قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اظهارات آیت‌الله سبحانی درباره دیدار با ناشران
مجلسی‌ها نباید به مساوات دیه زنان وارد شوند

اظهارات آیت‌الله سبحانی درباره دیدار با ناشران

آیت‌الله سبحانی گفت: به بنده اعلام کردند که چند نفر از ناشران قصد دارند خدمت شما برسند و فکر می‌کردم قرار است درباره گرانی کاغذ و سایر مسائل صحبت کنند؛ اما سه مطلب در آن جلسه مطرح شد… .

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی صبح امروز در درس خارج اصول در مسجد اعظم قم به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند: «انّ اللّه حرّم من المسلم دمه و ماله و عرضه و ان یظنّ به السوء/ خداى سبحان خون و مال و آبروى مسلمان را بر دیگران حرام کرده و همچنین گمان بد بردن را نیز حرام نموده است».

ایشان اظهار داشت: در جامعه امروز، سه امنیت وجود دارد که شرق و غرب این سه امنیت را قبول کرده است؛ جان، ناموس و مال انسان در همه دنیا امن است؛ اما رسول گرامی اسلام امنیت چهارمی را آورده است که امنیت در محیط فکر است.

این استاد عالی حوزه علمیه قم ابراز داشت: سه امنیت اول را می‌توان با پلیس و تفحص برقرار کرد؛ اما امنیت در فکر، پلیس بردار نیست و دیگران باید در ذهن و فکر ما امنیت داشته و به آنان بدگمان نباشیم.

آیت‌الله سبحانی در بخش دیگر از سخنان خود خاطرنشان ساخت: به بنده اعلام کردند که چند نفر از ناشران قصد دارند خدمت شما برسند و فکر می‌کردم قرار است درباره گرانی کاغذ و سایر مسائل صحبت کنند؛ اما سه مطلب در آن جلسه مطرح شد.

این استاد برجسته حوزه ادامه داد: مطلب اولی که در آن جلسه ذکر شد، آن بود که هر سال در ایران، ۱۳۰ میلیون جلد کتاب چاپ می‌شود؛ اما دانش آموزان به این کتب اهمیت نداده و پس از اتمام سال تحصیلی پاره شده و دور ریخته می‌شود و دولت هم مجبور است برای سال بعد، کتاب‌های دیگری را چاپ کند و باید کاری کنیم که این کتب، ضایع نشده و به دست طبقه دوم برسد و بنده هم نظری درباره این مسئله ندادم؛ چون اهلش نیستم؛ البته مطلب خوبی بود و اگر بتوان کاری کرد که این کتاب‌ها بماند، مسلما در اقتصاد مؤثر است.

ایشان تصریح کرد: مطلب دوم آنان این بود که در کشور ما درخت و جنگل کم است و ما از سنگ، کاغذهایی را درست کردیم و بنده این کاغذها را دیدم و نظری نداشتم. مطلب سوم آنان این بود که جدیدا تکلیف خانه دانش آموزان را حذف کرده‌اند؛ این افراد به بنده نگفتند تکلیف شب؛ بلکه گفتند تکلیف خانه و بنده نیز گفتم این کار صحیح نیست؛ زیرا ما هرچه فرزندان را وادار به کار علمی کنیم، مغز آنان شکوفا می‌شود؛ البته نباید فشار زیاد آورد.

آیت‌الله سبحانی در ادامه اظهار داشت: چیزی که صدها سال نتیجه بخش بوده، نباید یکدفعه آن را برداشت؛ ابتدا باید در یک استان امتحان کرد و اگر جوابگو بود، در کل کشور پیاده کرد.

این استاد برجسته حوزه  نیز ابراز داشت: از نظر بنده ای که ۷۵ سال است به تدریس مشغول هستم، برداشتن یک چیز قبل از امتحان، کار صحیحی نیست و بنده حق دارم یک نظر بدهم؛ ولی نباید بد تفسیر شود.

ایشان خاطرنشان ساخت: پس از سخنان بنده، شخصی نوشت که تکلیف شرع فقط نماز مغرب و عشاست که در پاسخ باید بگوییم نماز تکلیف شرع است و کارهایی همچون مشق شب، تکلیف عرف.

آیت‌الله سبحانی تصریح نمود: عرض بنده اگر صحیح است، قبول کنید و اگر هم صحیح نیست با برهان آن را رد کنید؛ البته آقای وزیر جواب دادند که در خانه هم برای دانش آموزان فکری کرده‌ایم که کارهای هنری داشته باشند؛ البته اینکه آیا همه خانه‌ها ظرفیت کار هنری دارند یا ندارند؟ خود مسئولین می‌دانند.

پاسخی بگذارید

Real Time Web Analytics