قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بررسی مقاله حسابداری تخصیص منابع در «بانکداری اسلامی»

بررسی مقاله حسابداری تخصیص منابع در «بانکداری اسلامی»

 

پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی»، ۱۲ مهرماه در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، در پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی» مقاله «حسابداری تخصیص منابع (مضاربه، سرمایه‌گذاری و اجاره به شرط تملیک) در بانکداری اسلامی به قلم مهدی طغیانی بررسی می‌شود.

براساس این گزارش، مهدی طغیانی، عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان به عنوان سخنران و احمد بدری،‌ عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی، علی رحمانی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا و جواد شکرخواه، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در این نشست علمی حضور دارند.
در چکیده مقاله آمده است: تفاوت شیوه‌های تخصیص منابع در بانک‌داری بدون ربا و بانک‌داری ربوی مستلزم گسترش نظام حساب‌داری متفاوت است. این در حالی است که حساب‌داری موجود در بانک‌های کشور تفاوت چندانی با حساب‌داری بانک‌های متعارف ندارد.
هدف از این پژوهش بررسی مشکلات حساب‌داری تخصیص منابع در برخی عقود و قراردادها (مضاربه، سرمایه‌گذاری و اجاره به شرط تملیک) در بانک‌داری اسلامی است. روش جمع‌آوری اطلاعات در پژوهش حاضر، «کتاب‌خانه‌ای» و «مصاحبه عمیق» و «نظرخواهی» از کارشناسان خبره حساب‌داری بوده و تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز با روش «توصیفی ـ تحلیلی» انجام شده است.
بررسی‌های انجام شده در مطالعه حاضر، نشان می‌دهد که الگوی حساب‌داری و گزارش‌گری مالی مرسوم در بانک‌داری ایران، از قابلیت‌های لازم برای پاسخ‌گویی به نیازهای کاربران و الزامات شرعی حاکم بر قانون عملیات بانکی بدون ربا و نگه‌داری حساب و گزارش‌گری سود یا زیان مبتنی بر نتایج واقعی عملکرد حاصل از عقود مشارکتی برخوردار نیست. این روش موجب دور شدن قرارداد «مضاربه» و سرمایه‌گذاری مستقیم از ماهیت خود می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند اصل مقاله را در اینجا مطالعه نمایند.

یادآوری می‌شود، این جلسه صبح یکشنبه، ۱۲ مهرماه در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار می‌شود،
منبع: اختصاصی شبکه اجتهاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics