قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / نامه مهم آیت الله سبحانی به رییس مجلس درباره طرح تساوی دیه زن و مرد
پاسخ آیت‌الله سبحانی به پرسش‌های مهدی گلشنی درباره رابطه علم و دین

نامه مهم آیت الله سبحانی به رییس مجلس درباره طرح تساوی دیه زن و مرد

آیت‌الله جعفر سبحانی در پیامی به علی لاریجانی نسبت به طرح برابری دیه زن و مرد واکنش نشان داد و این طرح را مغایر احکام اسلامی توصیف کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی نسبت به “طرح تساوی دیه زن و مرد” واکنش نشان داد و با ارسال نامه‌ای به دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، این طرح را دارای اشکالات متعدد دانست.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور محترم جناب آقای دکتر علی لاریجانی دام عزه

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با اهداء سلام به حضرتعالی و کلیه نمایندگان متعهد در مجلس شورای اسلامی

تصدیع‌ می‌دهد: در حالی که کشور با مشکلات اقتصادی و سیاسی روبرو است به جای فکر در مسائل جاری، متاسفانه گزارش‌‌ها حاکی است که رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از آماده شدن طرح برای تساوی دیه زن و مرد خبر‌ می‌دهد که به زودی امضاهای این طرح جمع آوری شده و به هیئت رئیسه تقدیم‌ می‌شود.

یادآور‌ می‌شود این طرح از جهاتی غیرصحیح است:

اولا: تساوری و عدم تساوی دیه زن و مرد از مسائل فقهی است که مرجع تصمیم گیری دباره آن، فقیهان عالی مقام و مراجع عظام‌ می‌باشند که حکم شرعی را از مصادر اسلامی استنباط نموده و در اختیار دیگران قرار دهند، در حالی که وظیفه مجلس استنباط احکام نیست بلکه برنامه ریزی در حدود قواعد اسلامی است. بین  استنباط حکم شرعی و برنامه ریزی عملی در پرتو قوانین، تفاوت از زمین تا آسمان است؛ بنابراین چنین طرحی از وظایف مجلس بیرون‌ می‌باشد.

ثانیا: تساوی دیه زن و مرد بر خلاف حکم مسلم اسلامی است که همه فقهای اسلام اعم از شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر دارند. بنابراین چنین طرحی بر خلاف اجماع مسلم و روایات متضافر است.

ثالثا: کسانی که در فکر تساوی دیه زن و مرد هستند از مفهوم دیه، تصور غیرصحیح دارند. آنان فکر‌ می‌کنند که دیه در مقابل کالای از دست رفته است و چون زن و مرد هر دو کالای یکسانی هستند پس باید دیه آنها یکسان باشد.

در حالی که دیه، در مقابل جبران خسارت اقتصادی است که بر خانواده وارد شده است، مسلما در قتل مرد خسارت بیشتری متوجه بازماندگان‌ می‌شود و در نظام اسلامی، مرد با تلاش‌‌های شبانه روزی خود، باید لوازم زندگی خانواده را فراهم سازد و زن هم در مقابل آن تربیت اولاد و تنظیم نیازهای داخلی را برعهده دارد، بنابراین بحث درباره ارزش گذاری برای کالای از دست رفته نیست، مقام انسانیت بالاتر از آن است که برای آن بشود قیمت گذاری کرد.

رابعا: این طرح با اصل چهارم قانون اساسی در تضاد‌ می‌باشد، چگونه‌ می‌خواهند این طرح را به مجلس بیاورند.

مشکل زنان ایران، مساله دیه نیست، مشکل فزونی ناهنجاری‌‌ها در این قشر است، از قبیل بالا رفتن آمار طلاق، نفوذ اعتیاد در این قشر و …

در پایان از آن عزیز درخواست‌ می‌شود که نامه این جانب را برای نمایندگان قرائت بفرمایید تا موضع مجلس در برابر این طرح روشن تر شود.

قم ــ حوزه علمیه

جعفر سبحانی

۱۳۹۷/۴/۲۰ برابر ۲۷ شوال ۱۴۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics