خانه / آخرین اخبار / همکاری با علمای اهل سنت در موضوعات اصول فقه مقارن/ تشریح فعالیت‌های انجمن اصول فقه حوزه علمیه
همکاری با علمای اهل سنت در موضوعات اصول فقه مقارن/ تشریح فعالیت‌های انجمن اصول فقه حوزه علمیه

در گفت و گو با رئیس انجمن اصول فقه حوزه مطرح شد:

همکاری با علمای اهل سنت در موضوعات اصول فقه مقارن/ تشریح فعالیت‌های انجمن اصول فقه حوزه علمیه

‌حجت‌الاسلام محمدی گفت: انجمن اصول فقه حوزه علمیه در دوره جدید تلاش دارد، فعالیت‌‌های علمی بهتر و قوی تری در ارتباط با اصول فقه شیعه در قالب نشست‌‌های علمی و انتشار در فضای مجازی برای معرفی و قوت آن به دنیای اسلام، اهل سنت و مجامع علمی داشته باشد.

‌به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید صادق محمدی، با تشریح برخی از فعالیت‌‌های انجمن اصول فقه حوزه، گفت: انجمن اصول فقه حوزه از زمان تأسیس، فعالیت‌‌های زیادی انجام داده، از جمله برگزاری بیش از ۱۰۰ نشست علمی باعناوین مختلف اصول فقه شیعه، اصول فقه مقارن و تاریخ، علم اصول، ترابط علم اصول با علوم دیگر، مثل علم اصول و هرمنوتیک، کاربردهای مسائل علم اصول در فقه و علوم مرتبط بوده است.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه علمیه بابیان اینکه این انجمن در زمینه کاربردی کردن علم اصول فعال است، افزود: برگزاری کارگاه‌‌های متعدد علمی برای کاربردی کردن علم اصول، مانند کاربرد استصحاب کلی در فقه و کاربرد مشتق در فقه از جمله این موارد بوده، این فعالیت‌‌ها در ارتباط با کاربردی کردن علوم به وسیله اساتید فن مرتبط، انجام گرفته است.

صدور گواهی آموزشی پژوهشی برای ۲۰۰ نفر

وی عنوان کرد: از دیگر فعالیت‌‌های انجمن، صدور گواهی آموزشی پژوهشی برای ۲۰۰ نفر از شرکت کنندگان در کارگاه موضوع شناسی، کاربرد علم اصول در حقوق، تدوین و نشر کتابهایی چون اولویت‌‌های پژوهشی و تطبیقات الاصولیه فی الفقه، کاربرد قوائد علم اصول در فقه، تدوین اصول الفقه فی تفسیر القرآن، تدوین و نشر کتاب شکوه مرجعیت در دو مجلد در سال ۹۴، تدوین و نشر کتاب سایه بر آفتاب، سرگذشت زندگی مرحوم ‌آیت‌الله بروجردی به صورت رُمان بوده است.

محمدی برگزاری کرسی نظریه پردازی با عناوین «اختصاص الجزئیه والشرطیه بغیر القاصر و المضطر» با ارائه استاد قائنی، موضوع شناسی، دانشی نو و مبانی آن با ارائه استاد ظهیری، اعتباری یا حقیقی بودن قضایای اصول فقه با ارائه استاد محمدی از فعالیت‌‌های دیگر انجمن اصول فقه برشمرد.

همکاری با علمای اهل سنت در زمینه برخی موضوعات اصول فقه مقارن

رئیس انجمن فقه و اصول حوزه با بیان اینکه اعضای این انجمن با علمای اهل سنت در زمینه برخی موضوعات اصول فقه مقارن، نشستی برای هم افزایی و هم فکری بهتر برگزار کردند، گفت: این اعضاء امیدوارند بتوانند در دوره جدید، فعالیت‌‌های علمی بهتر و قوی تری در ارتباط با اصول فقه شیعه در قالب نشست‌‌های علمی و انتشار در فضای مجازی برای معرفی و قوت آن به دنیای اسلام، اهل سنت و مجامع علمی داشته باشند.

برگزاری ۱۲ نشست علمی در دانشگاه‌‌ها

وی عنوان کرد: همچنین اعضای انجمن اصول فقه برای فعالیت قوی تر، تعامل علمی با بعضی دانشگاها داشته که از جمله آن برگزاری ۱۲ نشست علمی به صورت مشترک با دانشگاه امام صادق(ع) در موضوعاتی چون اصول فقه و روش‌‌های نوین فهم نوین متن، قلمرو کاربرد قواعد الاصول، تبار شناسی مسائل علم اصول، چیستی و چرایی اصول فقه حکومتی، خطابات قانونیه و نقش موضوع در استنباط بوده است.

این استاد حوزه برگزاری نشست علمی در زمینه طرح بانکداری اسلامی جمهوری اسلامی با حضور و سخنرانی حجج الاسلام والمسلمین عباس موسویان و مصباحی مقدم را از دیگر فعالیتهای انجمن اصول فقه عنوان کرد.

محمدی گفت: این انجمن همچنین در ادامه فعالیت‌‌های خود، تفاهم نامه‌‌هایی با بسیاری از مؤسسات حوزوی مانند دفتر تبلیغات اسلامی، جامعه المصطفی العالمیه، مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی و مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر حوزه‌‌های علمیه، برای برگزاری نشست‌‌ها و فعالیت‌‌های علمی و تعامل فکری، داشته است.

رئیس انجمن فقه و اصول حوزه افزود: همچنین اعضای انجمن توانستند در ادامه فعالیت‌‌ها، بعد از ۵۶ سال از زمان رحلت بزرگ مرجع تقلید جهان تشیع مرحوم ‌آیت‌الله بروجردی، برای اولین بار نکوداشت علمی این عالم ربانی را همراه با چهار نشست اصولی، فقهی، رجالی و درایت اجتماعی سیاسی در ارتباط با این شخصیت عملی و مرجع تقلید برگزار کنند.

 وی همکاری با کتاب سال حوزه برای ارزیابی و داوری، همکاری با مدارج علمی درباره ارزیابی پایان نامه‌‌ها، دیدار و همفکری با بسیاری از بزرگان حوزه، مراجع تقلید، استفاده از رهنمودهایی از بزرگان حوزه برای ادامه بهتر کار فعالیت‌‌های علمی و رفع نگرانی‌‌های رهبرمعظم انقلاب در مورد برگزاری نظریه پردازی و تولید علم از دیگر فعالیت‌‌های انجمن اصول فقه عنوان کرد.

برگزاری اولین کرسی نظریه پردازی

این استاد حوزه عنوان کرد: در همین رابطه انجمن فقه با مجوز از شورای اعطاء علمی حوزه، اولین کرسی نظریه پردازی را با حضور کارشناسان و اساتید برگزار کرده است.

محمدی گفت: از دیگر فعالیت‌‌های این انجمن برگزاری ششمین مجمع عمومی اصول فقه و چهارمین دوره انتخابات هیئت مدیره انجمن اصول فقه با حضور اساتید خارج فقه و اصول سطوح عالی بود و در این دوره از انتخابات مجمع، حجج اسلام و المسلمین سید صادق محمدی، بنیادی، احمدی فقیه یزدی، خزائلی، واعظ موسوی،‌‌هاشم نیازی، نجفی بستان به ترتیب به عنوان رئیس، نائب و اعضای هیئت مدیره جدید نجمن اصول برگزیده و معرفی شدند.

وی ضمن قدردانی از زحمات اعضای سابق انجمن اصول فقه که برای رشد علمی و برگزاری نشست‌‌های تلاش و کوشش کردند، اظهارداشت: این انجمن برای ادامه بهتر و قوی تر فعالیتهای علمی، نیازمند همکاری با اساتید، محققان، پژوهشگران حوزه و دانشگاه در رشته‌‌های فقه و اصول دعوت به همکاری است.

رئیس انجمن اصول فقه افرود: علاقه مندان برای همکاری می‌توانند با دفتر این انجمن واقع در ابتدای بلوار جمهوری، ک ۲ ساختمان انجمن‌‌های علمی حوزه، انجمن اصول فقه در ساعت اداری مراجع نمایند. حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative