قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / نگاهی به دروس حوزه علمیه نجف اشرف در سال تحصیلی جدید
حوزه علمیه نجف؛ مدرسه علمیه ای با قدمتی بیش از هزار سال

گزارش؛

نگاهی به دروس حوزه علمیه نجف اشرف در سال تحصیلی جدید

حضور پرنشاط طلاب در دروس حوزه علمیه نجف، در سایه سار حرم با برکت امیرالمومنین علی(ع) گرما و جلوه دیگر به این شهر داده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حوزه علمیه نجف با حضور علما و نگاهی به دروس حوزه علمیه نجف اشرف در سال تحصیلی جاریاساتید و شمار زیادی از طلاب  مشتاق علم، همچنان پر رونق است. حوزه نجف که بخشی ناگسستنی از هویت حوزه‌های علمیه شیعه است، امسال نیز با برگزاری درس خارج و سطوح مختلف توسط علما و اساتید در شمیم عطرآگین حرم امیرالمومنین علی(ع) همچنان پویاست.

برای بسیاری جالب است که از برنامه درسی این حوزه اطلاع یابند. در این گزارش سعی شده نگاهی مختصر به نحوه برگزاری درس‌های حوزه علمیه نجف در سال جاری داشته باشیم.

دروس حوزه نجف هر سال، در ایام ماه مبارک رمضان به منظور پرداختن به امور تبلیغی تعطیل می‌‌‌شود و معمولاً در اوایل ماه شوال، درس‌‌‌ها آغاز می‌‌‌شود و فقط در ایام محرم و اربعین نیز به منظور بهره‌‌‌برداری از عزاداری و خدمت به زائرین تعطیل می‌‌‌شود.

بحث خارج در حوزه علمیه نجف

در عالی‌‌‌ترین سطح درسی حوزه نجف، درس خارج، امسال نیز  برخی از مراجع و علمای نجف همچون آیات فیاض، بشیر النجفی، شیخ محمدباقر الایروانی، شیخ الیعقوبی، سید محمدرضا سیستانی، شیخ‌هادی آل راضی، شیخ محمد السند و … حلقه‌‌ بحث خارج را تشکیل دادند.

از میان این دروس، درس آیت‌الله اسحاق فیاض، از شنبه تا چهارشنبه صبح‌ها‌‌ در دفتر ایشان، واقع در شارع المدینه، برگزار می‌‌ گردد. درس خارج فقه و اصول شیخ محمد باقرالایروانی روزهای شنبه تا چهارشنبه در مدرسه الغرویه واقع در حرم مطهر حضرت علی(علیه السلام) یکی دیگر از حلقه‌های شلوغ بحث خارج است.

درس خارج شیخ الیعقوبی نیز همه روزه ساعت پنج عصر در دفتر ایشان برگزار می‌‌ گردد. شیخ محمد السند نیز بحث خارج اصول، فقه، عقائد و خارج تفسیر نیز از ساعت ۸ تا ۱۰ در مسجد عمران بن شاهین حرم مطهر، تشکیل می‌‌ شود.

درس خارج سید محمدرضا سیستانی فرزند حضرت آیت‌الله سیستانی نیز به صورت اختصاصی هر روز صبح برای برخی از طلاب در شارع الرسول برگزار می‌‌‌شود.

دروس سطح در حوزه نجف

طلبه‌ها‌‌ی حوزه نجف دروس سطح را معمولاً در دو قالب نظام آموزشی یک مدرسه خاص و یا به صورت آزاد می‌گذرانند. برخی از طلبه‌‌‌ها ترجیح می‌‌‌دهند که در یک مدرسه خاص ثبت نام کنند و تحت برنامه مدون آموزشی منظمی که مدرسه تعیین می‌‌ کند قرار گیرند.

در این مدارس اساتید و دروس توسط مدرسه اعلام شده، و طلاب موظف به حضور در دروس و رعایت قوانین مدرسه هستند. از جمله این مدارس می‌توان به مدینه العلم آیت‌الله سیستانی، جامعه کلانتر در نزدیکی پل‌‌‌های ثوره العشرین، مدرسه حلی و … اشاره کرد. در سال جاری نیز اغلب این مدارس، طبق برنامه خاص خود دروس را برگزار می‌‌ کنند.

عده‌ای دیگر از طلاب ترجیح می‌‌ دهند متناسب با وقت خود و محبوبیت یک استاد، حداقل در یک یا دو درس از حلقه‌‌‌های درسی آزاد که معمولاً در مساجد و مدارس  برگزار می‌‌‌شود،  شرکت کنند. از مهم‌ترین مساجد، مسجد جامع سبزواری و مسجد هندی است و از بین مدارس، مدرسه سبزواری، مدرسه حکیم و مدرسه امام خمینی(ره) واقع در شارع الرسول محل برگزاری دروس مختلف ادبیات عرب، شرح لمعه، علل شرائع، مکاسب، کفایه، رجال و.. است.

اغلب دروس آزاد از پایه تا سطع عالی توسط شمار زیادی از اساتید در این مساجد و مدارس که عموماً در اطراف حرم و بیشتر در شارع الرسول واقع شده ‌‌اند برگزار می‌‌‌شود. در مدرسه امام خمینی(ره) امسال دروس طبق سال‌های گذشته برقرار است. درس‌‌‌های قواعد فقهی و کفایه توسط سیدعلی خمینی(ره) صبح ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱ برگزار می‌‌ شود.

دروس نهایه الحکمه و منظومه توسط سید احمد صافی ساعت ۱۱ تا ۱۲، درس تفسیر نیز توسط شیخ محقق ساعت ۱۱ تا ۱۲ برگزار می‌‌‌شود. / وسائل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics