قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / شورای افتای کردستان: فعلا نماز جماعت در مساجد برگزار نشود
شورای افتای کردستان: فعلا نماز جماعت در مساجد برگزار نشود

در بیانیه‌ای صادر شد؛

شورای افتای کردستان: فعلا نماز جماعت در مساجد برگزار نشود

شورای عالی افتای کردستان که متشکل از چند روحانی اهل سنت است طی بیانیه‌ای از روحانیون و ماموستایان دینی این استان خواست با عمل به تصمیمات شورای مبارزه با کرونا فعلا از برگزاری نماز جماعت در مساجد خودداری کنند.

به گزارش شبکه اجتهاد، متن این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، به این شرح است: با توجه به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور و سرایت آن به استان کرستا و با توجه به ضرورت مقابله همگانی با این بیماری خطرناک، توجه شهروندان دیندار استان کردستان را به نکات ذیل معطوف می‌دارد.

از آنجا که به گفته متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، میان اجتماع و ازدحام جمعیت از یک سو و گسترش این بیماری مرموز و سرایت آن به سایر افراد از سوی دیگر رابطه مستقیم وجود دارد، لذا توصیه اکید متولیان حوزه سلامت و بهداشت استان، این است که شهروندان عزیز از هرگونه اجتماع ولو برای اقامه نماز جمعه که از واجبات مسلم دینی و از شعائر مهم اسلام است، اجتناب کنند.

روحانیون و ائمه جمعه و جماعات استان کردستان نیز به عنوان متولیان امور دینی جامعه ضمن تقدیر از جهد بی امان ستاد مبارزه با کرونا، نه تنها مانع مبازره بی امان با این ویروس مرموز نیستند بلکه خود به حکم شریعت و به حسب وظیفه دینی، پیشرو و پیشگام این مبارزه خواهند بود و اگر به عبادات و مراسم دینی مردم حساس هستند به سلامت و صحت و عافیت مردم حساسترند.

به اتفاق فقه‌های مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت، یکی از شرایط وجوب نماز جمعه انتفای خوف است به این معنی که هرگونه خوف و نگرانی برجان و مال نمازگزار، عذر محسوب می‌شود و هرگونه عذری موجب سقوط تکلیف است، فلذا کسانی که بر سلامت و عافیت خود بیمناک اند، مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند.

در شرایط عادی، مبتلایان به بیماری‌های مسری نه تنها مکلف به حضور در نمازهای جمعه و جماعت نیستند، بلکه با توجه به احتمال جدی انتشار بیماری و درگیر نمودن سایر نمازگزاران، شرعا مجاز به شرکت در نماز جمعه و جماعت نیستند همانگونه که زنان و کودکان و بیماران و سالمندان نیز در شرایط عادی مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند.

اما هم اکنون سلامت همگان در خطر است، فلذا عمل به توصیه‌ها و توجیهات وقایی و بهداشتی پزشکان و متخصصان این حوزه، واجب است و تخطی از آنها خلاف شرع است.

مسئولان و متولیان امور نیز به مفاد حدیث «کُلکم مسئول عن رعیته» در قبال سلامت جامعه مسوولند، فلذا هرگاه پای سلامت و امنیت شهروندان و مصالح جامعه درمیان باشد بایستی به تکلیف خود عمل کنند.

انتظار می‌رود روحانیون معزز، هیات‌های امنا و متولیان مساجد، به تصمیمات ستاد استانی مبارزه با کرونا که با مشورت و موافقت شورای عالی افتا استان کردستان اتخاذ گردیده است، احترام بگذارند و در روند مبارزه میدانی با این بلای فراگیر خللی وارد نسازند.

هر یک از روحانیون بزرگواری که هنوز خطر ویروس کرونا را جدی تلقی نکرده اند و همچنان بر اقامه نمازهای جمعه اند اصرار می‌ورزند، چنانچه با نظرات و فتوای خود موجب اتلاف نفوس و اخلال در روند مهار این بیماری گردند، در قبال این نفوس ضامن و در پیشگاه خداوند مسوول و پاسخگو خواهند بود.

به همه نمازگزاران توصیه اکید می‌شود که در نمازهای یومیه خود قنوت نازله بخوانند و ادعیه مأثور مرتبط با دفع این بلیه همگانی را ورد خویش قرار دهند و برای موفقیت متولیان این مبارزه دشوار خصوصا جامعه درمانی کشور دعا کنند.

روحانیون محترم نیز در خلال تعطیلی موقت مساجد و اماکن عبادی منطقه با بهره‌گیری از امکانات ارتباطی و فضای مجازی به تعلیم ادعیه وارده و آموزش فقه نوازل به جامعه مخاطب بپردازند و همگان را به توبه و استغفار و خشوع و انکسار دعوت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics