قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / موضوع شناسی شلاق
موضوع شناسی شلاق

تازه‌های نشر؛

موضوع شناسی شلاق

کتاب «موضوع شناسی شلاق» به قلم حسین فرهودی، توسط مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی چاپ و در دسترس عموم مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، دین اسلام از ابتدا به تعین و معرفی مقررات جزایی خود پرداخته و با تقسیم‌بندی جرایم به موارد چهارگانه «حدود، قضاص، دیات و تعزیرات»، مجازات‌های مقرر برای هریک از عناوین مزبورد را تشریع نمود. در این جهت کیفر شلاق هم در جرایم مربوط به حدود و هم مربوط به جرایم تعزیری به رسمیت شناخته شد.

اگرچه در کتب فقهی شیعه، شلاق از جهات مختلف از جمله کیفیّت زدن، زمان زدن و… به‌تفصیل مورد بحث قرار گرفته؛ لکن غالب فقیهان نسبت به نوع و جنس شلاق یعنی صفت تازیانه، سخنی به‌میان نیاورده‌ و بحثی را تحت این عنوان باز نکرده‌اند.

بدون تردید می‌توان گفت شارع مقدس انتخاب نوع شلاق از جهت کمی و کیفی را به‌سلیقه مجریان امر واگذار نکرده است، چون این رویه با هدف از اجرای شلاق که تنبیه و جلوگیری از وقوع مجدد جرم است، تناسب ندارد. پس لازم است با پی‌جویی لابلای منابع فقهی، نظر شارع مقدّس را نسبت به خصوصیات شلاقی که مورد استفاده در جرائم حدی یا تعذیری قرار می‌گیرد، بدست آوریم.

در منابع فقهی که از تازیانه به‌عنوان کیفر برخی جرایم حدّی و تعزیری، سخن به‌میان آمده، غالباً تعبیر به‌کار رفته در آن‌ها عناوینی چون سوط و جلد است و برای مجرم بیمار از تعابیری چون ضغث و عذق، سخن به میان آمده است. در نتیجه جهت رسیدن به مصداق خارجی و عینی شلاق برای مجرمان به‌عنوان نمونه‌ای شرعی و فقهی، ابتدا واژه‌های مزبور با استناد به کتب مربوطه، مورد تبیین مفهومی قرار گرفته، سپس نتیجه‌ی حاصله از آن به‌عنوان خصوصیات تازیانه، بیان شده است.

در نهایت باید روشن شود که آیا استفاده از دستگاه به‌جای انسان برای زدن ضربات شلاق جایز است؟ این پرسشى است که امروزه در پرتو پیشرفت‌هاى علم و تولید انواع وسایل برقی و موتوری با کاربردهای مختلف و متفاوت، خود‌نمایى مى‌کند. پیشرفت دانش در بخش صنعت این امکان را فراهم آورده است که با دستور به دستگاه دیجیتال و تعریف برنامه، بتوان به‌جای استفاده از نیروی انسانی، اجرای حد و یا تعزیر نمود.

بدون شک این مسأله از مسائل مستحدثه است، از این‌رو نزد فقهاى پیشین مطرح نبوده است و اساساً در زمانهاى گذشته امکان چنین کارى نبوده تا فقها از حکم آن بحث کنند. بنابراین، باید باب بحث و استنباط حکم این مسأله نیز همانند دیگر مسائل مستحدثه، امروز گشوده شود.

حال، جدیدترین اثر موضوع شناسی احکام فقهی تحت عنوان «موضوع شناسی شلاق» مشتمل بر یک تحقیق و نظریه فقهی- حقوقی که از منابع مرتبط با آن استظهار شده، می‌باشد. در این کتاب سعی شده است بعد از تبیین مفهومی واژه شلاق،‌ مصادیق آن نیز با استناد به منابع مرتبط ازجمله روایات و کلمات فقها ‌ارائه شود.

کتاب «موضوع شناسی شلاق» به قلم حسین فرهودی در ۱۳۵ صفحه به همت موسسه موضوع شناسی توسط نشر مرکز تخصصی مهدویت به چاپ رسیده است. علاقه‌مندان جهت خرید فایل نسخه الکترونیکی کتاب به‌صورت pdf اینجا اقدام نمایند و نیز در صورت تمایل به خرید نسخه کتاب با موسسه موضوع شناسی به شماره ۳۲۹۳۶۰۴۵-۰۲۵ تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics