قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توسعه مرزهای فقهی، هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه است/ منظومه فقه سیاسی از درون بیانیه گام دوم استخراج شود
توسعه مرزهای فقهی، هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه است/ منظومه فقه سیاسی از درون بیانیه گام دوم استخراج شود

استاد علیرضا اعرافی:

توسعه مرزهای فقهی، هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه است/ منظومه فقه سیاسی از درون بیانیه گام دوم استخراج شود

مدیر حوزه‌های علمیه، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را مبتنی بر رویکرد فلسفی، کلامی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فقهی مقام معظم رهبری دانست و با بیان اینکه منظومه فقه سیاسی از درون مباحث فقهی بیانیه گام دوم باید استخراج شود، تصریح کرد: در هر گام از کار فقهی باید مبانی مقام معظم رهبری مدنظر باشد. دقت بالا، ذوق فقهی و طبع روان رهبر انقلاب مورد تحسین علما و مجتهدان است.

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد علیرضا اعرافی در دیدار اعضای دبیرخانه همایش بین‌المللی مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تسلیت ایام سوگواری دهه پایانی ماه صفر و با تقدیر از اقداماتی که پیرامون برگزاری همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در مجتمع آموزش عالی فقه و جامعهالمصطفی صورت گرفته گفت: وظیفه همه ماست که به رشد و بالندگی این مرکز علمی بین المللی کمک نماییم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تاکید بر اهمیت جایگاه، اهداف و آفاق جامعهالمصطفی، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی درهای جدیدی را به روی معارف ناب اسلامی گشود که پیش از آن در تصور ما نیز نبود و باید قدردان این فرصت ارزشمند باشیم که به لطف الهی و برکت انقلاب و شهدا در اختیار ما قرار گرفته است.

ذات حوزه‌های علمیه باید پاسخگوی نیازهای بنیادین جامعه باشد

وی جایگاه حوزه علمیه را پاسخگویی به نیازهای بنیادین ایران، انقلاب و جهان معاصر دانست و ابراز داشت: ما با وجود اینکه مدافع همه ارزش‌های سنتی حوزه‌های علمیه هستیم، معتقدیم ذات حوزه باید پاسخگو و تامین کننده نیازهای بنیادین در جامعه باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه، سند ایرانی اسلامی پیشرفت را مکمل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواند و یادآور شد: در این زمینه از چند سال قبل تلاش‌هایی صورت گرفت و حاصل آن به خدمت مقام معظم رهبری رسید که مورد توجه ایشان قرار گرفت. در تدوین برنامه هفتم نیز جلساتی با مشارکت حوزه علمیه تشکیل شده است و زمینه خوبی برای ورود حوزه به مسائل بنیادین و مورد نیاز کشور گشوده شده است.

هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه، توسعه مرزهای فقهی است

وی هدف اصلی تأسیس مجتمع آموزش عالی فقه را توسعه مرزهای فقه، ناظر به نیازهای جدید با تاکید بر مناهج اصیل فقهی دانست و یادآور شد: هم کار فقهی که در مجتمع آموزش عالی فقه رقم می‌خورد باید از عیار لازم فقاهت حوزه برخوردار باشد و هم لازم است این مجتمع در بسط مباحث فقهی گام بردارد. هم اکنون نزدیک به بیست باب جدید فقهی وجود دارد که می‌توان با حفظ آداب و سنن حوزوی، مورد توجه قرار گیرد.

اعرافی در ادامه اذعان داشت: فقه ما در قرن‌هایی، متعرض مسائل مستحدثه به شکل متفرقه گردید، اما در تطوری که پیدا شده است، هم باید به دنبال ابواب جدید فقهی بود و هم باید کتب جدید را با حفظ سنت‌های علمی گذشته تدوین نمود و برای عرضه به دنیا، مورد فراوری قرار داد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به گام‌هایی خوبی که در این زمینه در مجتمع آموزش عالی فقه برداشته شده است، خاطرنشان کرد: توسعه فقه سه سطح دارد. سطح نخست تربیت کارشناسانی آشنا به مسائل و ابواب فقهی است. سطح دوم تربیت مجتهدان متجزی در این ابواب و سطح نهایی پرورش مجتهدان مطلق است که در ابواب جدید، صاحب نظریه و اندیشه باشند. مجتمع آموزش عالی فقه باید با استفاده از گروه‌های علمی و اساتید خود این مسیر را خود طی نماید تا در تطور و توسعه فقه، مؤثر باشد.

اعرافی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را مبتنی بر رویکرد فلسفی، کلامی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فقهی مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد: در هر گام از کار فقهی باید مبانی مقام معظم رهبری مدنظر باشد. دقت بالا، ذوق فقهی و طبع روان رهبر انقلاب مورد تحسین علما و مجتهدان است. بخشی از رویکردهای فقهی معظم له به صورت مستقیم در درس‌های ایشان و برخی نیز به صورت غیرمستقیم از جمله در بیانیه گام دوم انقلاب، قابل بررسی است.

منظومه فقه سیاسی از درون بیانیه گام دوم استخراج گردد

وی با تأکید بر ضرورت استمرار فعالیت این همایش، اظهار داشت: مبانی فقهی بیانیه گام دوم در واقع بخش عمده فقه سیاسی است که علی‌رغم همه اقدمات، همچنان در مورد آن با ضعف مواجه هستیم و در این مسیر حوزه علمیه جریان ساز نبوده است. منظومه فقه سیاسی از درون مباحث فقهی بیانیه گام دوم باید استخراج گردد.

اعرافی در پایان تدوین کتاب فقه سیاسی به عنوان متن درسی در حوزه فقه معاصر را یکی از دستاوردهای مهم قابل تصور برای این همایش برشمرد و اذعان داشت: در کنار این دستاورد، اگر همایش به متنی روان تر دست یابد که به منظور تبیین بیانیه در سطح عمومی مورد استفاده قرار گیرد، می‌توان گفت به اهداف اصلی خود دست یافته است که نهایتا به استخراج نظریه فقهی انقلاب اسلامی منجر خواهد شد.

دریافت ۹۰۰ مقاله در دبیرخانه همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین مجید تلخابی، رئیس مجتمع آموزش عالی فقه نیز در این دیدار، اظهار داشت: مجتمع آموزش عالی فقه در سال‌های گذشته با حضور اساتید محترم و طلاب فاضل تلاش نموده است از فضایی سنتی و معنوی گذشته صیانت نماید و ما نیز می‌کوشیم تا شأن این بزرگواران حفظ گردد.

وی با اشاره به گذشت دو سال از آغاز کار همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: موضوعات این همایش در جلسات مختلف گردآوری شد و مباحث فقهی و چارچوب‌های بیانیه با تلاش علمی اساتید مجتمع استخراج گردید.

رئیس مجتمع آموزش عالی فقه با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، یادآور شد: مجتمع آموزش عالی فقه به منظور جهت دهی به رویکرد علمی طلاب در مسیر دیدگاه‌های فقهی مقام معظم رهبری ورود جدی نموده است و طلاب مجتمع نیز مشارکت خوبی در زمینه تدوین مقالات در همایش مبانی فقهی گام دوم انقلاب اسلامی داشته اند.

وی به دریافت حدود ۹۰۰ مقاله توسط دبیرخانه همایش اشاره نمود و گفت: نزدیک هفتاد درصد این مقالات توسط طلاب مجتمع آموزش عالی فقه به نگارش در آمده است و تا کنون ۷۷۰ مقاله با همکاری موسسه امام رضا(علیه السلام) ارزیابی شده است که از این میان، بیش از ۵۰۰ مقاله برای همایش پذیرش شده اند.

تلخابی ادامه داد: تقریبا تمامی مقالات طلاب مجتمع تحت نظر اساتید و در قالب پایان نامه تدوین گردید و فضای بسیار مناسب و عمیقی از لحاظ فکری در این جهت سامان دهی شده است. خوشبختانه همکاری و همدلی بسیار خوبی در مجتمع آموزش عالی فقه پیرامون این همایش رقم خورده است و این همدلی، در سایر شئون آموزشی و تربیتی مجتمع نیز نمود یافته است.

رئیس مجتمع آموزش عالی فقه در پایان با اشاره به برگزاری اختتامیه این همایش در آبان ماه سال جاری، خاطرنشان کرد: امیدواریم برگزاری این همایش آغازی برای اختصاص برخی از گروه‌های علمی مجتمع آموزش عالی فقه به دیدگاه‌های فقهی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) باشد.

بنابر گزارش حوزه، در بخشی از این دیدار، اساتید و اعضای شورای علمی همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دقایقی به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics