قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بکوشیم برند حلال به‌عنوان نقطه اجتماع رویکرد دینی و عامل اقتصادی به نفع کشور رقم بخورد/ شورای مشورتی حلال در قم تشکیل می‌شود
حوزه‌ها عقلانیت فقهی را به جامعه عرضه کنند

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خبر داد:

بکوشیم برند حلال به‌عنوان نقطه اجتماع رویکرد دینی و عامل اقتصادی به نفع کشور رقم بخورد/ شورای مشورتی حلال در قم تشکیل می‌شود

عضو مجلس خبرگان رهبری و فقیه ناظر بر امور حلال سازمان استاندارد ایران گفت: به زودی شورای مشورتی حلال جهت دریافت دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید و بررسی فقهی و انسجام بخشی موضوعات حلال به صورت اطمینان‌بخش، در قم تشکیل خواهد شد.

به گزارش شبکه اجتهاد به نقل از روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست بررسی درخواست برخی کشورهای جهان جهت همکاری در صنعت حلال بیان کرد: مجموعه استاندارد ایران با دلسوزی و حساسیت تمام کارها را دنبال و به دنبال ایجاد انسجام و تسهیل امور در این زمینه هستند.

وی گفت: هرچند در گذشته، در امر حلال یک مشکل حقوقی و تقنینی وجود داشت، ولی اکنون مشکل برطرف شده و انسجام خاصی در حال شکل‌گیری است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: امید است با مراکز فعال در این زمینه مانند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در جهاد کشاورزی و مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی قم، روند انسجام بخشی و فعال‌سازی امر حلال سرعت بیشتری پیدا کند.

مبلغی همچنین ابراز امیدواری کرد که با همکاری این نهادها، عملیات اعطای مجوز و گواهی حلال با کمال دقت، حساسیت و در عین حال بدون هرگونه تأخیر به خوبی صورت بپذیرد و بتوانیم زیرساخت‌های اعطای گواهی حلال را به صورت تکنیکی، فنی و علمی با نگاهی فقهی در کشور ایجاد کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مساله حلال در عین دینی بودن به مثابه یک فرصت بزرگ از نظر اقتصادی برای کشور به حساب می‌آید، گفت: باید کوشید تا برند حلال که امروزه جهانی شده است، به عنوان نقطه اجتماع رویکرد دینی و عامل اقتصادی به نفع کشور رقم بخورد.

در این نشست، محمد علی شجاعی، مشاور عالی سازمان ملی استاندارد ایران نیز با اشاره به حساسیت‌ها و خطوط قرمز نظام در عرصه بین الملل گفت: هر گونه تعهد و اقدام ما در کشورهای مختلف جهان چون بنام جمهوری اسلامی ایران نوشته می‌شود باید از اتقان، پختگی و ضوابط کامل برخوردار باشد.

وی ادامه داد: حلال از برندهای جمهوری اسلامی ایران است و تاکنون درخواست‌های زیادی از کشورهای مختلف داشته و داریم و امید است بتوانیم با سرعت و دقت، درخواست‌ها را بررسی و مشکلات را برطرف کنیم.

همچنین فرشاد خوشنویسان، مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری نیز با اشاره به درخواست‌های مکرر چینی‌ها برای اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه فی مابین قم و لین شیا گفت: آنها هم اکنون از برند قم در کشور خود استفاده مطلوبی می‌کنند ولی متاسفانه هنوز ما موفق به کسب مجوز برای عملیاتی کردن قرارداد نشدیم.

وی ادامه داد: با توجه به تفاهم‌نامه منعقد شده میان فرمانداری قم با شهر لین شیای چین در خصوص تامین غذای حلال، باید تعجیل بیشتری برای اجرایی شدن انجام شود.

یادآور می‌شود، نشست بررسی درخواست بررسی درخواست برخی کشورهای جهان جهت همکاری در صنعت حلال روز دوشنبه در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم برگزار شد.

در این نشست حجج‌اسلام والمسلمین محمدحسین فلاح زاده و مجتبی کلباسی رئیس هیات امنا و رئیس موضوع‌شناسی احکام فقهی، محمدعلی شجاعی مشاورعالی سازمان استاندارد ایران، دکتر فرشاد خوشنویسان مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، منصور فرزانه مدیرکل استاندارد قم و مدیران شرکت تعاون توسعه و عمران استان حضور داشتند.

از مهم‌ترین درخواست‌های این نشست، بررسی درخواست فرماندار لین شیای چین جهت تعامل در صنعت حلال بود که طی تفاهم نامه‌ای از دو سال قبل تاکنون بین قم و این استان منعقد شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics