قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ۱۰ معرفت فقهی در عرصه تفقه
10 معرفت فقهی در عرصه تفقه

آیت‌الله نوری همدانی تبیین کرد:

۱۰ معرفت فقهی در عرصه تفقه

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی با بیان این که همه پیامبران خدا در یک دست کتاب هدایت و در دست دیگر شمشیر داشتند که امروز نیز باید تفقه در دین توامان با مبارزه با دشمنان باشد، گفت: اساتید بسیجی باید ضمن حفظ انقلاب مردم را نیز همراه کنند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله‌‌‌ حسین نوری ‌همدانی، در اولین دوره مشترک تعالی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه‌‌های علمیه استان‌‌های خراسان رضوی، قم، تهران و اصفهان، در مشهد در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد با بیان این که خط رسالت و امانت داران آنان یعنی فقیهان از حضرت آدم آغاز شده گفت: این خط رسالت همچنان ادامه خواهد داشت و ما نیز رسالت خود را در راستای انبیا و ائمه اطهار(ع) و به عنوان فضیلتی بزرگ‌ می‌دانیم.

ایشان با بیان این که قرآن کریم همواره تاکید بر این داشته که باید حرکت و جوشش داشته باشید و همواره شما در این حرکت دخیل هستید، تصریح کرد: امروز عده‌ای برای تبلیغ دین باید به حوزه‌‌های علمیه قدم گذاشته و راه امثال شیخ طوسی و علامه حلی‌‌ها را با اخلاص و اراده و جدیت بپیمایند.

معظم‌له با بیان اینکه ما گاهی فقه را منحصر در حوزه‌‌ها و احکام عملی‌ می‌دانیم در صورتی که فقه در لغت معنای وسیع‌تری دارد، خاطر نشان کرد: فقه در قرآن در همه ابعاد زندگی اسلامی دستوراتی دارد و کسی که همه این رهنمودها را درک کند و بتواند به خوبی بفهمد، این فرد، یک فقیه اسلامی و قرآنی است.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه معارف فقهی به ۱۰ قسمت تقسیم می‌شود، ادامه داد: اولین مرحله تفقه در دین، کسب معارف اعتقادی و ایمانی است و باید در حوزه‌‌های علمیه ایمان و عقیده با استدلال و برهان ایجاد شود.

ایشان با اشاره به معارف عبادی به عنوان دومین مرحله تفقه در دین، بیان کرد: اسلام برای آنکه مسلمانان با خداوند متعال ارتباط داشته باشند عبادت را قرار داده است که ارتباط انسان با خداوند متعال را حفظ و تحکیم می‌کند.

معظم‌له با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگزاران حج امسال، با بیان این که عبادت با برائت از مشرکان توام است، ابراز کرد: یکی از معارف فقه ما معارف عبادی است و هنگامی که این عبادت از حالت فرد و انفرادی به جمع و اجتماع تبدیل‌ می‌شود، ارزنده تر است چراکه عبادت اجتماعی اتحاد و وحدت میان مسلمانان را نمایش‌ می‌دهد.

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی به ضرورت متخلق بودن به اخلاق اسلامی اشاره و تاکید کرد: معارف اخلاقی سومین بخش فقه ما است که بسیار در سعادت انسان‌‌ها تاثیر گذار بوده و متخلق به اخلاق نیک بودن همراه با اجتناب از اخلاق رذیله در فقه اسلامی بسیار تاکید شده همانطور که خداوند متعال نیز پس از ۱۱ قسم در سوره ضحی رستگاری را در تخلق به اخلاق نیک‌ می‌داند.

ایشان با اشاره به معارف اقتصادی به عنوان چهارمین بخش از فقه اسلامی با بیان این که امروز مساله بانک‌‌ها برای شما اساتید مساله بزرگی است و باید به نحوی از مال در مسیر تولید و اشتغال استفاده کرد، گفت: موضوع تحصیل و توزیع مال در قرآن بارها مورد تاکید بوده و با بررسی شایسته مساله بانک‌‌ها‌ می‌توان به نحوی تولید و اشتغال را راه انداخت و بحث فقر در جامعه را با مدیریت اموال از بین برد.

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی در ادامه ضمن اشاره به معارف مدنی به عنوان بخش پنجم از معارف فقهی، به رساله حقوق امام سجاد(ع) به عنوان بهترین مصداق تبیین معارف مدنی اشاره و ابراز کرد: معارف مدنی کیفیت معاشرت انسان‌‌ها را بیان‌ می‌کند.

ایشان با بیان این که گاهی برخی‌‌ها برای تضعیف اسلام بیان‌ می‌کنند که در فقه گفته شده مسلمانان باید با کفار همواره در حال جنگ باشند در صورتی که هرگز اینگونه نیست، بیان کرد: قرآن دستور داده با کفار با عدالت و خوبی رفتار کنید اما با کسانی که با دین شما در ستیز هستند و با شما کینه‌ای دارند بجنگید همانطور که امروز نیز کشورهایی که به طور صریح با اسلام عداوت دارند معین هستند و بنا بر معارف مدنی باید راه معاشرت و نحوه برخورد با آنان را از زبان قرآن درک کرد.

معظم‌له با بیان این که هر یک از شما طلاب باید نمونه باشید چراکه اسلام دین صداقت، محبت و عدالت است، افزود: بنابر احادیث انسان‌‌ها یا برادر دینی و یا برادر در خلقت هستند که بدین سان باید با همه برخورد مناسب داشت و الگو و نمونه بود.

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی با اشاره به معارف سیاسی به عنوان ششمین بخش دیگر از معارف فقهی اظهار کرد: اسلام دینی است که همواره با سیاست توام بوده و بسیاری از آیات، مدیریت را بیان‌ می‌کند.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به هفتمین معرفت فقهی بعنوان معارف فرهنگی، با بیان این که مسلمانان در موضوع فرهنگ بسیار غنی هستند و فرهنگ شیعه فرهنگ خاصی است، بیان کرد: ما امروز در حوزه فرهنگ کتبی همچون نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را داریم که باید در حوزه‌‌های علمیه تدریس شوند و یکی از ویژگی‌‌های فرهنگ ما نیز آن است که به اهل بیت(ع)‌ می‌رسد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این که شیعیان باید فرهنگ غنی شان را به مردم دنیا بشناسانند و آنان را تشویق به تفکر کنند، اظهار کرد: تشویق به تفکر از جمله ویژگی‌‌های فرهنگ اسلامی و شیعی است و مسلمانان نیز باید افرادی متفکر، دقیق و هوشیار باشند.

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی در ادامه با اشاره به معارف حکومتی بعنوان هشتمین بخش دیگری از معارف فقهی با تاکید بر لزوم حکومت سالم و کارآمد برای اداره امور جامعه ابراز کرد: امام علی(ع) در نهج البلاغه این چنین بیان‌ می‌کند که ما به دنبال رقابت بر سر حکومت نیستیم بلکه می‌خواهیم از مظلومان دفاع و احکام خدا را اقامه کنیم.

ایشان با بیان این که هر کس امر خداوند را بهتر اجرا کند‌ می‌تواند حکومت را نیز ایجاد کند، گفت: ولایت فقیه مساله کاملا روشن است و امام خمینی(ره) این عارف حماسه آفرین، قهرمان عرصه قلم و بیان که فرمایشاتش دنیا را به لرزه در‌ می‌آورد، توانست حکومت انقلاب اسلامی را تاسیس کند که در دنیا تحولی شگرف را ایجاد کرد؛ همچنین اسلام در دوران غیبت، حافظ و مجری‌ می‌خواهد که در زمان غیبت امام معصومان، فقیهان حکومت این مسئولیت را بر عهده دارند.

معظم‌له با اشاره به معارف جهادی و امر به معروف و نهی از منکر به عنوان نهمین و دهمین بخش دیگری از معارف فقهی، بیان کرد: جهاد سه نوع دارد که یکی برای دعوت کفار به اسلام، دومی برای دفاع از مرزهای اسلامی و دیگری برای جلوگیری از فساد است.

آیت‌الله‌‌‌ نوری همدانی با بیان این که علمای ما تفقه در دین داشتند و همزمان در میدان جنگ نیز پای کار‌ می‌آمدند، گفت: قرآن دستور داده که مسلمانان باید آمادگی فکری، روحی و فیزیکی خود را در مواجهه با دشمنان حفظ کنند و بدون شک اگر زمان جنگ تحمیلی شما طلاب و روحانیون به میدان‌ نمی‌آمدید این انقلاب نیز پیشرفت‌ نمی‌کرد.

ایشان با بیان این که علما و روحانیون در آغاز انقلاب کفن پوش به میدان آمدند که امروز نیز باید همانطور باشد، افزود: امروز هم شرایط مهم‌تر از آن دوران است و دشمنان نظام و انقلاب همه قدرتشان را برای از بین بردن اسلام بسیج کرده‌اند، بنابراین حوزه‌ها باید انقلابی باشند، این انقلاب را نگاه داشته و در درس‌هایشان درباره مبانی و ارکان انقلاب صحبت کنند.

بنابر گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله موری همدانی با بیان این که همه پیامبران خدا در یک دست کتاب هدایت و در دست دیگر شمشیر داشتند که امروز نیز باید تفقه در دین توامان با مبارزه با دشمنان باشد، بیان کرد: وقتی آرایش نظامی صورت‌ می‌گیرد در صف اول حافظان قرآن، در صف دوم فقها و در صف سوم افراد شجاع قرار دارند؛ بنابراین با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حوزه انقلابی باید اساتید بسیجی پا در میدان عمل گذاشته و ضمن حفظ انقلاب مردم را نیز با خود همراه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics