قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ولایت فقیه ضد دیکتاتوری، ضد استبداد و ضد استعمار است/ مراجع تقلید تضعیف نظامی اسلامی را حرام می‌دانند
شکل‌گیری قانون حمایت از اقلیت‌های دینی در سایه فقه شیعه

آیت‌الله کعبی:

ولایت فقیه ضد دیکتاتوری، ضد استبداد و ضد استعمار است/ مراجع تقلید تضعیف نظامی اسلامی را حرام می‌دانند

این که می‌بینیم هجمه بی امانی علیه ولایت فقیه می‌شود برای این است که بساط استعمار و استبداد را از ایران برچید و استقلال، آزادی و یک حکومت مردمی برمبنای فقه اهل بیت(ع) را به ارمغان آورد و در حال حاضر در برابر شیطان طاغوت اکبر و فرعون زمان یعنی آمریکای مستکبر، صهیونیسم بین الملل، انگلیس خبیث و مزدوران آنها ایستاده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، ولایت فقیه مهم ترین رکن نظام اسلامی و سدی مستحکم در برابر خواسته‌های دشمن، نفوذ و انحراف است که به همین دلیل همواره مورد هجمه بسیار دشمنان و بدخواهان نظام اسلامی بوده است چرا که می‌دانند تا زمانی که اقتدار و اعتبار رهبری و همراهی مردم وجود داشته باشد پروژه‌ها و توطئه‌های آنان بi نتیجه نخواهد رسید چنانچه تا کنون اینگونه بوده و شکست‌های بسیاری را متحمل شدند.

راهبرد نفی ولایت فقیه به عنوان مهم ترین رکن نظام، در طول ۴۰ سال گذشته همواره در دستور کار دشمنان بوده و سیاست کلی نظام سلطه و استکبار  حذف این مهم است از این رو دشمن همواره با توطئه‌ها و برنامه‌هایی مانند مشروعیت زدایی از اصل نظریه ولایت فقیه و مقبولیت زدایی و اعتبارزدایی از شخصیت حقوقی و حقیقی ولی فقیه اهداف خود را پیگیری کرده است.

اخیرا برخی جریانات که سعی می‌کرد چهره‌ای مذهبی و معنوی از خود نشان دهد، با اظهاراتی خارج از عرف و گستاخانه با هجمه به ولایت فقیه، تقدس زدایی از حماسه ۸ سال دفاع مقدس و ادعاهای بی‌پایه علیه نظام اسلامی چهره حقیقی خود را نشان داده که مخالفت سیاسی با انقلاب و جمهوری اسلامی ایران است.

در راستای تبیین بیشتر جایگاه مهم ولایت فقیه در نظام اسلامی و تأثیر آن در  موفقیت‌های متعدد کشور، رسا در تببین چرایی تقدس حماسه ۸ سال دفاع مقدس، بیان نظر بزرگان دین درباره ولایت فقیه و نظر مراجع معظم شیعه درباره نظام اسلامی گفت وگویی با آیت‌الله عباس کعبی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام داده که تقدیم مخاطبان محترم می‌شود:

با توجه به هجمه‌های بسیار جریان‌های معاند انقلاب اسلامی علیه ولایت فقیه به نظر شما علت تشدید این هجمه‌ها چیست؟ نقش ولایت فقیه در نظام اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کعبی: حضرت امام خمینی(ره) با استفاده از ظرفیت روحانیت و حوزه‌های علمیه و مرجعیت شیعی مبارزه با استبداد و استعمار و استکبار را سازماندهی کرد و ملت ایران را به صحنه مبارزه با استبداد و استعمار آورد و هیمنه استکبار جهانی را در هم شکست و نظام دو هزار و ۵۰۰ ساله ستم شاهی را از بین برد.

انقلاب اسلامی سنگ بنای شکل گیری نظریه تمدن اسلامی و از بین بردن استبداد و استعمار جهانی و آغاز عصر حاکمیت دین و عزت شیعه و امت اسلام در عرصه بین الملل بود، بدیهی است که در مقابل این مبارزه مخلصانه امام خمینی(ره) که محصول حوزه‌های علمیه و مرجعیت شیعی و روحانیت و مکتب اهل بیت(ع) و اسلام ناب محمدی بود، استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده اسلام و مکتب اهل بیت(ع) یعنی آمریکا، صهیونیسم و انگلیس خبیث بیکار ننشسته است.

هجمه بی امانی از سوی دشمنان علیه ولایت فقیه، مرجعیت، روحانیت و حوزه‌های علمیه از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در طرح و برنامه دشمن بوده است، در وهله اول ایجاد اختلاف و دو دستگی بین ملت ایران و ایجاد اختلاف بین مرجعیت یکی از برنامه‌های دشمن بوده و هست.

حضرت امام برای خنثی کردن همه برنامه‌های دشمنان در قم به دیدار تک تک مراجع معظم تقلید اعم از مراجع درجه یک و درجه دو و حتی علمایی که در رده مرجعیت نبودند رفتند، ایشان به گونه‌ای حرکت کردند که ظرفیت حوزه‌ها و روحانیت با رویکرد انقلاب اسلامی در خدمت مکتب اهل بیت(ع) و در طراز جهانی مطرح شود.

دشمنان در مقابل اولا اختلافات داخلی را دامن زدند و در برخی از جریان‌های به ظاهر روحانی نفوذ کردند و زمینه ساز فتنه در آغاز انقلاب اسلامی برای تضعیف حوزه‌های علمیه، مرجعیت و ولایت فقیه در آن واحد بود که البته اشراف، جامعیت، آگاهی، هوشمندی و حکمت امام و حضور مردم در صحنه همه برنامه‌های دشمن را خنثی کرد.

اخیرا سخنانی با هدف تقدس زدایی از حماسه دفاع در ۸ سال جنگ تحمیلی مطرح شده است، به نظر حضرتعالی چرا دفاع مقدس، “مقدس” شد؟ نظر مراجع تقلید و بزرگان درباره دفاع مقدس چیست؟

کعبی: دشمنان شرق و غرب با استفاده از این که نظام پوسیده شاهنشاهی از بین رفته بود جنگ تمام عیاری را با نوکری صدام علیه انقلاب و ایران اسلامی و علیه پیروان مکتب اهل بیت(ع) و اسلام ناب به قصد از بین بردن و نابودی انقلاب و سلطه دوباره دشمنان اسلام بر ایران آغاز کردند.

صدام خاک وسیعی از خوزستان و چند استان غربی را اشتغال کرد و در طمع بودند که یک هفته‌ای به تهران برسند، البته حضرت امام با بسیج ظرفیت‌های ملت ایران و مقابله با متجاوز و ملت ایران نیز با پشتیبانی از ولایت فقه در دفاع مقدس دشمن را تنبیه و وحدت و تمامیت ارضی کشور را حفظ کردند.

حماسه ملت بزرگ ایران و حماسه بسیج و سپاه و ارتش و نیروهای مسلح برپایه جهاد دفاعی و مقابله با متجاوز و دفاع از اسلام و مسلمین در مقابل صدام متجاوز و خون آشام و در مقابل برنامه و توطئه شرق و غرب صورت گرفته است.

چنین دفاعی مستحق عنوان مقدس است چون هرکس که به جبهه رفته به قصد ادای تکلیف جهاد دفاعی، مقابله با دشمن متجاوز، دفاع از اسلام، مکتب اهل بیت(ع)، انقلاب اسلامی و حاکمیت اسلام بوده است، از این بابت به دفاع در جنگ تحمیلی مقدس گفته می‌شود که برپایه ارزش‌های اسلامی جهت تحکیم باورها و ارزش‌های اسلامی شکل گرفت.

فرهنگ جهاد و شهادت و فرهنگ مقاومت در دفاع مقدس تحکیم شد، جبهه از یک سو دفاع مقدس بود و از یک سو هجوم صدام بعثی کافر و ضد اسلام علیه ملت ایران بود، علمای بزرگ شیعه نظیر آیت‌الله مرحوم سید محسن حکیم گفته‌اند که بعث کفر و الحاد است، جنایات صدام باور کردنی نیست و هنوز حتی گوشه‌ای از جنایات صدام با وجود همه آنچه صورت گرفته هنوز بازگو نشده است.

طبیعی است مقابله با صدام متجاوز که به نمایندگی از شرق و غرب برای نابودی انقلاب اسلامی و حاکمیت اسلام در ایران مأموریت داشت دفاع و حماسه‌ای مقدس است، در دوران رژیم ستمشاهی بسیاری از کشور در برابر متجاوزان جدا شده بود مانند جنگ‌هایی که با روسیه آن زمان انجام شده بود، در آن زمان فقها رساله‌های جهادیه می‌نوشتند اما در دفاع مقدس غیر از رساله‌های جهادیه و دفاعیه، خود علما، مراجع و بزرگان حوزه‌ها برای تشویق رزمندگان در جبهه‌ها حاضر شدند.

بنابراین نباید در مقدس بودن حماسه ملت ایران که با تقدیم هزاران شهید و جانباز و آزاده توانستند ملت ایران را از قدرت بازدارنده دفاعی برخوردار کنند، نباید تردید کرد؛ الان هیچکس جرأت تجاوز نظام به کشور را ندارد، چنین حماسه‌ای مستحق نام قداست و مقدس است و تنها آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها، انگلیس خبیث و مزدوران منطقه آن‌ها و پیروان صدام از حماسه ۸ سال دفاع مقدس ملت ایران در رنج هستند.

حضرت امام با صبر و تحمل و سعه صدر حتی کسانی که آن زمان نظریات مخالف دفاع مقدس را در سطوح مسؤولان و در سطوح برخی از محافل را تحمل می‌کردند اما پشتیبانی از جبهه و از دفاع مقدس را واجب شرعی می‌دانستند، بر اساس پشتیبانی از ولایت فقیه وحدت و تمامیت ارضی ایران حفظ شد.

بحمدالله مرجعیت شیعه و مراجع بزرگ شیعه در کنار امام از حماسه ملت ایران در دفاع مقدس پشتیانی کردند و علمای بزرگ و فرزندان آن‌ها در جبهه حاضر بودند، یکی از برنامه‌های دشمن کودتا علیه انقلاب بود که به همراه توطئه تجاوز و برنامه صدام راه به جایی نبرد، وقتی بعد پشت پرده کودتای نوژه آشکار شد مردم به خشم آمدند و اگر امام و نظام اوضاع را کنترل نمی‌کردند شاید اتفاقات تلخی رخ می‌داد، بعدا برخی در صداوسیما از همراهی با کودتاگران علیه ملت ایران استغفار کردند، طبیعی است که در این اندازه محدودیت‌هایی برای کسانی که همراهی با کودتاچیان همراهی کردند فراهم شود.

نظر بزرگان شیعه درباره ولایت فقیه چیست؟

کعبی: ولایت فقیه ضد دیکتاتوری، ضد استبداد و ضد استعمار است و بساط استعمار و استبداد را از ایران برچید و استقلال، آزادی و یک حکومت مردمی برمبنای فقه اهل بیت(ع) را به ارمغان آورد، ولایت فقیه بساط ظلم و ستم را برچید و در برابر فرعون زمان یعنی رژیم ستمشاهی ایستاد و در حال حاضر در برابر شیطان طاغوت اکبر و فرعون زمان یعنی آمریکای مستکبر، صهیونیسم بین الملل، انگلیس خبیث و مزدوران آنها ایستاده است.

این که می‌بینیم هجمه بی امانی علیه ولایت فقیه می‌شود برای این است که استعمار و استبداد و ایادی آن‌ها پی برده‌اند که ولایت فقیه سد مستحکمی در مقابل نفوذ، انحراف، فتنه و توطئه‌های دشمنان است، ولایت فقیه پیشینه بسیار قدیمی در فقه شیعه دارد و فقهای بزرگ شیعه در کتاب‌های خود بحث ولایت فقیه را آورده اند.

حتی شیخ اعظم شیخ انصاری در کتاب‌های مختلف فقهی خود از جمله کتاب قضا به صراحت قائل به ولایت فقیه است، در کتاب مکاسب جایی که ایشان می‌فرماید« دون إثبات ذلک خرط القتاد» مربوط به ولایت جزئی و ولایت بر اشخاص در غیر از موارد حکومت است، ایشان می‌فرماید این نوع ولایت شخصیه و مستقله ویژه ائمه اطهار(ع) بوده و برای فقها ثابت نیست.

قطعا ولایت مطلقه فقیه ولایت بر جامعه و مصالح عمومی است، شیخ انصاری نیز ولایت فقیه را بر پایه مصالح عمومی و ولایت بر جامعه را بر اساس امور حسبیه به صورت روشن قبول دارد، کسانی که ادعا می‌کنند شیخ انصاری ولایت فقیه را قائل نیست قطعا سواد ندارند.

تعجب می‌کنم که از یک طرف حماسه دفاع مقدس را منکر می‌شوند و از سوی دیگر در برخی از اموری که سبب وهن مذهب شیعه است مانند قمه زنی را در حد مقدس ترین شعائر بالا می‌برند، در حدی که حتی قداست آن را از ضریح و جسم امام حسین(ع) کمتر نمی‌دانند در حالی که پرواضح است که قمه زنی که توسط یک جریان دامن زده می‌شود چهره مکتب اهل بیت(ع) را توأم با خرافات و افراطی گری جا می‌اندازد.

این‌ها در وقتی هجوم به ولایت فقیه می‌کنند که امروز جریان‌های ضد انقلاب، بهائی، منافق، سلطنت طلب و جریان‌های دیگر ولایت فقیه را آماج حملات قرار می‌دهند و چه وحدتی شومی بین جریان تکفیری و جریان انگلیس نشینی که مدعی شیعه گری است و جریان غرب گرا علیه ولایت فقیه و نفی قداست دفاع مقدس ایجاد شده است.

دفاع مقدس حماسه‌ای است که ارزش‌های آن به حزب الله لبنان منتقل شده است که در حماسه حزب الله علیه رژیم صهیونیستی تبلور کرده و رژیم اشغالگر قدس را از جنوب لبنان اخراج می‌کند، همین حماسه دفاع مقدس ۸ ساله در دفاع از حریم و حرم اهل بیت(ع) و عتبات عالیات خود را در برابر داعش و دشمنان اهل بیت(ع) نشان داد.

بنابراین به نظر می‌آید توهین‌های پی در پی به مقام امام، شهدا، شهدا، دفاع مقدس، ارزش‌ها و ولایت فقیه یک برنامه حساب شده است که همزمان با خط و فرمانی که آمریکا، صهیونیسم و انگلیس خبیث به اغتشاشگران می‌دهد توسط جریان شیعه انگلیسی دامن زده می‌شود که باید به هوش باشیم و ابعاد همنوایی جریان شیعه انگلیسی را با آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و انگلیس خبیث از طریق هجوم بی امان به مقدسات مکتب اهل بیت(ع) و جهاد و شهادت که سبب حفظ مکتب اهل بیت(ع) در برابر دشمنان است، ارزیابی کنیم.

به عنوان آخرین سؤال بفرمایید که رابطه مراجع معظم تقلید با رهبر معظم انقلاب به عنوان ولی فقیه چگونه است و نظر آن‌ها درباره نظام اسلامی چیست؟

کعبی: رابطه بین مراجع تقلید و ولایت فقیه امروز به نحو احسن است، الحمدلله ولی فقیه و مراجع معظم تقلید ملاقات‌های منظمی با یکدیگر دارند و مطالب فیمابین را در قالب نامه‌ها و توصیه‌هایی با یکدیگر رد و بدل می‌کنند، مراجع تقلید امروز در صحنه حاضر هستند و همه مراجع تقلید شناخته شده شیعه تضعیف نظامی اسلامی را حرام می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics