قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / جمع‌آوری کتب «یوسف القرضاوی» در مصر
قرضاوی فتوای جواز استشهادی علیه اسرائیل را پس گرفت

جمع‌آوری کتب «یوسف القرضاوی» در مصر

وزارت اوقاف مصر کتب مروج تفکرات افراط‌گرایانه و تألیفات «یوسف محمد قرضاوی» را از مساجد و کتابخانه‌های این کشور جمع‌آوری کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد از پایگاه اطلاع‌رسانی الفجر، وزارت اوقاف مصر برای جلوگیری از رواج کتب افراط‌گرا در مساجد، اقدامات ادامه‌داری را آغاز کرده و تفتیش مساجد برای جستجوی نسخ خطی تاریخی را نیز در دستور کار قرار داده است.

اداره اوقاف استان «سوئز» مصر در این بازرسی‌ها موفق شد ۳۵۰ کتاب مروج افراط‌گرایی را در مساجد این استان کشف و ضبط کند.

این در حالی است که احمد کریمه، استاد دانشگاه الازهر از وزارت اوقاف مصر به خاطر عدم ایفای نقش خود در جلوگیری از ورود کتب و تألیفات مروج تفکرات سلفی و تکفیری به استان‌هایی چون «اسکندریه»، «سیناء» و «مطروح» که سلفی‌های افراطی در آن‌ها حضوری فعال دارند، به شدت انتقاد کرده است.

وی افزود: نبود بازرسی‌های ناگهانی بر مساجد و اعتماد مسئول وزارت اوقاف به گزارش‌های ارسالی کتابخانه‌های متبوع، به نشر و گسترش افکار و اندیشه‌های افراط‌گرایانه که در اغلب اوقات جوانان را هدف قرار می‌دهد، کمک می‌کند.

یک منبع رسمی در وزارت اوقاف گفت: مشکل اصلی وزارت اوقاف در مسئله مربوط به کتب دعوت‌کننده به افراط‌گرایی، کتابخانه‌های غیر معروف و کوچک شهرها است که کتب آن توسط مردم اهدا می‌شود.

وی افزود: در بازرسی‌های وزارت اوقاف مصر از این کتابخانه‌ها کتب مربوط به سید قطب (نویسنده و نظریه‌پرداز مصری و معروف به «آموزگار گفتمان تکفیر» در سده بیستم میلادی)، حسن البنا (بنیان‌گذار جماعت اخوان المسلمین مصر) و یوسف القرضاوی (عالم دینی مصری‌الاصل و معروف به شیخ فتنه) و همچنین کتابچه‌های اعضای جماعت اسلامی با موضوعات مختلف از جمله جهاد و جزیه یافت شد.

این منبع مصری تصریح کرد: وزارت اوقاف نگران سوء استفاده از این کتب برای تأثیر بر جوانان و شست‌وشوی مغزی آنان و رواج افراط‌گرایی در بین قشر جوان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics