قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان
تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان

به قلم استاد مهدی مهریزی منتشر شد؛

تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان

اختلاف‌های فقهی زن و مرد در فتاوای امام خمینی(ره)، حق رأی و شرکت در انتخابات، فعالیت‌های اجتماعی-سیاسی، یکسان دانستن طلبه‌های مرد و زن در استفاده از موقوفات، اجازه خرید به همسر، تحصیل برای زنان و ظرفیت‌های فقه امام خمینی(ره) برای تغییر و تحول آرا؛ از جمله مباحث مورد مداقه در این کتاب است.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «تحلیل تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی، توسط مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شد.

فصل اول این کتاب با عنوان «کلیات» نگاهی اجمالی به دوره‌های مختلف زندگی امام خمینی(ره) اعم از کودکی، تحصیل، تدریس، مبارزه و دوران رهبری دارد و همچنین ادوار فقهی امام خمینی(ره) را به سه دوره پیش از مبارزه، مبارزه و دوران رهبری تقسیم کرده است. در ادامه این فصل رویکرد سنتی به شخصیت زن و پس از آن رویکرد تبیینی یا کلامی-اجتماعی علامه طباطبایی، شهید مرتضی مطهری و آیت‌الله جوادی آملی آمده است.

بحث اصلی کتاب از فصل دوم آغاز می‌شود که «استخراج دیدگاه‌های امام خمینی(ره) پیرامون زنان و دسته بندی آنها» نام گرفته است. اختلاف‌های فقهی زن و مرد در فتاوای امام خمینی(ره)، حق رأی و شرکت در انتخابات، فعالیت‌های اجتماعی-سیاسی، یکسان دانستن طلبه‌های مرد و زن در استفاده از موقوفات، اجازه خرید به همسر و تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان از جمله مباحث مطرح شده در این فصل است.

ذیل عنوان «تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان» کلامی از معمار کبیر انقلاب اسلامی آمده که «حالا طوری شده است که خانم‌ها همدوش با سایر برادران در تحصیل علم و عرفان و فلسفه و تمام شعب علم و ان شاء الله صنعت، فعالیت می‌کنند. آن وقت می‌گفتند که نیمی از جمعیت ایران که در پرده هستند دیگر کاری ازشان نمی‌آید. نه اینکه می‌خواستند کاری از شان بیاید، برای اینکه مردها را هم آنها محروم کردند از کارهای فعال، بلکه می‌خواستند که اینها را وارد کنند در جامعه به آن ترتیبی که خود آنها و رفقا و همراهان آنها بودند و به فساد بکشند جامعه را؛ و خداوند خواست که موفق نشدند و شما بانوان امروز موجب افتخار هستید…».

در فصل سوم کتاب «تحلیل تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان»، «مبانی اجتهادی امام خمینی(ره) در مواجهه با مسأله زنان» آمده و اختلاف دیدگاه از منظر امام خمینی(ره)، ظرفیت‌های فقه امام خمینی(ره) برای تغییر و تحول آرا و ظرفیت‌های اندیشه امام خمینی(ره) در مسائل زنان برای تغییر و تحول دیدگاه‌ها از جمله مسائل مطرح شده در این فصل است.

فصل چهارم و پایانی کتاب نیز «تحلیل چگونگی تطور آرا و دیدگاه‌ها» نام گرفته و در جمع بندی نهایی آورده است: «می‌توان گفت امام از نظر دسته بندی رویکرد به زنان، در دوران پیش از رهبری در گروه رویکرد سنتی قرار داشت، ولی آنچه در دوران ده ساله رهبری بر قلم و زبان ایشان جاری گشت، وی را در گروه نواندیشان دینی قرار می‌دهد که می‌توان از آن ثابتات و محکماتی را استخراج کرد و در مواجهه با مسائل مستحدثه و نوظهور بر پایه آن به اجتهاد پرداخت».

گفتنی است، کتاب «تحلیل تطور دیدگاه‌های امام خمینی(ره) درباره زنان» به قلم مهدی مهریزی در ۱۳۵ صفحه و در ۵۰۰ نسخه، زیر نظر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) از سوی مؤسسه چاپ و نشر عروج منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics