قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / کاری کنیم که اهل سنت هم غدیر را جشن بگیرند
هشدار نسبت به وقوع برخی انحرافات در عزاداری‌ها/ نباید به نام مداحی، کارهای سیاسی و جناحی کرد

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:

کاری کنیم که اهل سنت هم غدیر را جشن بگیرند

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه در عصر حاضر حق غدیر ادا نشده است، گفت: به عاشورا و اربعین اهمیت دادیم و باید می‌دادیم،‌اما به غدیر به‌اندازه عاشورا و اربعین اهمیت ندادیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، این مرجع تقلید در دیدار مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر و اعضای ستاد بازسازی غدیر ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار داشت: واقعه غدیر در تاریخ شیعه مهمترین واقعه است چون اساس و پایه ولایت از غدیر آغاز می‌شود.

او با بیان اینکه متاسفانه ما اهمیت لازم را هنوز به این واقعه نداده‌ایم، به کتاب علامه‌امینی اشاره کرد و افزود: کتاب الغدیر در اصل «شعراء الغدیر» نام داشته است و دلیل آن جمع آوری اشعار شعرا در ارتباط با غدیر در طول قرون و اعصار بوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: در هر سده ایشعرای مهمی که درباره غدیر شعر گفته‌اند، علامه‌امینی جمع آوری کرده است و این نشان می‌دهد که در ماورای آیات و روایات و تاریخ، در بیان اشعار هم، غدیر اهمیت داشته است.

او با اشاره به اشعار حسّان بن ثابت در مقام بیان واقعه غدیر گفت: متاسفانه در عصر و زمان ما نمی‌دانم به چه دلایلی، حق غدیر ادا نشده است و لازم است این حق ادا گردد.

این مرجع تقلید بر یادآوری واقعه غدیر از طرق مختلف بیان، خطابه، پلاکارد، نوشته، هنر و‌امثال آن تاکید کرد و افزود: چه خوب است که سخن از غدیر به سمت دهه غدیر رفته و چه بهتر که بشود روی آن سرمایه گذاری کرد.

او یاد مرحوم خزعلی رئیس بنیاد بین المللی غدیر را گرامی داشت و گفت: حق این بنیاد آنگونه که باید و شاید ادا نشده است بنابراین ضمن اینکه برنامه‌هایی که هدف بزرگنمایی غدیر را دارند تائید می‌کنم‌ اما مساله بازسازی واقعه غدیر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: ما به عاشورا و اربعین اهمیت دادیم و باید اهمیت می‌دادیم‌اما به غدیر به‌اندازه عاشورا و اربعین اهمیت ندادیم.

او ادامه داد: برخی می‌گویند شما به مساله عزاداری خیلی سرمایه گذاری می‌کنید چرا در مساله شادی سرمایه گذاری نمی‌کنید تا معلوم شود که اسلام و تشیع فقط عزاداری و گریه نیست بلکه فرح و شادی هم در آن مطرح است؛ با توسعه مساله غدیر این شبهه هم پاسخ داده می‌شود.

لزوم برنامه ریزی برای برگزاری راهپیمایی روز غدیر

این مرجع تقلید از برنامه ریزی برای برگزاری راهپیمایی روز غدیر در قم خبر داد و بیان کرد: برنامه ریزی شده است تا این راهپیمایی از مصلی قدس تا حرم مطهر یا از حرم مطهر تا جمکران برگزار شود و این گامی در جهت احیای غدیر است.

او یادآور شد: باید مراقب بود برخی افراد نادان این چهره را مخدوش نکنند، توهین به مقدسات دیگر مذاهب کرده و به جای تقریب ایجاد اختلاف می‌کنند درحالیکه می‌توانیم کاری کنیم که اهل سنت هم غدیر را جشن بگیرند چون آنها هم اصل غدیر را قبول دارند.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: هرچه درباره غدیر مطالعه شود خوب است‌اما کارها نباید پراکنده باشد بلکه باید برنامه ریزی منسجمی شود و همه یک هدف را دنبال کنند که برکات زیادی برای مملکت خواهد داشت آن هم در زمانی که وهابیت سعی می‌کند این آثار و مسائل را کمرنگ و محو شود که باید در برابر اینها ایستاد و این آثار را پررنگ کرد.

این مرجع تقلید در پایان سخنان خود تاکید کرد: غدیر سرمایه‌ای است که به خوبی بهره برداری نشده است و باید این بهره برداری صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics