگر محاسن کلام ما را بدانند از ما تبعیت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: مشکل امروز، مشکل جهل است بنابراین مسئله، تنها تولید علم نیست بلکه باید راهکارهایی برای نشر علوم اهل بیت در دنیا داشته باشیم زیرا دنیا تشنه این علوم هستند و بشر چاره‌ای جز پناه به این معارف ندارد.

نعمانی با بیان اینکه در مجمع الفکر کارهای بزرگی با امکانات محدود انجام شده است، تصریح کرد: این مجموعه با وجود بودجه‌های مالی بسیار اندک موسوعه السنه شریفه را تالیف کرده که از یک موسسه بزرگ و با هزینه‌های مالی زیاد ممکن بود.

رئیس جدید مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی بیان کرد: فعالیت‌های این موسسه با اخلاص پیش رفته است و حتی تعجب مقام معظم رهبری را برانگیخته بود که چطور با این بودجه کم چنین کارهای بزرگی انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics