قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / راه‌پیمایی روز قدس کافی نیست، باید در مقابل اسرائیل جهاد کرد
راه‌پیمایی روز قدس کافی نیست، باید در مقابل اسرائیل جهاد کرد

آیت‌الله نوری همدانی در دیدار شیخ علی الخطیب:

راه‌پیمایی روز قدس کافی نیست، باید در مقابل اسرائیل جهاد کرد

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه راهی جز جهاد و هم فکری در مقابل اسرائیل وجود ندارد، اظهار کرد: تمام مردم دنیا در روز قدس راهپیمایی کردند و شعار دادند؛ ولی ما این را کافی نمی‌دانیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله حسین نوری همدانی در دیدار شیخ علی الخطیب، نائب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان که در بیت این مرجع تقلید برگزار شد، با تأکید بر اینکه عزت اسلام همیشه باید حفظ شود، اظهار داشت: امروزه در دنیا با جریان‌های عجیبی مواجه هستیم و باید همه مسلمان‌ها با هم متحد باشند؛ مرزهای جغرافیایی در اسلام مطرح نیست و اسلام کاری به مرزها ندارد و جهاد، وسیله‌ای برای عزت اسلام است و فرهنگ، عقیده و ایمان ما بر این پایه استوار شده است.

ایشان ابراز داشت: در زمانی که اسرائیل به لبنان حمله کرده و مقداری از اراضی این کشور را اشغال کرده بود، امام خمینی (ره) بیان کردند که باید جهاد کنید و مردم لبنان به واسطه فرمایش امام مجهز شدند و کلام امام به اندازه‌ای مؤثر بود که جوانان فوج فوج‌ می‌آمدند و اعلام آمادگی‌ می‌کردند و همین وسیله باعث شد تا صهیونیست‌ها از لبنان بیرون بروند؛ در حال حاضر نیز راهی جز جهاد و هم فکری وجود ندارد؛ البته تمام مردم دنیا در روز قدس راهپیمایی کردند و شعار دادند؛ ولی ما این را کافی‌ نمی‌دانیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه سلام ما را به مردم لبنان برسانید، افزود: امروز روز حرف نیست و باید عمل کرد؛ اگر آنهایی که در فلسطین تک تک کشته‌ می‌شوند، با هم جمع شوند و باهم باشند، پیروز‌ می‌شوند؛ چراکه صهیونیست‌ها از مرگ‌ می‌ترسند ولی ما مسلمانان از مرگ هراسی نداریم چون یا غالب‌ می‌شویم یا شهید؛ البته باید به میدان بیاییم و با هم متحد باشیم.

معظم له در ادامه بیان داشت: بنده با امام موسی صدر هم مباحثه بودم و با ایشان و علمای دیگر لبنان ارتباط داشتم و اینها کاری کردند که هم شیعه را بشناسانند و هم اتحاد و وحدت ایجاد کنند؛ امام موسی صدر به همه اعم از شیعیان، مسلمانان، مسیحیان و … محبت‌ می‌کرد، مردم از علما اخلاق‌ می‌خواهند.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان بیان داشت: راه همان راه است و باید عمل کرد و وقت صحبت گذشته است؛ شیعه و سنی بسیار با فرهنگ هستند و با هم اتحاد دارند و همه مسلمانان باید با هم متحد باشند.

مجلس اعلای شیعیان لبنان حامی مقاومت است

همچنین، شیخ علی الخطیب در این دیدار با بیان گزارشی از شکل گیری مجلس اعلای اسلامی لبنان، اظهار داشت: پس از استقلال لبنان، شیعیان در نظام لبنان به حساب‌ نمی‌آمدند و خارج از مناسبات نظام لبنان بودند. مناطق آنها کم برخوردار و به آنها رسیدگی‌ نمی‌شد و در حاشیه مناطق زندگی‌ می‌کردند و اگر خدماتی هم بود خودشان انجام‌ می‌دادند؛ به همین خاطر فرزندان آنها مجبور بودند به خارج از لبنان بروند.

وی ادامه داد: علاوه بر این مشکلات، مشکل دیگر، رژیم صهیونیستی و اسرائیل بود که شروع به دست اندازی به این مناطق کرد. اواخر دهه پنجاه امام موسی صدر وارد لبنان شد و شروع به اصلاح نظام لبنان کرد؛ سپس یک جنبش اجتماعی به وجود آمد که دولت تبعیض قائل نشود و همه را به یک چشم نگاه کند.

نائب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان خاطرنشان ساخت: گروه‌های مختلفی‌ می‌خواستند جلوی امام موسی صدر را بگیرند و در نتیجه جنگ داخلی به وجود آمد؛ اما ایشان در مقابل این جنگ ایستادگی کرد و بیان کرد که این کار به نفع اسرائیل است و هیچ نفعی برای لبنان ندارد و در ادامه، مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان به وجود آمد و مهمترین کار این مجلس، حفاظت از منافع مناطق شیعه نشین لبنان بود.

شیخ علی الخطیب با اشاره به اینکه امام موسی صدر یک حس اقتدار به شیعیان بخشید، افزود: ایشان توانست ارتباط و تعامل را با کشور‌های عربی به وجود بیاورد و به عنوان اولین رئیس مجلس اعلای شیعان لبنان انتخاب شدند.

نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان در پایان گفت: مجلس اعلای شیعیان لبنان همواره حامی مقاومت بوده و مهمترین کاری که کرده جلوگیری از ایجاد فتنه در بین شیعه و سنی بوده است و این مجلس از طریق ارتباطاتی که دارد‌ می‌تواند به شیعیان خدمات ارائه دهد./ حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics