خانه / آخرین اخبار / چه اشکالی دارد انسان مادام العمر مدرس مکاسب و رسائل باشد؟
تقدیر آیت‌الله سبحانی از اقدام قوه قضائیه در فیلترینگ تلگرام/ مخالفان تحلیل درستی از ماجرا ندارند

آیت‌الله سبحانی:

چه اشکالی دارد انسان مادام العمر مدرس مکاسب و رسائل باشد؟

درس خارج لازم است اما می‌بایست با تعداد محدود انجام گیرد. چه اشکالی دارد انسان مادام العمر مدرس مکاسب و رسائل باشد؟ فکر می‌کنید مقام کمی است؟ مرحوم حجّت می‌فرمود: اگر کسی بتواند نزد من تدریس مکاسب را به بهترین نحو امتحان دهد، به او درجه اجتهاد می‌دهم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی در درس خارج اصول خود در مسجد اعظم خواستار رسمی شدن فقه القرآن در حوزه شد و اظهار کرد: حوزه باید به فقاهت اهمیت بیشتری بدهد، بنابراین پیشنهاد می‌دهم که طلاب از شورای مدیریت بخواهند که فقه القرآن درس رسمی شود چون فقه القرآن برای مجتهد واجب‌تر است؛ به این صورت که دنبال حواشی نروید بلکه مجموع آیات قرآن که در فقه هست را حفظ کرده و جمع آوری کنید.

استاد با سابقه حوزه علمیه قم از آنچه که رسمیت یافتن بیش از حد درس خارج در حوزه می‌نامید، انتقاد کرد و ابراز داشت: درس خارج بیش از حد در حوزه رسمیت یافته است و این به معنای ضرر زدن به سطح است.

آیت‌الله سبحانی گفت: درس خارج لازم است اما می‌بایست با تعداد محدود انجام گیرد. چه اشکالی دارد انسان مادام العمر مدرس مکاسب و رسائل باشد؟ فکر می‌کنید مقام کمی است؟ مرحوم حجّت می‌فرمود: اگر کسی بتواند نزد من تدریس مکاسب را به بهترین نحو امتحان دهد، به او درجه اجتهاد می‌دهم.

شاگرد ممتاز درس امام خمینی(ره) به پیامدهای فزونی درس خارج در حوزه اشاره کرد و بیان داشت: کثرت درس خارج، هم به علمیت حوزه لطمه می‌زند هم سطح مطرود می‌شود. من ۴۰ سال سطح تدریس کردم و بعد اصول را کم کم آغاز نمودم.

استاد مطرح حوزه علمیه قم تاکید کرد: آقایان و بزرگان توجه کنند بالابردن درس خارج ضربه‌ای به علمیت حوزه است لذا باید تعداد آن محدود شود.

ایشان همچنین از فزونی تعطیلات حوزه نیز به شدت انتقاد کرد و گفت: تعطیلات حوزه زیاد شده است؛ افرادی که در حوزه هستند باید ۱۰ سال بمانند و بعد سراغ کار بروند، با این تعطیلات که رایج شده است، ۱۰ سال به ۲۰ سال افزایش می‌یابد و ۲۰ سال هم که اضافه می‌شود کم کم دوران پیری می‌رسد لذا باید تعطیلات حوزه کم شود.

آیت‌الله سبحانی در پایان عنوان داشت: شورای مدیریت مردانگی کرده و فکری کند که بخشی از تدریس ما در گرما باشد، ایرادی ندارد. چه کسی گفته است که در تابستان نمی‌توان درس گفت. در حوزه نجف هم بخشی از درس در گرما داده می‌شد. این تعطیلی‌ها به علمیت ما ضرر می‌زند. شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative