قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حقوق شهروندی زنان در ایران بین دو انقلاب
حقوق شهروندی زنان در ایران بین دو انقلاب

از سوی نشر کتاب پارسه عرضه شد؛

حقوق شهروندی زنان در ایران بین دو انقلاب

«حقوق شهروندی زنان در ایران» نوشته‌هادی نوری و صدیقه مسیب‌نیافخبی از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه راهی بازار کتاب شده‌ است.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «حقوق شهروندی زنان در ایران» که از سوی نشر کتاب پارسه منتشر شده ‌است، به بررسی وضعیت حقوق شهروندی زنان در ایران بین انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی می‌پردازد.

در این کتاب آمده است: انقلاب مشروطه سرآغاز جنبش زن ایرانی برای دستیابی به حقوق خویش است. تا آن هنگام، زنان تجددخواه که ناچیز و کم‌شمار بودند، در محافل و مجالس خود به گفتگو و بررسی درباره شرایط زندگی و موقعیت فردی و اجتماعی زن ایرانی در سنجش با زن اروپایی می‌پرداختند و به اقدامات لازم برای دگرگون کردن این وضع می‌اندیشیدند اما انقلاب مشروطه و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی برخاسته از آن سبب شد تا این گروه از زنان بتوانند از یکسو خواست‌ها و هدف‌های خود را به پهنه جامعه بکشانند و برای دستیابی به آن بکوشند و از سوی دیگر در پیوند با جنبش عمومی تلاش کنند تا سرچشمه نابسامانی‌های جامعه ایران و راه برون‌رفت از آن را بیابند.

اما به‌رغم شکل‌گیری روند آگاهی نسبی در زنان در دوره مشروطه، زنان امکان طرح خواسته‌ها و مطالبات خویش را تا دهه ۱۳۲۰ نیافتند. تنها هنگامی که در پی پایان حکومت پهلوی اول، فضای باز آزادی و دموکراسی نسبی برای جامعه ایرانی فراهم آمد، زنان نیز امکان طرح خواسته‌هایشان را پیدا کردند و توانستند خود را در قالب تشکل‌های ویژه زنان سازماندهی کنند.

بنابر گزارش مهر، «حقوق شهروندی زنان در ایران» نوشته‌ هادی نوری و صدیقه مسیب‌نیافخبی در ۲۴۰ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۲۶۵۰۰ تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه راهی بازار کتاب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics