قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / چالش‌‌های جهان اسلام در سال ۱۳۹۸
چالش‌‌های جهان اسلام در سال 1398

از منظر ‌آیت‌الله مکارم شیرازی؛

چالش‌‌های جهان اسلام در سال ۱۳۹۸

ترور سردار حاج قاسم سلیمانی/ طرح «معامله قرن»/ تلاش آمریکا برای اختلاف افکنی در امت اسلامی/ ناآرامی‌‌های عراق و لبنان/ فرمان ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان/ کشتار مسلمانان کشمیر/ اعدام ۳۷ نفر در عربستان در سایه سکوت مجامع بین المللی/ تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا/ تشدید تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران/ کارشکنی دولت نیجریه در روند درمان شیخ زکزاکی‌.

شبکه اجتهاد: تحقق آینده‌ای الهام‌ بخش، تحکیم الگوی مردم ‌سالاری دینی در جوامع اسلامی، توسعه کارآمدی، نوگرایی و پویایی فکری و اجتماعی، و در نهایت همگرایی امت اسلامی، ضرورت بررسی چالش‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهان اسلام را دو چندان می‌سازد.

اهمیت این مسأله وقتی آشکار می‌شود که بدانیم موانع پیش‌روی جهان اسلام، ارمغان دخالت استعمار و قدرت‌‌های سلطه‌گر در جوامع اسلامی است که بر بحران‌‌ها و تهدید‌‌های پیش روی مسلمانان افزوده است، لذا پیش‌بینی احتمالات منتج به چالش‌‌‌های سیاسی‌ در جهان اسلام و شناسایی عمده ‌ترین چالش‌‌های پیش‌روی امت اسلامی نخستین‌گام در ترسیم آیند‌ه‌ای مطلوب است تا بر اساس تدوین راهبرد‌‌های کارآمد و مدیریت مؤثر، چالش‌‌ها به فرصت تبدیل شود.

بر این اساس نگاه حضرت ‌آیت‌الله مکارم شیرازی به مسائل و چالش‌‌های جهان اسلام در سال ۹۸ از بُعد نظری و عملی، مورد واکاوی قرار گرفته که تحقق این مهم، چگونگی اوضاع جهان اسلام را برای مخاطب تبیین کرده و تحولات پیش روی کشور‌‌های اسلامی را در فرآیند کنونی و آینده جهان اسلام ترسیم کرده است.

ترور سردار حاج قاسم سلیمانی

شهادت بسیار دردناک سردار بزرگ اسلام و فرمانده بی‌نظیر و شجاع همه را تکان داد. او مردی بزرگ و کم‌نظیر و بسیار آگاه بود که نام او در تاریخ اسلام و جهان به‌عنوان سرداری بزرگ، باقی خواهد ماند و راهش پر رهرو.

جنایتکاران آمریکایی با این عمل وحشیانه قبر خود را کندند و انتقام شدیدی در انتظار آن‌‌‌هاست.

اینجانب این ضایعه بسیار اسف ‌انگیز و شهادت دوستان او به‌ویژه سردار ابومهدی المهندس را به همه رهروان حق و تمام رزمندگان اسلام و آزادی خواهان جهان و علاقه‌مندان او در سراسر دنیا و نیز به بیت شریف آن‌‌ها تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و یقین دارم که علاقه‌مندان به او، راه او را با قدرت و قوت بیشتری ادامه خواهند داد. (۱۳ دی ۱۳۹۸)

سردار سلیمانی منادی وحدت بوده و شر داعش را از مسلمانان کم کرده، آمریکا هم او را به همین دلیل به شهادت رسانیده است. (۲ بهمن ۱۳۹۸)

طرح «معامله قرن»

طرح ننگین معامله قرن، محکوم به شکست است، در این طرح ننگین از فلسطینی‌‌ها خواسته‌شده که به تمامی بند‌‌ها پایبند باشند و در انتها تصریح‌شده که اگر این‌ها را بپذیرید ما شما را به رسمیت می‌‌شناسیم. شما چکاره هستید که فلسطینی‌‌ها را به رسمیت بشناسید، این فلسطینی‌‌‌ها هستند که باید برای شما تعیین تکلیف کنند. (۱۴ بهمن ۱۳۹۸)

امروزه امت اسلامی با چالش‌‌‌های بزرگ تر و توطئه‌‌های سخت ‌تر روبه‌رو است، در گذشته قهرمانان امت مقاوم اسلامی، زیباترین تصاویر و نمونه‌های جانفشانی را در جبهه‌ها به نمایش گذاشته و در دفاع از اسلام، امت و مقدسات آن به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

امّا امروز مقابله و مواجه سیاسی است که نسبت به مقابله نظامی امتیازات بیشتری دارد. به گونه‌ای که اندیشه سازشگر و منافق، معامله ذلیلانه خود برای فروش فلسطین و قبله اول مسلمانان را آغاز کرده ‌اند که باید با قدرت و اراده محکم جلوی آن بایستیم.

دولت آمریکا بعد از شکست‌‌های صهیونیست‌‌ها در جنگ‌‌های نظامی در غزه و لبنان سعی دارد مسئله فلسطین را حذف کند و از طریق مزدوران خود از پادشاهان و امرای عرب در منطقه به اشغالگری قدس و مسجدالاقصی مشروعیت ببخشد امّا با توجه به اینکه پیروزی از آن مستضعفین است، مقاومت و مردان آن این توطئه را سرنگون خواهند کرد همچنان که پیشتر سرنگون کردند.

تاکید می‌‌کنیم که حقّ بازگشت ملت فلسطین به وطن خود یک حق قانونی است که علاوه بر قوانین بین‌المللی تمامی قوانین انسانی از آن حمایت می‌کنند و هیچ قدرتی در جهان و نه مزدوران آن نمی‌‌توانند این حق را لغو کنند. موافقت مزدوران با از بین بردن حق بازگشت ملت فلسطین نه تنها خلاف حقوق بشر بلکه مخالف تعالیم اسلام است. (۴ تیر ۱۳۹۸)

تلاش آمریکا برای اختلاف افکنی در امت اسلامی

مستکبران و دشمنان، نخستین گروه طرفدار افتراق و اختلاف به شمار می‌آیند، این گروه منافع خود را در این می‌‌بیند که بین ملل اسلامی تفرقه و اختلاف ایجاد کند.

استکبار جهانی در راستای تفرقه ‌افکنی بین ملل اسلامی سرمایه‌گذاری‌‌های فراوانی می‌‌کنند، چرا که مستکبران اسلام را مانع بزرگی برای اهداف شیطانی خود می‌دانند، ازاین‌رو دست به اختلاف‌افکنی میان ملل اسلامی می‌پردازند.

منادیان اختلاف در جهان اسلام، دومین گروه تفرقه ‌افکن محسوب می‌شوند، نادانی وبی سوادی ویژگی بارز این گروه است، درحالی‌که استفاده‌‌‌های این گروه اختلاف افکن را مستکبران و دشمنان اسلام می‌‌برند.

گروه سوم عده قلیلی هستند که به تصور آن‌‌ها اگر به مقدسات مذاهب اسلامی توهین کنند، کار درستی انجام داده ‌اند، درحالی‌که باید جداً از اهانت به مقدسات اسلامی پرهیز کرد و در راستای وحدت بخشی به جهان اسلام قدم برداشت. (۲۶ دی ۱۳۹۸)

آمریکایی‌‌ها اسلام را مانع نقشه‌‌ها و اهداف شوم خود می‌‌دانند، آن‌‌ها می‌‌خواهند با تفرقه ‌افکنی مسلمانان را به جان هم بیندازند و هیچ‌گاه نمی‌توان به آن‌‌ها اعتماد کرد. (۱۴ بهمن ۱۳۹۸)

دشمن همه تلاش خود را برای بر هم زدن وحدت مسلمانان و اختلاف‌افکنی بین شیعیان و اهل سنت به‌کار گرفته است، در کنار هم بودن مسلمانان و پیروان اهل‌بیت(ع) تأثیر زیادی دارد. (۲۳ شهریور ۱۳۹۸)

ناآرامی‌‌های عراق و لبنان

دشمنان در رأس آن آمریکا، برای جدایی و تفرقه بین دو کشو و دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند، لذا هوشیاری مسؤولان و دولتمردان دو کشور نسبت به فتنه‌‌های دشمنان و معاندان ضروری است.

امیدواریم آینده عراق از جمیع جهات بهتر از امروز باشد، در واقع آنچه سبب ناراحتی و نگرانی مردم عراق می‌شود اسباب نگرانی ما نیز هست و در مقابل هر آنچه شما را شاد می‌کند ما نیز از آن شاد می‌شویم. (۲۸ شهریور ۱۳۹۸)

امروزه خطر تکفیری‌‌‌ها بزرگ‌ ترین خطر جهان اسلام بوده و در برخی از کشور‌‌ها همچون سوریه، یمن و لبنان آتش جنگی روشن کرده ‌اند که دامن مسلمان را گرفته است.

هم چنین تکفیری‌‌ها در ناآرامی‌‌های اخیر عراق آتشی روشن کرده ‌اند که دامن شیعه و سنی را گرفته که این وضعیت برای جهان اسلام خطرناک است. (۱۲ آبان ۱۳۹۸)

فرمان ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان

به‌رسمیت شناختن اشغال جولان به‌وسیله اسرائیل، از سوی رئیس‌جمهور آمریکا؛ برخلاف تمام موازین بین‌المللی است، درست مثل‌اینکه کسی خانه همسایه را بدون هیچ مدرک حقوقی اشغال کند و جزء خانه خود گرداند.

البته این تصمیم کاملاً احمقانه، موردقبول هیچ ‌یک از دولت‌‌های جهان واقع نخواهد شد و در ضمن پرده از روی نیات پلید آمریکا و اسرائیل برداشت و نشان داد آن‌‌ها هر کشوری را بتوانند اشغال کنند، جزء خود قرار می‌‌دهند.

البته آن‌‌ها هرگز موفق نخواهند شد به نیت پلید خود جامه عمل بپوشانند ولی زنگ خطری برای همه مسلمین بلکه همه مردم آزاده جهان است. وقت آن رسیده که دولت‌‌های اسلامی دست‌به‌دست هم داده و شرّ اسرائیل غاصب را نه‌تنها از جولان بلکه از فلسطین اشغالی کوتاه کنند و بدانند خداوند یار و یاور آن‌‌‌ها است. (۳ فروردین ۱۳۹۸)

اسرائیل رژیمی غاصب است و سعی در پنجه ‌اندازی به ممالک اسلامی دارد؛ اینها اگر دست‌شان برسد تمام کشورهای منطقه را زیر سیطره خود قرار می‌‌دهند که نمونه بارز آن بلندی‌‌های جولان است.

اگر عده‌ای خیال کنند آنها به سرزمین‌‌‌های اشغالی قانع هستند سخت در اشتباه هستند، آنها با بهره‌گیری از عمال خود یعنی داعش می‌‌خواستند بر سوریه و عراق مسلط شوند اما با مقاومت جانانه محور‌‌های مقاومت راه به جایی نبردند و شکست خوردند. (۸ خرداد ۱۳۹۸)

کشتار مسلمانان کشمیر

کشمیر منطقه بسیار سرسبزى است که جاذبه‌‌هاى گردشگرى فراوان دارد و به همین دلیل مورد علاقه هند و پاکستان است. سال‌‌ها کشمیر به دو ایالت تقسیم‌ شده. ایالتى که در اختیار پاکستان و ایالتى در اختیار هندوستان است و فراموش نکنیم که اکثریت مردم کشمیر مسلمان‌ هستند.

گویا اخیراً هند به این فکر افتاده است که بر تمام کشمیر غلبه کند و این منطقه حساس و پرجاذبه را در اختیار بگیرد. ای‌کاش از طریق دیپلماتیک وارد مى‌شد ولى زورگویى را ترجیح داده و با لشکر عظیمى که به آنجا اعزام داشته، عدّه زیادى را به خاک و خون کشیده یا بازداشت کرده است. حل مسئله کشمیر از طریق دیپلماتیک ممکن است. اینجاست که مسلمین جهان باید این منطقه از جهان که اکثریتش مسلمان هستند را فراموش نکنند و برادران اسلامى خود را از زیر فشار هندوستان نجات دهند. چرا که بى‌تفاوتى در این راه در پیشگاه خدا مسؤولیت فراوان دارد.

البته و صد البته امیدى به مراکز جهانى نیست، آن‌‌‌ها از اینکه مسلمانان و هندوها به دست یکدیگر کشته شوند سود مى‌برند. مسلمین باید احساس مسئولیت کنند والا در پیشگاه خدا پاسخى ندارند. (۲۸ مرداد ۱۳۹۸)

اعدام ۳۷ نفر در عربستان در سایه سکوت مجامع بین المللی

اخیراً قتل در عربستان کنار جنبه‌‌‌های مذهبی، جنبه‌‌‌های سیاسی هم پیداکرده است و هرکسی را که احتمال مخالفت با این رژیم منحوس را بدهند به‌قتل می‌‌رسانند.

از جمله چند نفر از مسلمانان به ‌ویژه شیعیان خالص در عربستان بدون هیچ محاکمه و دلیل خاصی به‌دست رژیم آل‌ سعود به‌طرز بی‌رحمانه به شهادت رسیده‌اند که این گوشه‌ای از جنایت این رژیم منحوس ضدبشری است.

در این میان سکوت محافل بین‌المللی در برابر این جنایات تأسف برانگیز است، چرا که اگر یک نفر از اینان در ایران بود دادشان در می‌‌آمد ولی در برابر قتل ۳۷ نفر سکوت عجیبی گرفته ‌اند و صدایی از آنان درنمی‌آید.

شکی نیست که عربستان به ‌مانند گاوی شیرده برای آمریکاییان است؛ اگر گاو شیرده و بامنفعتی لگدی هم بزند نباید کاری کرده و باید حفظش کرد چراکه منفعتش بیشتر است.

آمریکاییان نیز به‌عنوان بردگان پول‌‌‌های کثیف چشمان خود را در برابر این جنایت بسته ‌اند و حتی توجیه هم می‌‌کنند و می‌‌گویند «این رژیم تشخیص داد و این افراد مستحق اعدام بوده ‌اند». (۷ اردیبهشت ۱۳۹۸)

تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا

تمام مشکلات دنیا به‌واسطه سردمداران بی‌عقل است، این موضع‌گیری که رئیس‌ جمهوری آمریکا درباره سپاه گرفت غیرمنتظره نبود، ضرباتی که در سوریه، عراق و جنگ تحمیلی هشت‌‌ساله از سپاه خوردند سبب گرفتن این موضع شده و کار این‌‌‌ها کار بی‌عقلان است.

این نهایت بی‌عقلی است که فکر کنیم هر کاری می‌‌توانیم انجام دهیم، سپاه محبوبیت خود را با این چیزها از دست نمی‌‌دهد، سپاه منطقه را از سلطه اسرائیل و آمریکا حفظ کرده، بنابراین محبوبیت سپاه نه‌تنها کم نشده بلکه بیشتر می‌شود. (۲۱ فروردین ۱۳۹۸)

دولتمردان آمریکا عادتشان هست که چشم خود را می‌بندند و خودشان را به حماقت می‌زنند و مسائل روشن را نادیده می‌گیرند.

لذا اقدام آمریکا در قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌‌های تروریستی در دنیا مورد توجه قرار نگرفت؛ عمل سپاه معرف این نهاد است و احتیاجی نیست که آنها قبول کنند یا نه؟

بابت حملات و هجمه‌‌های آمریکایی‌‌ها علیه سپاه، جای نگرانی نیست، چراکه بعد از این اقدام نابخردانه توجه و اقبال عموم مردم به سپاه بیشتر شد. (۳ اردیبهشت ۱۳۹۸)

تشدید تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران

رییس جمهور آمریکا گرفتار یک مشت اوهام و خیالات است، سرمایه رییس جمهور آمریکا چیزی جز دروغ نیست و در خود آمریکا نیز به این مساله اذعان کرده اند.

او به خیال خام خود تصور کرده است که با فشار و تحریم می‌تواند ایران را پای میز مذاکره بنشاند، در حالی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب شما اصلاً قابل اعتماد نیستید.

تحریم، سلاح انسان‌‌های ضعیف است و رییس جمهور آمریکا مذاکره‌ای که سال‌‌ها برای آن زحمت کشیده شده بود و علاوه بر کشورهای اروپایی و آمریکا، به تصویب شورای امنیت نیز رسیده بود را یکجانبه زیرپا گذاشت و از توافق برجام خارج شد.

مذاکره با کشوری که به هیچ تعهدی پایبند نبوده درست نیست و نباید مذاکره مجدد کرد. آمریکا جز تحریم هیچ اقدام دیگری نمی‌‌تواند انجام دهد که این موضوع هم با مقاومت حل خواهد شد. (۲۸ خرداد ۱۳۹۸)

آمریکا سخت ترین تحریم‌‌ها را علیه ایران اجرا کرده به خیال این که ایران فروپاشی خواهد کرد، ولی این گونه نشده و این همان معنای مقاومت است. همین مسئله را باید در کشور‌‌های اسلامی دیگر اجرا کرد. (۲ بهمن ۱۳۹۸)

کارشکنی دولت نیجریه در روند درمان شیخ زکزاکی

شیخ ابراهیم زکزاکی، این عالم وارسته و مردمی، شخصیتی قهرمان و مبارز است که شش فرزند خود را تقدیم اسلام کرده است.

نقش شیخ زکزاکی در گرایش مردم نیجریه به سمت اسلام و مکتب اهل‌بیت(علیهم السلام) و همچنین جنایات و ظلم‌‌‌هایی که در حق وی شده، در تاریخ اسلام کم ‌سابقه است.

در این میان وضعیت بسیار اسفناک جسمی شیخ زکزاکی و همسرش، بسیار نگران کننده است، ظلمی نیست که در حق شیخ و خانواده ‌اش نکرده باشند، متأسفانه سازمان‌‌‌های بین‌المللی هم در این خصوص بی‌تفاوت‌اند.

ما این ظلم‌ها و جنایت در حق شیخ زکزاکی و خانواده ایشان را محکوم می‌‌کنیم و دولت نیجریه را در قبال آن مسئول می‌‌دانیم.

ما از اندیشمندان و صاحب‌نظران جهان اسلام می‌‌خواهیم نسبت به این موضوع اعتراض کنند، دولت نیجریه نیز باید در این خصوص مسئولانه عمل کند و به ظلم علیه شیخ زکراکی پایان دهد. چرا که ایشان علیه حکومت نیجریه قیام و حرکتی نکرده است، گناه او این است که نفوذ مردمی زیادی دارد و مردم ایشان را دوست دارند.

شیخ زکزاکی در حقیقت شهید زنده جهان اسلام است، امیدواریم صدای شخصیت‌‌‌ها به گوش رهبران نیجریه برسد و آن‌‌ها موافقت کنند که شیخ زکزاکی به یکی از کشور اسلامی منتقل و روند درمان او پیگیری شود.

در خاتمه دولت و دستگاه دیپلماسی ایران اسلامی و رسانه‌‌ها را به فعالیت بیشتر وجدی ‌تر در پیگیری وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی توصیه می‌کنیم، باید در این زمینه اعتراض و پیگیری‌‌های لازم صورت گیرد تا شیخ زکزاکی از این وضعیت دشوار و بغرنج خلاصی پیدا کند. (۸ دی ۱۳۹۸)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics