قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فقها برای ترویج سنت‌های حسنه «قاعده» ایجاد کنند
نوشتن نقص اشخاص در روزنامه و رسانه برای خنداندن اشاعه فحشاء است

آیت‌الله‌‌ جوادی آملی:

فقها برای ترویج سنت‌های حسنه «قاعده» ایجاد کنند

آیت‌الله‌‌ جوادی آملی وظیفه فقها را استخراج نکاتی مانند احیاء و آبادانی باغ‌ها و مزارع، رواج صلح و رفع اختلاف در جامعه از روایات دانست و عنوان کرد: فقها باید برای این نکات قاعده ایجاد کرده و آنها را به سنت‌های حسنه در جامعه تبدیل نمایند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از محققین و طلاب مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر(عج) در سخنانی با اشاره به مقدمه کتاب مفاتیح الحیات بیان داشت: یک اجتهاد نظری داریم و یک اجتهاد کاربردی و تدبیری؛ اجتهاد دوم باید همواره در کنار اجتهاد اول باشد و از او ریشه بگیرد، حسن سنت را از اجتهاد نوع اول می‌گیریم که آیا این عمل خوب است یا بد، حلال است یا حرام، هر جا سنت، حسن خود را از فقه گرفت می‌توان به آن عمل کرد و در غیر این صورت سنت سیئه خواهد بود.

او ادامه داد: گرچه اجرائیات در دست ائمه(ع) نبود، اما ائمه(ع) از هر فرصتی برای ایجاد سنت‌های حسنه در جامعه استفاده می‌کردند و مصادیق فراوانی از اینگونه امور در کتب روایی وجود دارد مانند تلاش‌های ائمه برای احیاء و آبادانی باغ‌ها و مزارع، رواج صلح و رفع اختلاف در جامعه و موارد بسیار دیگر، اکنون نیز وظیفه فقها این است که این نکات را از روایات استخراج کنند و برای آنها قاعده ایجاد کنند و آنها را به سنت‌های حسنه در جامعه تبدیل نمایند.

آیت‌الله‌‌ جوادی آملی تاکید کرد: استنباط کلیات برعهده اجتهاد نظری است اما تطبیقش با شرایط زمانی و مکانی را می‌توان با بنای عقلا و فهم عرف انجام داد، در نتیجه اگر حسنِ سنت را شریعت تایید کرد مصادیق آن را می‌توان با توجه به نمونه‌های رفتاری پیامبر(ع) و ائمه(ع) و بر اساس بنای عقلا مدل سازی کرد.

ایشان در پایان به ذکر نمونه‌هایی از فعالیت‌های اجتماعی و ایجاد سنت‌های حسنه پیامبر(ع) و ائمه اطهار(ع) پرداخت و در ادامه به سوالات طلاب در خصوص مسائل مطرح شده پاسخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics