قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ۱۶ شهریور آغاز رسمی سال تحصیلی جدید حوزه‌ها‌ی علمیه + دستورالعمل
آخرین مصوبات و موضوعات دروس خارج فقه معاصر

۱۶ شهریور آغاز رسمی سال تحصیلی جدید حوزه‌ها‌ی علمیه + دستورالعمل

معاونت آموزش حوزه‌های علمیه قم و مشهد، دستورالعمل آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ ویژه دوره کرونا را پس از طی جلسات کارشناسی و نظرخواهی از مدیران آموزشی، تصویب و ابلاغ نمود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، معاونت آموزش حوزه‌های علمیه قم، دستورالعمل آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ ویژه دوره کرونا را پس از طی جلسات کارشناسی و نظرخواهی از مدیران آموزشی، تصویب و ابلاغ نمود.

بر اساس این گزارش: سال تحصیلی جدید از روز یکشنبه ۱۶ شهریورماه به صورت رسمی آغاز خواهد شد. برای دریافت دستورالعمل کلیک کنید.

نظر به بحرانی بودن شرایط کنونی با شیوع ویروس کرونا، و ضرورت دایر بودن فعالیت‌ها‌ی آموزشی، تربیتی، پژوهشی جهت اطلاع، دستورالعمل آموزشی ویژه ایام کرونا به شرح ذیل اعلام‌ می‌گردد.

ماده۱- شروع رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از ۱۶ شهریور‌ می‌باشد.

تبصره: تأخیر یا تقدیم تاریخ شروع ایام درسی با توجه به اقتضائات مراکز و مدارس با رعایت تعداد جلسات درسی مورد نیاز در هر نیمسال برای هر درس با هماهنگی مدیریت سطوح عالی مجاز است (تأخیر حداکثر تا اول مهر ماه مجاز است).

ماده۲- اجراء فرآیندهای  آموزشی  دروس  طبق دستورالعمل‌ها‌ی ابلاغی بر عهده مدیران، مدرس‌ها‌ و اساتید‌ می‌باشد.

ماده ۳- مدیران محترم مراکز حداکثر تا ۱۳ شهریور طلاب محترم را پذیرش نموده جهت ثبت در سامانه به مدیریت سطوح عالی معرفی نماید.

ماده ۴- دستورالعمل برنامه آموزشی (ارائه دروس، کنترل تحصیلی، اسکان و امتحانات) در وضعیت‌ها‌ی مختلف به پیوست تقدیم‌ می‌گردد.

ماده ۵- روش تلفیقی که در جدول پیوستی آمده است به معنای روش آموزش مجازی و حضوری است که به چند طریق قابل اجرا است:

ارائه دروس اصلی برای طلاب به صورت حضوری و دروس جنبی به صورت مجازی.

ارائه درس برای آن دسته از طلاب که به دلیل موجه (مانند: سکونت در شهرستانی که وضعیت قرمز دارد، دارای بیماری زمینه ای یا سابقه نزدیک به بیماری کرونا یا در معرض ابتلا بودن طلبه) به تشخیص مدیر و استاد امکان حضور در کلاس را ندارد به صورت مجازی و برای سایرین به صورت حضوری.

ماده۶- در آموزش‌ها‌ی حضوری اولویت با طلاب پایه هفت سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است.

ماده ۷- در دروس عملی-نظری یا علمی (دانشی و مهارتی) شیوه ارائه دروس به صورت ترکیبی (آنلاین یا آفلاین) خواهد بود.

ماده ۸- جهت ارائه دروس مجازی از سامانه نجاح استفاده شود و در صورت ضرورت، استفاده از شبکه‌ها‌ی مجازی داخلی با هماهنگی معاونت آموزش سطوح عالی بلامانع است.

ماده ۹- درس‌ها‌ی مراجع عظام تقلید (حفظهم الله)، در صورت دائر شدن و تحویل فایل درسی از طرف دفاتر،

به صورت برون خط (آفلاین) درسامانه تقریرات و برخط (آنلاین) در پیشخوان بارگذاری و قابل استفاده خواهد بود.

ماده ۱۰- در روش مجازی برای انجام مباحثه از طریق نرم افزارهای موجود استفاده و تأکید شود.

ماده ۱۱- در روش مجازی توجه به برنامه‌ها‌ی تربیتی و تهذیبی و فرهنگی با ارتباط گیری مستمر و مستقیم، تلفنی، پیامکی و … ارائه تذکرات اخلاقی و شرح روایات کوتاه در اول هر درس یا تشکیل گروه‌ها‌ی مجازی مورد تأکید است.

ماده ۱۲– کمیت استاندارد تولید درس به صورت (حجمی- ساعتی) محاسبه خواهد شد. حداقل زمان برای بارگذاری یک جلسه درس ۲۵ دقیقه‌ می‌باشد.

ماده ۱۳- با توجه به کاهش امکان رصد استاد در شیوه مجازی از فعالیت‌ها‌ی علمی طلبه ارزشیابی مستمر در هر درس و به شیوه‌ها‌یی مانند آزمون‌ها‌ی آنلاین چند گزینه ای یا تشریحی کتاب باز (کوئیز) با ارائه تقریرات درسی انجام پذیرد.

ماده ۱۴- با توجه به بسته بودن مدارس خوابگاهی در وضعیت قرمز در صورت درخواست طلبه با موافقت مدرسه و مدیریت استانی مبدأ و مقصد مهمان شدن و یا انتقال به مدرسه علمیه محل سکونت بلامانع است.

ماده ۱۵- مدارس موظفند نسبت به ارائه گزارش از برنامه ریزی خود برای ارائه درس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حداکثر تا تاریخ ۴/۶/۹۹ اقدام نمایند.

ماده ۱۶- جزئیات بیشتر مربوط به دستورالعمل‌های آموزشی با تغییر وضعیت (شرایط کرونا) و مؤلفه‌ها‌ی ارائه درس، تقریر نویسی آزمون تستی آنلاین آزمون کتاب باز و روش‌ها‌ و شاخص‌ها‌ی تکالیف پژوهشی و شیوه جبران بخشی از هزینه‌ها‌ی اینترنتی اساتید، متعاقباً اعلام خواهد شد.

آغاز دروس خارج حوزه علمیه خراسان از یکشنبه

همچنین، مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حوزه علمیه خراسان روز یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹ از ساعت ۸:۳۰ صبح در محل مدرسه علمیه عالی نواب برگزار می‌شود.

این مراسم با سخنرانی آیت‌الله سید احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

گفتنی است، یوم الشروع درس‌های خارج، مدارس و مراکز تخصصی و سطوح عالی روز یکشنبه ۱۶شهریور و آغاز رسمی مقطع عمومی از ۲۹ شهریور می‌باشد.

معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان اعلام کرده که نحوه برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری و غیرحضوری در هر شهر و منطقه با در نظر گرفتن شرایط و با رعایت دقیق دستوالعمل‌های ستاد مقابله با بیماری کرونا با نظر و تشخیص مدیر هر مدرسه است.

لازم به ذکر است، شیوه نامه تفصیلی برگزاری کلاس‌ها به صورت آنلاین و آفلاین، مباحثه و حضور و غیاب و ارزشیابی کلاس، از سوی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان اعلام شده است. برای دریافت دستورالعمل کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics