قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / می‌گویند حجاب را به رفراندوم بگذارید، این حرف غلطی است/ در ضروریات نمی‌توان اجتهاد کرد
می‌گویند حجاب را به رفراندوم بگذارید، این حرف غلطی است/ در ضروریات نمی‌توان اجتهاد کرد

استاد فاضل لنکرانی:

می‌گویند حجاب را به رفراندوم بگذارید، این حرف غلطی است/ در ضروریات نمی‌توان اجتهاد کرد

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: هیچ فقیهی تا قیامت نمی‌تواند در نماز تغییری ایجاد کند چراکه در ضروریات نمی‌توان اجتهاد کرد و حجاب نیز مانند نماز است.

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار دانشجویان دانشگاه‌های استان قزوین که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت چهره‌های فرهنگی، علمی و دینی در دانشگاه‌ها بسیار ارزشمند است. رسالت شما پاسداری و حمایت از نظام اسلامی است، و مقام معظم رهبری در این راستا رهنمودهایی دارند که باید به آن‌ها جامه عمل پوشانیده شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با قرائت آیه ۳۰سوره روم « فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللهِ الَّتی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللهِ ذلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ» گفت: گرچه تمام آیات قرآن مهم و اثرگذار است ولی این آیه یکی از کاربردی‌ترین آیات قرآن کریم است. خداوند در این آیه به رسول خدا(ص) امر می‌کند که وجه خود را به سمت دین قرار بده؛ این تاکید به این معنی است که باید تمام توجهات و نگاه‌ها به سمت دین باشد.

فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه دین در راس تمام اموراست و بر تمام امور مقدم‌ می‌باشد، خاطرنشان کرد: اسلام هم به دنیا و هم به آخرت بشر توجه دارد و این موضوع موجب جامعیت دین اسلام شده است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه خداوند در ادامه این آیه می‌فرماید دین اسلام دین حنیف است، تصریح کرد: دین حنیف دینی است که به حق تمایل دارد و در آن باطل و شر وجود ندارد. دین اسلام مطابق فطرت بشر است، هیچ چیزی از فطرت به انسان نزدیک‌تر نیست و به همین دلیل دین اسلام، نزدیک‌ترین دین به انسان است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه دین اسلام سرتاسر نور است، ابراز کرد: این نور در ابعاد مختلف ازجمله احکام، سیاست، اقتصاد، جامعه و … وجود دارد. دین اسلام دین قیم است، این قیم به معنای متولی است و یعنی دینی که می‌تواند متولی بشر باشد باید حنیف، نزدیک به فطرت و جامع باشد.

وی با بیان اینکه حکومت ولی فقیه حکومت دین است، اظهار داشت: دشمن هجمه‌های بسیاری به جایگاه ولی فقیه وارد کرده و به ناروا می‌گویند ولایت فقیه دیکتاتوری است درحالیکه ولی فقیه مامور است به دین عمل کند.

فاضل لنکرانی در پاسخ بعضی مطالب مطرح شده در فضای مجازی که حاکم وکیل مردم است باید طبق خواسته مردم عمل کند اشاره کرد: ولی فقیه وکیل از طرف مردم نیست بلکه مکلف است بر طبق دین و دستورات خدا عمل کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به اینکه شرط حکومت دینی پذیرش مردم است، مطرح کرد: اینکه امروز می‌گویند حجاب را به رفراندوم بگذارید، حرف غلطی است، مگر می‌شود دین را به رفراندوم گذاشت؟

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه حجاب مانند نماز است، عنوان کرد: هیچ فقیهی تا قیامت نمی‌تواند در نماز تغییری ایجاد کند چراکه در ضروریات نمی‌توان اجتهاد کرد و حجاب نیز مانند نماز است.

فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه به برکت این نظام دین به میدان آمده است، خاطرنشان کرد: این نظام به برکت رهبری امامین انقلاب و خون شهدا استوار مانده است.

وی با بیان اینکه در شعار زن، زندگی، آزادی ،اصل دین را هدف قرار داده‌اند وموضوع زن وحجاب بهانه است و این شعار از مراکز نظامی و جاسوسی دشمنان مثل اسراییل و آمریکا و انگلیس برخاسته است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اشاره به اینکه دین وفاداری مرد و زن را تضمین می‌کند، یادآور شد: زن در اسلام جایگاه بالایی دارد ولی امروز دشمنان به اسم خدمت به زن می‌خواهند دین را کنار بگذارند.

فاضل لنکرانی با بیان اینکه باید نسبت به هشدارهای مقام معظم رهبری بیدار باشیم، ابراز کرد: باید دانشجویان، حوزویان و همه اقشار مردم نسبت به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه داشته باشند چراکه در سخنرانی‌های ایشان مباحث کاربردی و کلیدی مطرح می‌شو، وچنانچه همه جامعه به ان توجه کنند خدای تبارک وتعالی نعمت انقلاب را استمرار‌ می‌بخشد و اگر توجه به آن نکنند خداوند نعمتش را از ما‌ می‌گیرد و این سنت الهی است./ حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics