قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بیانیه آیت‌الله‌ سیستانی درباره انتخابات عراق
بیانیه آیت‌الله‌ سیستانی درباره انتخابات عراق

در پاسخ به استفتایی صورت گرفت؛

بیانیه آیت‌الله‌ سیستانی درباره انتخابات عراق

دفتر آیت‌الله سیستانی در بیانیه‌ای همگان را به مشارکت آگاهانه در انتخابات آتی عراق دعوت کرد و تاکید کرد: انتخابات سالم‌ترین راه عبور کشور به سوی آینده است و مرجعیت از هیچ نامزد یا لیست انتخاباتی حمایت نمی‌کند و باید مسئولان حافظ آرای رای دهندگان و شفافیت انتخابات باشند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع تقلید عالیقدر شیعیان در پاسخ به استفتایی، مردم عراق را به مشارکت گسترده در انتخابات آتی این کشور دعوت کردند. متن بیانیه آیت‌الله سیستانی که در قالب پاسخ به پرسش جمعی از شهروندان عراقی صادر شده است، به شرح زیر می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی

سلام علیکم ورحمه الله و برکاته

موعد انتخابات مجلس نمایندگان عراق نزدیک است و بسیاری از شهروندان درباره نظر مرجعیت عالی دینی درباره مشارکت در این انتخابات می‌پرسند و اینکه چه رویکردی را در این باره مصلحت می‌دانند؟

جمعی از شهروندان

بسم الله الرحمن الرحیم

مرجعیت عالی دینی همگان را به مشارکت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات آتی دعوت می‌کند و هرچند این امر بدون کاستی نیست اما سالم‌ترین راه برای عبور کشور به سمت آینده‌‌ای است که امید می‌رود بهتر از گذشته باشد و از طریق آن، از خطر افتادن در ورطه هرج و مرج و بن بست سیاسی جلوگیری می‌شود.

رای دهندگان محترم باید از تجارب گذشته درس بگیرند و ارزش آرای خود و نقش مهم این آرا در ترسیم آینده کشور را بدانند و این فرصت مهم را برای ایجاد تغییر واقعی در اداره کشور و دور کردن دستهای فاسد و بی کفایت از پست‌های کلیدی آن غنمیت بشمارند واین امر جز با همبستگی افراد آگاه، مشارکت فعال و انتخاب احسن امکان پذیر نیست که در غیر این صورت، ناکامی‌های پارلمان‌های قبلی و دولت‌های ناشی از آن تکرار خواهد شد و آن زمان دیگر زمان پیشمانی نیست.

مرجعیت عالی دینی امروز نیز آنچه را که پیش از انتخابات گذشته تصریح کرد، تایید می‌کند و عنوان می‌کند که از هیچ نامزد یا لیست انتخاباتی حمایت نمی‌کند و همه این‌ها به نظر رای دهندگان بستگی دارد.

اما در عین حال خطاب به آنها تاکید می‌کند که رزومه نامزدها را در حوزه‌های انتخاباتی به دقت بررسی کنند و تنها افراد صالح و شایسته‌‌ای را از بین آنها انتخاب کنند که نسبت به حاکمیت عراق، امنیت و شکوفایی آن اصرار و علاقه داشته باشند و امانت دار ارزش‌های اصلی و منافع عالی آن باشند و مراقب انتخاب افراد بی کفایت، فاسد و یا طرف‌هایی که به اصول ثابت مردم عزیز عراق ایمان ندارند و یا خارج از چارچوب قانون اساسی فعالیت می‌کنند، باشند زیرا این موضوع خطرات بزرگی برای آینده کشور دارد.

مرجعیت همچنین تاکید می‌کند که مسئولان انتخابات در راستای برگزاری آن در فضایی مطمئن و دور از تاثیرات جانبی پول، سلاح غیرقانونی و دخالت‌های خارجی اقدام کنند و ناظر بر شفافیت آن و حافظ آرای رای دهندگان باشند زیرا امانتی بر گردن آنهاست. والله ولی التوفیق. ۲۱ صفر / ۱۴۳۳ه/ ۲۹/ ۹/ ۲۰۲۱

گفتنی است؛ انتخابات پارلمانی عراق قرار است که دهم اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics