قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ویژه‌نامه «راهکارهای اصلاح حجاب جامعه»
راهکارهای اصلاح حجاب جامعه

ویژه‌نامه «راهکارهای اصلاح حجاب جامعه»

این ویژه‌نامه در قالبی مختصر به بیان راهبردها و راهکارهای حل مساله اصلا حجاب جامعه می‌پردازد و مباحث بدیعی چون مباحث فقهی تعزیر در رابطه با بدحجابی را ارائه می‌کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، ویژه نامه راهکارهای اصلاح حجاب جامعه به عنوان اولین پیوست راهکارهای اجرایی در راستای پروژه آسیب شناسی وضعیت دینی-فرهنگی جامعه توسط موسسه صراط المبین منتشر شد.

بنابراین گزارش، ویژه‌نامه «راهکارهای اصلاح حجاب جامعه» پس از محصول فروردین ماه «افق مکث» منتشر شده توسط موسسه مذکور که با موضوع مساله شناسی حجاب ارائه شد، نسخه تکمیلی آن محسوب شده و در قالبی مختصر به بیان راهبردها و راهکارهای حل مساله می‌پردازد و مباحث بدیعی چون مباحث فقهی تعزیر در رابطه با بدحجابی را ارائه می‌کند.

واقعیت آن است که پوشش در صد سال گذشته کشور ما مسئله‌ای پرفراز و نشیب بوده و بسیار به آن پرداخته شده است؛ از زمانی که فهم روشن‌ فکران غرب‌زده، از توسعه غرب در حد لباس بوده و نسخه لزوم شکل و شمایل غربی را برای رسیدن به توسعه پیچیده‌اند و این تفکر در کنار برنامه‌های دیگر منتهی به کشف حجاب رضاخانی شده و با اقدامات نرم فرزند وی همچنان تا انقلاب ادامه داشته و تحولات فراوانی در پوشش مردم پدید آورده است.

تا آن‌که پس از انقلاب همواره تلاش شده شاخص‌های شرعی حجاب در جامعه رعایت شود و بحث حجاب همیشه در سطح جامعه مسئله‌ای توجه برانگیز بوده است.

شاید این‌همه چالش و نشیب و فراز، به‌جا دانسته شود؛ چراکه حجاب را نمادی از سبک زندگی خود در برابر تهاجم فرهنگ غرب می‌دانیم؛ اما به نظر می‌رسد بسیاری از اقدام‌ها، در فراگیری معیار شرعی پوشش فاقد پشتوانه کارشناسی لازم بوده است.

از همین رو، حوزه سیاست‌گذاری و قانون مراحل بسیاری را سپری کرده و طرح‌های اجرایی پرچالش شده و حتی در تریبون‌های رسمی نظام محل بحث و مجادله شده است. تا آنجا که در برخی مصادیق، قبل از اجرا منتفی شده‌اند یا اجرای آن جدی گرفته نشده است. حتی در انتخابات ریاست جمهوری دو دهه پیش، حجاب مسئله‌ای بسیار حساس بوده و موضع کاندیداها در آن برایشان سرنوشت‌ساز شده است.

به نظر می‌رسد در این فضا بحث دقیق و متقن کارشناسی می‌تواند بسیار مؤثر باشد و دست‌کم با گفتمان سازی واحد، از این‌همه نزاع در تریبون‌های رسمی بکاهد. ازاین‌رو موسسه صراط المبین تلاش کرده است به‌قدر بضاعت خود راهبردها و راهکارهای کارشناسانه دراین‌باره را ارائه کند و محصول معرفی شده ثمره همین تلاش هاست.

برای تهیه این ویژه نامه می توانید با دفتر نشریه به شماره ۳۲۹۱۰۶۶۳-۰۲۵ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics