قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ۹ استفتاء جدید از رهبر معظم انقلاب
از «خمس کمک هزینه تحصیلی» تا «انصراف ناظر وقف پس از قبول»

از سوی‌ دفتر معظم‌له منتشر شد؛

۹ استفتاء جدید از رهبر معظم انقلاب

سپردن پول به دیگری برای تجارت و دریافت سود ماهانه، کاشت ناخن مصنوعی و حکم وضو، غسل و نماز با آن، تخلیه حوض پرورش ماهی به قصد صید و کفایت حج نیابتی از حج واجب؛ از استفتائاتی است که در خرداد سال جاری به آن پاسخ داده شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، جدیدترین استفتائات (تیر۱۴۰۰) حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد. متن سؤال و جواب ۹ استفتاء در موضوع عبادات و معاملات به نقل از دفتر مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

رعایت قواعد تجویدی در نماز

سؤال۱: آیا هنگام قرائت سوره حمد در نماز باید قواعد تجوید رعایت شود؟

جواب: ملاکِ صحت قرائت، ادای درست مخارج حروف و حرکات و سکنات آن است (به گونه‌ای که عرب زبانان، آن را ادای همان حرف بدانند) و رعایت محسنات تجویدی لازم نیست.

تخلیه حوض پرورش ماهی به قصد صید

سوال۲: چنانچه دریچه تخلیه آب حوضچه‌های پرورش ماهی را به نیت صید ماهی باز کرده تا آب کاملا تخلیه شده و ماهی‌ها جان دهند، آیا عمل مذکور صید محسوب شده و ماهی‌ها حلال هستند؟

جواب: در فرض سوال تذکیه محقق است و ماهی‌ها حلال اند.

خمس درآمد دریافت شده پس از سال خمسی

سوال۳: اگر فردی از درآمد بین سال کالایی تهیه کند و سپس به صورت نسیه به فروش برساند نسبت به خمس درآمد مزبور چه تکلیفی دارد؟ آیا جزء درآمد سال وصول محسوب می‌شود یا سال معامله؟

جواب: در فرض مرقوم قیمت نقدی کالا در زمان معامله جزء درآمد سال معامله و سود نسیه جزء درآمد سال دریافت می‌باشد.

تجافی در تشهد آخر نماز

سؤال۴: اگرهنگام تشهد آخر امام جماعت رکعت اول یا سوم ماموم باشد، آیا تجافی واجب است؟ در حال تجافی چه ذکری باید بگوئیم؟

جواب: تجافی در تشهد آخر امام جماعت واجب نیست، بلکه ماموم می‌تواند برای رکعت بعد برخیزد و نماز را ادامه دهد، اما مستحب است در این حال به صورت تجافی بنشیند تا امام سلام نماز را بگوید، در این حال مستحب است فقط تشهد را بخواند.

اموال پیدا شده

سؤال۵: برای تفریح به بیرون شهر رفته بودیم در مسیر انگشتری را پیدا کردیم و آن را برداشتیم، چه وظیفه‌ای داریم؟

جواب: اگر قیمت انگشتر کمتر از ارزش مقدار تقریبی دو و نیم گرم نقره باشد، می‌‌توانید آن را تملک کنید و اگر قیمت آن بیش از این مقدار باشد، باید یک سال اعلام کنید و اگر بعد از یک سال، صاحبش پیدا نشد، می‌توانید آن را تملک کنید یا صدقه دهید یا نزد خود امانت نگه دارید و اگر از پیدا شدن صاحب آن مایوس باشید، اعلام لازم نیست و آن را صدقه دهید.

کفایت حج نیابتی از حج واجب

سؤال۶: مادر بزرگم برای انجام فریضه حج ثبت نام کرد ولی بیمار شد و نتوانست مشرف شود و مادرم به نیابت از ایشان به حج مشرف شد، آیا وجوب حج از مادرم برداشته شده است یا همچنان حج بر مادرم واجب است؟

جواب: اگر کسی به نیابت از دیگری، حج انجام داده باشد باید برای خود نیز در صورت استطاعت ، حج بجا آورد.

سپردن پول به دیگری برای تجارت و دریافت سود ماهانه

سوال۷: قصد دارم سرمایه‌ای را به شخصی بدهم تا با آن کار کند و مبلغ ثابتی، سود ماهانه بدهد، آیا دریافت این سود، حکم ربا را دارد؟

جواب: اگر قرض بدهید و شرط کنید که قرض گیرنده هر ماه مقداری سود به شما بپردازد، قرض ربوی و حرام است اما اگر وکالت بدهید، یعنی دریافت کننده را وکیل مطلق کنید که با پول شما برای شما کار کند و مقداری از سودهای حاصل را به شما بپردازد و باقیمانده را برای خود بردارد، اشکال ندارد.

کاشت ناخن مصنوعی و حکم وضو، غسل و نماز با آن

سوال۸:

۱. آیا کسی که کاشت ناخن برایش ضرورت ندارد و به دلیل عدم امکان یا ضرر یا مشقت زیاد، هنگام وضو یا غسل، ناخن مصنوعی را برنخواهد داشت، جایز است اقدام به کاشت ناخن کند؟

۲. کسی که بدون ضرورت ناخن مصنوعی کاشته است، وظیفه اش نسبت به وضو یا غسل و نماز چیست؟

جواب:

۱) در فرض سؤال کاشت ناخن جایز نیست.

۲) اگر برداشتن ناخن مصنوعی ممکن باشد، وضو یا غسل با آن باطل است و در نتیجه نماز هم باطل است و چنانچه برداشتن آن تا پایان وقت نماز ممکن نباشد یا مشقت غیر قابل تحمل داشته باشد، باید علاوه بر وضو یا غسل جبیره ای، تیمم کند و بعد از برداشتن ناخن، بنا بر احتیاط واجب قضای نمازها را نیز بخواند.

شستن اعضای وضو با رطوبت دست

سؤال۹: اگر در وضو، تنها دست را تر کنیم و به صورت و دستها بکشیم (بدون ریختن آب)، کفایت می‌کند؟

جواب: اگر رطوبت دست به اندازه‌ای باشد که شستن صدق کند، اشکال ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics