قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / درخواست آیت‌الله نوری همدانی برای نامگذاری روزی به نام «اصول فقه»/ محمدی: بعضی‌‌ها به دنبال تخریب علم اصول در حوزه هستند!
درخواست آیت‌الله نوری همدانی برای نامگذاری روزی به نام «اصول فقه»/ محمدی: بعضی‌‌ها به دنبال تخریب علم اصول در حوزه هستند!

در دیدار با دیدار اعضای انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم مطرح شد؛

درخواست آیت‌الله نوری همدانی برای نامگذاری روزی به نام «اصول فقه»/ محمدی: بعضی‌‌ها به دنبال تخریب علم اصول در حوزه هستند!

دشمنان برای مقابله با شیعه، اخباریین را علم کردند و توانستند حوزه را به تسخیر در بیاورند. همین مسئله باعث بدعت‌‌هایی در حوزه شد و در پی این همه مسئله توانستند اصولین و مراجع را مورد تسلط بگیرند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار اعضای انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم، گفت: قبل از صفویه در ایران شیعه نبود و صفویه اولین طایفه بود که توانستند مکتب شیعه را در ایران ترویج دهند و بعدها با عظمت شد، اما به مرور زمان دشمنان برای مقابله، اخباریین را علم کردند و توانستند حوزه را به تسخیر در بیاورند.

آیت‌الله نوری همدانی اظهار داشت: همین مسئله باعث بدعت‌‌هایی در حوزه شد و در پی این همه مسئله توانستند اصولین و مراجع را مورد تسلط بگیرند. تا این که وحید بهبهانی در برابر اخباریین قیام کرد و این قوم را سرکوب کرد و در ادامه سایر علما در قرنهای دیگر حمایت کرد و به ترویج اصول و فقه و تربیت مجتهد پرداختند. در همان زمان صاحب حدائق که از اخباریین در عراق بود، ایشان را دعوت به مباحثه و مناظره کرده بود.

این مرجع تقلید ابراز داشت: وحید افراد را از حضور در کلاس اخباریین منع کرده بود چون این گروه اجتهاد را حرام کرده بودند. مسئله اخباری‌‌ها خطری بود که حوزه را درگیر و مورد هجمه قرار داده بود.

معظم‌له عنوان کرد: همه ائمه(ع) سعی می‌کردند بین خودشان اجتهاد را پرورش دهند. در همین رابطه شیخ مفید در بغداد حوزه‌ای داشت و طلبه و مجتهد تربیت کرد و علم اصول مورد تأییدشان بود.

آیت‌الله نوری همدانی گفت: در زمان شیخ مرتضی انصاری و همان قرن، علم اصول خیلی ارزش پیدا کرد و ترویج شد. اما این توجه زیاد باعث شد موارد و موضوعاتی وارد اصول شود که نیازی به آن نبود و همین مسئله موجب پر حجم شدن کتاب اصول شد.

ایشان با اشاره به حضورشان در حوزه علمیه برای تحصیل افزود: در زمانی که وارد حوزه شدم و درس می‌خواندم، یادم است که علمیت علمای اصفهان از علمای حوزه نجف کمتر نبود، اما در حوزه علمیه نجف شخصیتی مانند مرحوم آخوند تدریس می‌کرد که کلاس درس شان بسیار شلوغ بود، این نشان از علمیت ایشان به علم اصول بود.

معظم له ابراز داشت: از توفقیات حضورم در حوزه نجف این بود که در درس مرحوم آخوند و بروجردی شرکت کردم و حتی در مواردی با مرحوم آخوند توفیق ملاقات و صحبت کردن داشته‌ام، معتقدم این بزرگواران سبب تحول علمی در حوزه شدند.

ایشان افزود: بعد از این علما، امام راحل و مرحوم حجت در قم بودند و در حوزه اثر گذار و حتی حوزه علمیه قم را اداره می‌کردند. بعد از نجف به  قم آمدم و توفیق پیدا کردم در درس این بزرگواران حضور پیدا کنم. به قم که آمدم، حجره‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم تا بتوانم از محضر بزرگانی چوم مرحوم امام راحل و حجت استفاده کنم با خبر شدم این بزرگواران قصد دارند به حجره‌ام بیایند و همین اتفاق افتاد. اما چیزی برای پذیرایی نداشتم، تنها سماور دود کرده بود. معتقدم این اساتید هر کدام در درس اصول و فقه مبنایی داشتند و صاحب نظر بودند.

آیت‌الله نوری همدانی اظهار داشت: در حوزه وظیفه داریم برای عظمت اصول و فقه روز معینی داشته باشیم. این علوم بالاتر از سایر علوم است. همه علوم به علوم حووزی و دینی برمی گردد که غربیها از ما گرفتند.

این مرجع تقلید ابراز داشت: اداره مملکت با دین است. دین و انقلاب از همین حوزه برخاسته است و باید قدردان باشیم.

بعضی‌‌ها به دنبال تخریب علم اصول در حوزه هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین سید صادق محمدی، رئیس انجمن اصول فقه حوزه علمیه قم همچنین در این دیدار گفت: علم اصول، علم پایه در حوزه و برای استنباط احکام فقهی بسیار مهم است و بدون آن نمی‌توان احکام را استنباط کرد.

این استاد حوزه افزود: علم اصول می‌تواند در علوم دیگر، کلام، تفسیر و …، نقش آفرین باشد، اما متأسفانه به نام و عناوین مختلف، کتاب اصول مرحوم آخوند را مورد هجمه قرار دادند و این هجمه‌‌ها در حالی است که کتاب درسی که جایگزین مناسبی برای کفایه باشد، معرفی نشده و وجود ندارد و این هجمه تنها خسارت به حوزه و بی انگیزگی طلاب است.

محمدی گفت: اگر جایگزینی برای اصول است و مورد تأیید بزرگان باشد برای درسی کردن آن تلاش می‌کنیم.

وی عنوان کرد: هجمه دیگر بی ثمره نشان دادن کتاب اصول است. این مسئله هم باعث بی انگیزه شدن طلاب است. این مسائل در حوزه در حال اتفاق افتادن است.

رئیس انجمن اصول فقه حوزه علمیه در ادامه اظهار داشت: این انجمن توانسته کارهای فاخری در حوزه اصول فقه انجام دهد و حتی ثمرات زیادی از آن در موضوعات حقوقی و فقهی ارائه کرده است.

این استاد حوزه با اشاره نام گذاری علم اصول در تقویم حوزوی افزود: امروزه برای علوم وفنون روزی را معرفی می‌کنند، حتی درجهان برای این که از آن علم ترویج شود، روزی برای آن علم تعیین می‌کنند و اندیشمندان آن علم گردهم می‌آیند و گفت وگو می‌کنند  و از اساتید برتر آن تجلیل می‌کنند.

بنابرگزارش حوزه، محمدی همچنین گفت: این انجمن به دنبال این است روزی را به عنوان مهمترین علم حوزوی در تقویم جمهوری اسلامی مشخص کند. این امر هم نیازمند به حمایت مراجع تقلید و بزرگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics