قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ‌شهید صدر در ۲۴ سالگی جهان عرب را از خطر کمونیسم نجات داد
تصریح شهید صدر به نظام‌سازی در مقدمه فلسفتنا/ حجیت پاشنه آشیل نظریه صدر است

در همایش «التین والزیتون» مطرح شد:

‌شهید صدر در ۲۴ سالگی جهان عرب را از خطر کمونیسم نجات داد

‌استاد حوزه علمیه قم گفت: آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر با فکر فلسفی- اسلامی در سن ۲۴ سالگی جهان عرب را از خطر کمونیسم نجات داد.

به گزارش شبکه اجتهاد، ‌حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین ملک زاده، در همایش «التین و الزیتون» که به مناسبت سی و هشتمین سالگرد بزرگداشت شهادت شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر و خواهر بزرگوارشان شهیده بنت الهدی، برگزار شد، ضمن اشاره به شخصیت والای شهید ‌آیت‌الله سید محمدباقر صدر، اظهار داشت: این عالم فرزانه، علامه و مغز متفکر جهان اسلام بود؛ اگر بخواهیم کسی را در تاریخ اسلام نابغه بنامیم بلا شک شهید صدر، مصداق اتم و اکمل آن خواهد بود.

وی با تأکید بر این که شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر از نبوغی مثال زدنی برخوردار بود، خاطرنشان کرد: ‌آیت‌الله خویی استاد شهید صدر، در رابطه با شخصیت این شهید والامقام می‌گوید؛ اگر شهید صدر در غرب متولد می‌شد، می‌دیدید که مجسمه شهید صدر را در تمام دانشگاه‌های بزرگ دنیا به عنوان نماد نبوغ قرار می‌دادند.

ملک زاده به رنج و سختی‌های مردم عراق در دوران حکومت بعثی صدام اشاره نمود و یادآور شد: مبالغه نیست اگر بگوییم، یکی از بزرگترین جنایات صدام، به شهادت رساندن ‌آیت‌الله شهید صدر است.

وی با بیان این که صدام شخصاً شهید صدر را شکنجه کرد، اذعان داشت: شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر و شهیده بنت الهدی صدر، برای اعتلای کلمه الله و شکستن هیمنه طاغوت، مسیر سعادت و شهادت را انتخاب نمودند.

‌ملک زاده در ادامه ضمن ارائه تاریخچه‌‌ای از زندگی شهید ‌آیت‌الله ‌محمدباقر صدر، با بیان این که ایشان در خاندان معروف علم و اجتهاد متولد شدند، تصریح کرد: شهید ‌آیت‌الله صدر در سنن ۱۰ سالگی کتاب‌های مهم علمی و فلسفی را مطالعه می‌نمود.

وی با بیان این که شهید صدر در دوران سیزده و چهارده سالگی «کتاب فدک فی التاریخ» را به رشته تحریر در آورده است، تصریح کرد: این کتاب همچنان یکی از منابع ثابت و حتمی کسانی است که در رابطه با شخصیت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) قلم فرسایی می‌کنند.

سخنران این همایش در ادامه به مصادیقی از تجلی نبوغ شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر اشاره نمود و اذعان داشت: شهید ‌آیت‌الله صدر در آن برهه تاریخی که کمونیسم می‌رفت تا در بنیه فکری جوانان کشورهای اسلامی و عربی رخنه کند، کتاب فلسفتنا را نوشت.

‌ ملک زاده افزود: این کتاب تنها کتاب فلسفی به زبان عربی است که در جهان عرب همچون بمب عظیم علمی و فرهنگی باعث شد، تا بسیاری از جوانان مسلمان در مسیر اسلام پایدار و حفظ شوند.

وی با تأکید بر این که شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر با فکر فلسفی- اسلامی در سن ۲۴ سالگی جهان عرب را از خطر کمونیسم نجات داد، خاطرنشان کرد: شهید صدر در کتاب اقتصادنا نیز برای نخستین بار در تاریخ اسلام، به لحاظ علمی دست به نظام سازی زد؛ ایشان چارچوب و ساختار کلانی را برای اداره جامعه در حوزه اقتصاد استخراج نمودند.

این استاد انشگاه با بیان این که به نقل از اندیشمندان جهان اسلام، نگارش کتاب اقتصادنا حیات جدیدی را در عرصه علم دینی جهان اسلام ایجاد نمود، یادآور شد: شهید صدر به لحاظ مالی در فقر به سر میبرد و در چنین وضعیتی، با آن فشارهای سخت و حملات و هجمه‌های سنگین حکومت صدام، آثار بزرگی را خلق نمود.

وی با اشاره به این که شهید صدر در کتاب «الاسس المنطقیه للاستقراء» مبنای جدیدی را در عرصه معرفت شناسی مطرح نمود، تصریح کرد: شهید صدر در آثار خود، تفسیر موضوعی قرآن کریم را به گونه‌‌ای مطرح نمود، که منجر به تئوری و نظریه شود.

‌حجت‌الاسلام ملک زاده، در پایان تصریح کرد: شهید ‌آیت‌الله سید ‌محمدباقر صدر، با این که از نبوغی فوق العاده برخودار بود؛ هیچ گاه در عرصه تحصیل علوم دینی از تلاش مثال زدنی باز نایستاد؛ به گونه‌‌ای که در ایام طلبگی روزی ۱۶ ساعت کار مفید علمی انجام می‌داد و به اندازه ۵ طلبه مجد و پرتلاش فعالیت علمی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics