قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حجت‌الاسلام علی حکیمی از مولفان «الحیاه» درگذشت
حجت الاسلام علی حکیمی از مولفان «الحیاه» درگذشت

حجت‌الاسلام علی حکیمی از مولفان «الحیاه» درگذشت

حجت‌الاسلام والمسلمین استاد علی حکیمی ساعتی قبل به دلیل عارضه قلبی در مشهد دار فانی را وداع گفت. وی از مولفان دائره المعارف الحیات و برادر علامه محمدرضا حکیمی و از شاگردان عالم بزرگ مکتب معارف خراسان، مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی بود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد،حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی حکیمی، ساعاتی پیش در ۷۸ سالگی درگذشت. او دروس مقدماتی و سطح خود را نزد ادیب نیشابوری و آیات سید احمد مدرس، سید حسن صالحی و کاظم دامغانی و دروس خارج را در محضر آیات ابوالحسن شیرازی، وحید خراسانی و فلسفی فراگرفت و در جلسات معارفی آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی و استاد محمدرضا حکیمی شرکت داشت. مرحوم حکیمی به همراه برادرانش، استاد محمدرضا و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد حکیمی، به تدوین موسوعۀ ۱۲ جلدی «الحیاه» پرداخته بود.

مجموعه کتاب الحیاه؛ کتابی ۱۲ جلدی به زبان عربی، نوشته محمدرضا، علی و محمد حکیمی که آغاز نگارش آن در سال ۱۳۵۳ بوده و آخرین جلد آن در سال ۱۳۹۴ منتشر شد. هدف نویسندگان، ارائه سیمای اسلام و تشیع، بر محور عدالت اجتماعی و آزادگی فردی بوده و منبع اصلی خود را قرآن و حدیث دانسته‌اند.

بخش‌هایی از زندگینامه خودنوشت این قرآن‌شناسِ روشنگر مرحوم استاد علی حکیمی را مرور می‌کنیم: این کمترین، علی حکیمی، در سال ۱۳۲۲ شمسی، در مشهد متولد شدم. در شش سالگی چند ماهی برای آموزش قرآن به مکتب رفتم و سوره‌هایی از قرآن را آموختم. پس از آن به دبستان گام نهادم و دوره ابتدایی را به پایان بردم. پس از مدتی – و در سنین چهارده سالگی – برای فراگیری علوم اسلامی راهی حوزه و مدرسه نواب شدم، و نزد برخی از طلاب و فضلا مقدمات را آموختم… دوره رسمی ادبیات عرب را حدود چهار سال در محضر استاد ادیب نیشابوری بودم.

پس از پایان دروس استاد ادیب نیشابوری، معالم الاصول را نزد استاد آیت‌الله حاج میرزا حسن صالحی خواندم… همچنین بخشی از رسائل شیخ انصاری و لئالی را نیز خدمت ایشان بودم. شرح لمعه را در محضر آیت‌الله حاج میرزا احمد مدرس فرا گرفتم… مباحث عمده رسائل، مکاسب و کفایه را نزد این اساتید خواندم: مرحوم آیت‌الله حاج شیخ کاظم دامغانی، مرحوم آیت‌الله علمی اردبیلی و مرحوم حجه‌الاسلام میرزا محمد اشکذری…

برای فلسفه و کلام و معارف و اخلاق در درس‌های مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی (ره) شرکت میکردم، و همچنین در معارف، در درس اخوی بزرگ، استاد محمدرضا حکیمی نیز حضور می یافتم… درس خارج فقه و اصول را در محضر آیت‌الله وحید خراسانی بودم. همچنین در درس مرحوم آیت‌الله شیخ ابوالحسن شیرازی و آیت‌الله میرزا علی آقا فلسفی نیز شرکت می‌کردم…

کلیک کنید و بخوانید: شرح حال خودنوشت حجت‌الاسلام والمسلمین استاد علی حکیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics