قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مراجع قم به رئیس سازمان برنامه و بودجه چه گفتند؟
مراجع قم به رئیس سازمان برنامه و بودجه چه گفتند؟

گزارش روز؛

مراجع قم به رئیس سازمان برنامه و بودجه چه گفتند؟

میرکاظمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با سفر به شهر مقدس قم با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار دکتر سید مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به گلایه‌های شدید مردم از گرانی‌ها فرمود: امروز داد مردم از گرانی‌ها بلند است و‌ می‌گویند که قیمت‌ها روز به روز افزایش‌ می‌یابد.

ایشان در ادامه به ضرورت اقناع و تبیین برای مردم نسبت به گرانی‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این گرانی‌های افسارگسیخته با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت به عنوان معمایی برای مردم شده که لازم است دولتمردان جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشند.

معظم‌له در ادامه به قاچاق اجناس و کالا به صورت آزادانه و گسترده اشاره کرد و افزود: باید نظارت‌ها و بازدیدها در مرزها افزایش یابد که چرا مواد خوراکی و ارزاق مردم به راحتی از کشور خارج‌ می‌شود؟!

ایشان از دیگر دلایل گرانی‌ها را بی‌انصافی برخی از کسبه دانست و بیان داشت: باید تعزیرات حکومتی نسبت به این قضیه ورود پیدا کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی به گرانی مسکن و اجاره بها اشاره کرده و اذعان داشت: اجاره بهای خانه‌ها غوغا‌ می‌کند که باید برای آن تدبیری اندیشید.

معظم‌له افزود: در صنعت خودروسازی نیز دست‌های پشت پرده‌ای وجود دارد که از طرفی جلوی واردات صحیح خودرو را گرفته و از طرف دیگر هر قیمتی خواستند برای خودروها تعیین‌ می‌کنند و هیچ کس نیز‌ نمی‌تواند با آنها مقابله کند در حالی که قیمت مشابه خارجی، بسیار پایین تر از خودرو ایرانی است. حل این مشکلات وظیفۀ هر سه قوه است و‌ نمی‌توان تنها از یک بخش انتظار داشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان این دیدار، با اشاره به گلایه‌های مردم از اینکه چرا مراجع نسبت به گرانی‌ها ساکت هستند و صحبت‌ نمی‌کنند، افزود: ما مکرر تذکر داده و‌ می‌دهیم که مردم از دولت جدید انتظار دارند که نسبت به بهبود اوضاع تلاش کند و گرانی و تورم را مهار نماید و‌ می‌دانیم که دولت در این زمینه تلاش و کوشش‌ می‌کند و امیدوار است و ما هم به امید جناب رئیس جمهور امیدواریم، اما اگر آثار و نتایج این برنامه‌ها در جامعه و زندگی مردم احساس نشود،‌ می‌تواند سبب بی اعتمادی و ناامیدی از دولت گردد.

در ابتدای این دیدار دکتر میرکاظمی گزارش مبسوط و جامعی از اقدامات دولت در زمینه‌های اقتصادی ارائه و تأکید کرد، برخی از این برنامه‌ها تکلیف قانونی از سالهای گذشته بوده که چاره‌ای از اجرای آن نبوده و آثار مثبت آن در آینده نزدیک برای مردم محسوس خواهد بود.

نباید هیچ‌گونه گرانی و نارضایتی برای مردم وجود داشته باشد

آیت‌الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با دکتر سید مسعود میرکاظمی خدمت رسانی به مردم را توفیق الهی توصیف نمود و افزود: یکی از عنایت خاص خداوند متعال به مسئولین و دست‌اندرکاران نظام توفیق خدمت به مردم و تلاش برای رفع مشکلات و بر طرف نمودن کمبودهای آنان‌ می‌باشد و بر اساس فرهنگ اسلامی بهترین عبادات خدمت رسانی به مردم است.

معظم له در ادامه سیره امیر مومنان (علیه السلام) را بهترین الگو برای مسئولین دانسته و خاطر نشان کرد: امیر مومنان در عهد نامه خود به مالک اشتر‌ می‌نویسد: که‌ای مالک! بدان ستون دین و سپر در برابر دشمن همین مردم هستند. بنا بر این رفع مشکلات و کمبودهای مردم باید سرلوحه کار مسئولین باشد. باید توجه داشت هر کجا فقر، جهل و ظلم باشد عدالت نیست برای اجرای عدالت در سرتاسر کشور باید همه ابزارها به کار گرفته شود همه آحاد جامعه حتی آن کسی که در دورترین نقطه سیستان و بلوچستان زندگی‌ می‌کند بر گردن شما حق دارد.

آیت‌الله نوری همدانی، امر به معروف و نهی از منکر مسئولان را یکی از ظرفیت مهم در رشد و تعالی جامعه اسلامی دانست خاطر نشان ساخت: باید به حرف دلسوزان و متخصصان متعهد گوش داد و اگر جایی خطا و اشتباهی رخ می‌دهد همه ما مسئول هستیم آن را بیان کنیم و باید آن اشتباه بر طرف شود.

معظم‌له یکی از وظایف مسئولین را در کنار مردم بودن دانست و گفت: دستاندرکاران و مسئولین باید در میان مردم باشند و به حرف مردم و درددل آنها گوش دهند مردم مشکلات شان را برای ما‌ می‌نویسند به ما‌ می‌گویند و ما هم حرف مردم را به شما‌ می‌گویم باید مشکل فقر و بیکاری و گرانی برطرف شود.

ایشان صداقت در گفتار و حسن نیت را یکی از عوامل مهم در رفع مشکلات بیان کرد و فرمود: باید توجه داشت که زندگی مردم باید مطابق شان آنان اداره شود اگر مسئولان با صداقت و حسن نیت کمبودها و نارسایی‌ها را با مردم بیان کنند، مردم شریف ایران که در تمام صحنه یار و یاور نظام مقدس اسلامی بوده اند با جان و دل در کنار شما‌ می‌ایستند.

آیت‌الله نوری همدانی در ادامه افزود: ما باید این نظام را نگه داریم و راه نگهداشتن این نظام که ثمره خون شهیدان و مجاهدت‌های امام راحل است با خدمت به مردم حفظ خواهد شد همه باید تلاش کنیم مردم نسبت به آیند امیدوار باشند و آینده این کشور انشا الله روز به روز روشن تر و محکم تر خواهد بود.

معظم له سپس تاکید کرد: مسئولین باید علاقمند و دلسوز مردم باشند و در تراز فقیرترین مردم زندگی کنند تا از مشکلات معیشت و گرانی آنها با خبر باشند و در جهت اصلاح بازار و سختی معیشت تلاش کنند. نباید هیچ گونه گرانی و نارضایتی برای مردم وجود داشته باشد.

آیت‌الله نوری همدانی در پایان ضمن دعای خیر برای مسئولان و توفیق روزافزون دلسوزان نظام، فرمود: امیدواریم با همت و تلاش مسئولان دلسوز نظام و توفیق پروردگار اقدامات موثری در رفع کمبود‌ها و بر طرف نمودن گرانی صورت گیرد و مسئولان دلسوز و خدمت گذار بدانند خدمت به مردم بهترین عبادات و مهم ترین مسئولیت شما است.

تجارت را دست مردم بدهید؛ بانک‌ها تاجر نباشند

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز در دیدار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، در توصیه‌هایی، گفت: هزینه‌های غیر ضروری را کم کنید و برای تشریفات و زینت و کمالیات هزینه نکنید، این‌ها جزو ضروریات نیستند.

ایشان تاکید کرد: تجارت را دست مردم بدهند؛ بانک‌ها تاجر نباشد امانتدار مردم شوند. اگر کار دست مردم باشد، شاید بهتر بتوانند کمک کنند. دولت تاجر خوبی نیست، دولت نگهبان و ناظر خوبی است.

آیت‌الله سبحانی در پایان خاطرنشان کرد: سلام ما را به آقای رئیسی و اعضای دولت برسانید؛ تلاشی که شبانه روز‌ می‌کنند مردم را امیدوار کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics