قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / کنفرانس وحدت را‌ به جای تهران در مناطق سنی نشین برگزار کنیم/ گفتگوهای غیررسمی علما در تحقق وحدت جهان اسلام بسیار مؤثر است
حوزه‌‌های تخصصی بیش از گذشته به رسمیت شناخته شوند/ حوزه‌‌های سیاستگذاری در حوزه مشتت است/ آینده حوزه را دچار افت علمی شدیدی می‌بینم

کارشناس مسائل جهان اسلام مطرح کرد:

کنفرانس وحدت را‌ به جای تهران در مناطق سنی نشین برگزار کنیم/ گفتگوهای غیررسمی علما در تحقق وحدت جهان اسلام بسیار مؤثر است

ارتباط علمای اهل تسنن و شیعه رفت و آمد به شهر قم و گفتگو خود از الزامات رسیدن به وحدت جهان اسلام است. این گفتگوها حتی اگر در قالب‌های غیر رسمی صورت بگیرد در تحقق وحدت جهان اسلام بسیار موثر خواد بود.

به گزارش شبکه اجتهاد، برگزاری همایش بین المللی محبان اهل بیت (ع) چند روز بعد از کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با دستورکار و میهمانان نسبتا مشابه سؤالاتی را در میان فعالان ارتباطات فرهنگی برانگیخت. در این باره با حجت‌الاسلام مهدی مسائلی پژوهشگر و آسیب شناس مسائل دینی گفتگو کردیم؛ او با اشاره به اهمیت تغییر در برنامه‌های کنفرانس‌های گفتگوی دینی در جهان اسلام گفت: برگزاری کنفرانس‌های گفتگوی مذاهب یا وحدت اسلامی در جای خود امر ارزشمند و نیکویی است مشروط به آن که محتوی کنفرانس‌ها و همایش‌ها دچار تحولات عدیده‌ای شود. یقینا با توجه به چالش‌های پیش روی جهان اسلام و توطئه‌ها و تفرقه افکنی‌های دشمنان اسلام نیازمند تغییر و به روز نمودن محتوای گردهمآیی‌ها هستیم تا دستاوردهای آن نمود بیرونی و جهانی بیشتری داشته باشد.

وی در این باره افزود: از سوی دیگر حضور اندیشمندان اهل سنت در نشست‌های دینی مشترک بسیار الزامی است. هر چند بسیاری از اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام با محدودیت‌ها و چالشهایی در سفر به ایران یا شرکت در کنفرانس مواجه هستند اما تنوع کنفرانس وحدت اسلامی و برگزاری آن در سایر کشورها‌ می‌تواند گام مثبتی بر تحقق خواسته‌ها و اهداف آن باشد.

این کارشناس دینی تاکید نمود: بنده معتقدم کنفرانس وحدت اسلامی را‌ می‌توان به صورت چرخشی در مناطق سنی نشین ایران از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان برگزار کرد. این موضوع‌ می‌تواند به نتایج وحدت آفرینی هر چه بیشتر بین شیعه وسنی در داخل کشور و به تبع آن تاثیر گذاری بر جهان اسلام موثر باشد.

مسائلی با تاکید بر تداوم برنامه‌های کنفرانس در طول سال گفت: اینکه کنفرانس اسلامی یک بار در سال به صورت دو یا سه روز برگزار‌ می‌شود وبه طور طبیعی عقبه و پشتوانه‌ای در طی سال گذشته ندارد، آسیبی بر تاثیر گذاری این کنفرانس است. در چنین وضعیتی‌ نمی‌توان انتظار دستاوردهای قابل توجهی برای کنفرانس وحدت اسلامی داشت، چرا که بی برنامگی آن در طول سال منجربه برگزاری کنفرانسی خشک و شعاری‌ می‌شود و اهداف واقعی آن را بازتاب‌ نمی‌دهد.

وی افزود: بنده معتقدم به جای اینکه سه روز در سال کنفرانس وحدت اسلامی برگزار کنیم لازم است که در طی سال اهتمام جدی به ایجاد وحدت اسلامی داشته باشیم و در طی برگزاری کنفرانس تنها به بیان نتایج عملکرد خود در یک سال گذشته اکتفا نماییم.

این کارشناس مسائل جهان اسلام با انتقاد از طرح شعارهای سیاسی در کنفرانس وحدت اسلامی اظهار داشت: دعوت از چهره‌های تکراری که بعضا چهره‌های سیاسی جهان اسلام به شمار‌ می‌روند تا چهره‌های مذهبی نیز از جمله موضوعاتی است که نیازمند آسیب شناسی است. انتظار‌ می‌رود افرادی در این اجلاس شرکت داشته باشند که جایگاه مذهبی تاثیر گذاری داشته باشند. در واقع طرح شعار سیاسی در کنفرانس وحدت اسلامی یک ناشی‌گری و دور شدن از اهداف تحقق وحدت اسلامی است.

مسائلی با بیان اینکه از کنفرانس دو روزه نمیتوان انتظار دستاوردهای قابل قبولی داشت گفت: طرح مسائل سیاسی در کنفرانس وحدت اسلامی تاثیر گذاری روح و هدف وحدت افزایی جوامع اسلامی را کاهش‌ می‌دهد، لذا مقوله تقریب مذاهب اسلامی مقوله‌ای است که باید به صورت دائمی، با ایجاد بسترهای گفت و گوهای دو جانبه برای نخبگان و علمای شیعه وسنی دنبال شود. هر چند برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی خوب است اما از یک کنفرانس دو روزه‌ نمی‌توان انتظار دستاوردهای خوبی در افزایش همدلی جهان اسلام داشت.

وی با تاکید بر گسترش ارتباط بین علمای مذاهب اسلامی تصریح نمود: ارتباط علمای اهل تسنن و شیعه رفت وآمد و گفتگوی علمای اهل تسنن به شهر قم الزام رسیدن به وحدت جهان اسلام است. این گفتگوها حتی اگر در قالب‌های غیر رسمی صورت بگیرد در تحقق وحدت جهان اسلام بسیار موثر خواد بود، بی شک با برگزاری یک کنفرانس دو سه روزه‌ نمی‌توان انتظار کاهش تقابل دیدگاه‌ها و چالش‌هایی بین مذاهب اسلامی را داشت. بیانیه‌های صادر شده راهگشای مشکلات امت اسلامی نیست؛ لذا در موضوع وحدت اسلامی نیازمند کار بیشتر و برنامه ریزی‌های مناسب تری در طول سال هستیم. خبرگزاری رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics