قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / روحانیون از القاب حوزوی استفاده کنند/ طلاب درس خارج با لباس روحانیت در کلاس حاضر شوند
مجلسی‌ها نباید به مساوات دیه زنان وارد شوند

آیت‌الله سبحانی در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌‌های علمیه:

روحانیون از القاب حوزوی استفاده کنند/ طلاب درس خارج با لباس روحانیت در کلاس حاضر شوند

تعمم طلاب از دیگر ضروریات طلاب است؛ نباید طلاب درس خارج خوان ما بدون لباس در کلاس حضور داشته باشند؛ معمم شدن، سربازی رسمی حضرت بقیه الله الاعظم است که طلاب باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌‌های علمیه که در سالن همایش‌‌های مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، با تبریک اعیاد این ماه با اشاره به قرار گرفتن در آستانه صدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم توسط آیت‌الله حائری یزدی،‌اظهار داشت: اگر بنا باشد برای حوزه‌‌های علمیه نکوداشتی انجام دهیم، در آستانه صدمین سال تأسیس حوزه علمیه قم قرار داریم؛ این حوزه در سال ۱۳۴۰ تأسیس شده و با گذشت چند ماه، ۱۰۰ سال این حوزه کامل خواهد شد که بحمدالله برکات عظیمی داشته است.

ایشان با اشاره به اینکه حوزه‌‌های علمیه ایران اسلامی را از انحرافات نجات داده است، خاطرنشان ساخت: مدیریت حوزه‌‌های علمیه باید خدمات، آثار، شخصیت‌‌های بزرگی که در این حوزه تربیت شده و کتاب‌‌های مفیدی که تألیف گشته را منعکس نماید.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: وظیفه علما و روحانیت، بالابردن فکر و دانش انسان‌‌ها و ارتقای مباحث اخلاقی جامعه‌‌ می‌باشد.

تعلیم و تهذیب دو مسئولیت بزرگ حوزویان نسبت به جامعه

معظم له با اشاره به دو مسئولیت حوزویان، بیان داشت: تعلیم و تهذیب دو مسئولیت بزرگ حوزویان نسبت به جامعه بوده تا شاهد ارتقاء فکری و اخلاقی مردم باشیم.

آیت‌الله سبحانی اظهار داشت: درس اخلاق، درسی علمی است که طلاب باید در این دروس شرکت نمایند تا بتوانند با یادگیری مباحث اخلاقی، ضمن ساختن خود، جامعه خود را نیز بسازند.

معظم‌له خاطرنشان ساخت: سخن گفتن خوب است؛ اما باید همراه با عمل باشد، تا جامعه با مشاهده اعمال یک طلبه به سوی خوبی‌‌ها روی بیاورد.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: طلاب برای درس خواندن کامل، حداقل باید ۸ ساعت در روز مطالعه کنند تا بتوانند خروجی مناسبی برای جامعه داشته باشند.

گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست

معظم له بیان داشتند: امتداد تحصیل برای حوزویان ضروری است؛ گوش دادن به نوار درسی مناسب تحصیل نیست؛ رسیدن خدمت استاد و شنیدن مطلب از نزدیک بسیار مهم و اثرگذار است.

حضرت آیت‌الله سبحانی اظهار داشتند: نوار و اینترنت در جای خود خوب است؛ اما شاگرد باید سؤال و جواب و اشکال را در کلاس لمس کرده تا بتواند ملا شود.

ایشان ابراز داشتند: استعدادسنجی از دیگر ضروریات حوزه‌‌های علمیه است که باید اهمیت ویژه‌ای نسبت به آن داشت؛ باید دید این طلبه برای چه کاری آفریده شده و بر اساس همان، برای او برنامه ریزی کرد.

تعمم طلاب ضروری است

ایشان خاطرنشان ساخت: تعمم طلاب از دیگر ضروریات طلاب است؛ نباید طلاب درس خارج خوان ما بدون لباس در کلاس حضور داشته باشند؛ معمم شدن، سربازی رسمی حضرت بقیه الله الاعظم است که طلاب باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: امروز تفسیر در حوزه‌‌های علمیه حضوری پررنگ داشته که بسیار مناسب است و حفظ قرآن باید جنبه عمومی در حوزه‌‌های علمیه پیدا کند.

باید اصالت خود را حفظ نماییم

آیت‌الله سبحانی با تأکید بر اینکه باید از القاب حوزوی بهره ببریم، اظهار داشت: باید از حجت‌الاسلام، آیت‌الله، محقق، دانشمند و … بهره برد و از اصطلاحات خارجی دوری کرد؛ افتخار ما القابی است که در حوزه وجود دارد؛ استفاده از تعبیرات غیرحوزوی نشانه عجز ماست و باید اصالت خود را حفظ نماییم.

بنابر گزارش حوزه، ایشان همچنین ابراز داشت: امروز مسئله تکفیری‌‌ها یکی از مسائل اصلی دنیای اسلام است که محمد بن عبدالوهاب ریشه اصلی آن‌‌ می‌باشد که حوزه‌‌های علمیه در این راستا باید شناخت تکفیری‌‌ها را به عنوان یک واحد اصلی در حوزه‌‌های علمیه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics