قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توصیه‌های آیت‌الله مکارم برای عزاداری ماه محرم

توصیه‌های آیت‌الله مکارم برای عزاداری ماه محرم

آیت‌الله مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود تاکید کرد: از مطرح کردن مسائل جناحی، قمه زنی، برهنه شدن و استفاد از آهنگ‌های نامناسب در عزاداری محرم پرهیز کنید.
به گزارش شبکه اجتهاد از تسنیم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با با اشاره به ضرورت نگهداری از میراث عاشورا تصریح کرد: مجالس عزاداری به صورت سنتی اداره شود و از اموری که موجب وهن مکتب است، انجام نشود. باید دقت شود تا چیزی که بوی ذلت می‌دهد، مطرح نشود بلکه جنبه‌های حماسی عاشورا مطرح شود و واقعه عاشورا باید در پرتو «هیهات منا الذله» مطرح شود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم افزود: خطبا از فرصت عزاداری عاشوا برای بیان احکام و مقابله انحرافات استفاده کنند و جوانان را به مجالس عزاداری جذب کنند زیرا جوانان امروز هدف بمباران دشمن هستند و احتیاج بیشتری به این مجالس دارند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: باید دقت کنید تا مجالس عزاداری امام حسین(ع) امسال که در آستانه انتخابات است، به مسائل سیاسی جناحی آمیخته نشود و مجالس به بازیچه احزاب سیاسی و مسائل جناحی تبدیل نشود.

وی تاکید کرد: مداحان نیز دقت کنند تا اشعار آنها حماسی باشد نه این که از آن‌ها بوی ذلت به مشام برسد. از سوی دیگر مداحان دقت کنند که در زبان حال ائمه، مسائلی را بگویند که در شأن امام و اهل بیت(ع) باشد و این عزیزان دقت کنند که در این زمینه به سراغ منابع معتبر بروند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با تاکید بر نیت خالص در عزاداری امام حسین(ع) گفت: نیت خود را برای عزاداری امام حسین(ع) و برگزاری مجالس خالص کنید و این طور نباشد که از اشخاص خاص و محدودی به صرف جمع کردن بیشتر مردم، استفاده شود بلکه از همه خطباء و مداحان استفاده شود.

مرجع تقیلد شیعیان تصریح کرد: استفاده از آهنگ‌هایی که در شأن عزاداری اهل بیت(ع) نباشد در مجالس عزاداری صحیح نیست و مداحان در این زمینه دقت کنند و از فرصت مجالس عزاداری برای احیاء اسلام و احکام دقت کنند زیرا عاشورا برای احیاء اسلام بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: به مداحان مانند خطباء توصیه می‌کنم که مسائل سیاسی و جناحی را روی منبر مطرح نکنند، البته سیاست کلی حفظ نظام مطرح شود اما اخیرا مشاهده شده است که برخی، مسائل سیاسی چپ و راست را مطرح می‌کنند که چنین کاری سزاوار نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در عزادارای امام حسین(ع) دقت شود که در خیابان‌ها و جلوی دسته‌های عزاداری خون گوسفندان و دیگر حیوانات را نریزند زیرا هم ایجاد آلودگی می‌کند و هم در خیابان جلوی مردم صحیح نیست. از سوی دیگر روی این خون‌ها راه می‌روند و وارد مساجد و حسینیه‌ها می‌شوند که سبب آلودگی می‌شود و حتما این خون‌ها شسته شود و اگر کسی چنین نذری هم کرده است که جلوی دسته، خون بریزد، این نذر صحیح نیست.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: در عزاداری‌ها از قمه زنی پرهیز کنید زیرا این کارها به تشیع آسیب می‌‎زند و سبب وهن اسلام می‌شود. در حالی که به عزاداری‌های بزرگ و منظم نمی‌توانند ایرادی بگیرند، اما قمه‌زنی برای اسلام هزینه زیادی ایجاد می‌کند.

وی افزود: عزاداران حسینی از برهنه شدن در خیابان‌ها پرهیز کنند که صورت خوبی ندارد و از پیراهن‌هایی که جایی برای سینه زنی در آن‌ها تعبیه شده است، استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics