قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پیام آیت‌الله سبحانی به مناسبت لیالی قدر

پیام آیت‌الله سبحانی به مناسبت لیالی قدر

شبکه اجتهاد: آیت‌الله سبحانی ضمن بیان فضیلت و اعمال شب‌های قدر به مساله کروناویروس اشاره کرده و بیان می‌کند: هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون‌هایی که می‌ریزد، تا حدّی مستحق چنین مواخذه است اما دعا کنیم خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد.

آیت‌الله جعفر سبحانی در این فیلم به مناسبت شبهای مبارک قدر بیان دارد: همانطورکه زمین‌ها از نظر فضیلت و برتری با یکدیگر تفاوت دارند مانند سرزمین مکه و کربلا که از اعتبار خاصی برخوردار است که در زمین‌های دیگر نیست، برخی ماه‌ها و زمان‌ها از شرافت خاصی برخوردار است که در دیگر زمان‌ها نیست.

خود ماه رمضان که شهرالله است و اعتبار خاصی دارد که در ماه‌های دیگر نیست، در ماه رمضان سه شب به عنوان شب قدر محتمل، از اعتبار دیگری برخوردارند؛ «لیله القدر خیر من الف شهر». آیه مبارکه‌ می‌فرماید: ما قرآن را در شب قدر فرستادیم.

در شب قدر، مقدرات عالم درحقیقت تعیین‌ می‌شود و چه بهتر که انسان تصمیم بگیرد و در خود شرایطی ایجاد کند که مقدرات او سال آینده همراه با سعادت باشد البته شب قدر، یک شب است اما مردد بین سه شب است، چه بهتر هرسه شب را با احیا حفظ کنیم و در هرسه شب، دو رکعت نماز وارد شده که از آن غفلت نشود که در هر رکعت، سوره توحید هفت مرتبه خوانده‌ می‌شود؛ انشاء الله این نماز را بخوانید و حاجات خود را بخواهید تا خداوند منان این بلا را که دامنگیر بشر شده است، از سر بشریت رفع کند هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون‌هایی که‌ می‌ریزد، تا حدّی مستحق چنین مواخذه است اما خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد.

امیرالمومنین(ع) در همان شب، وصایایی دارد که در نهج البلاغه به روشنی آمده است. یکی از نصایح حضرت، مساله ایتام است یعنی کسانی که در حقیقت گرسنه هستند. جهان به دو نیمه سیر و گرسنه تقسیم شده است، امیرمومنان در حالی که‌ می‌خواهد آسمانی شود، سفارش ایتام را به  ما‌ می‌کند اما در آن شب هم به فرزندانش سفارش‌ می‌کند که با قاتل من عادلانه رفتار کنید. به یک ضربت مرا کشته، به یک ضربت او را بکشید. اینجاست که راوی‌ می‌گوید: « علی قتل فی محراب عبادته، لشدت عدله؛ امیرمومنان کشته محراب است اما بخاطر عدل، خدا‌ می‌داند اگر امیرمومنان هم مانند دیگران رفتار‌ می‌کرد، این همه دشمن پیدا نمی کرد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics